رشیدیان مطرح کرد؛

بیش از یک میلیون نفر در انتظار سفر حج/ تثبیت نرخ ارز سال ۹۹ برای حج سال آینده

رئیس سازمان حج و زیارت درباره آخرین وضعیت اعزام‌های سفر حج تمتع، عتبات عالیات و سوریه در سال آینده توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به آغاز مذاکرات با مسئولان عربستان برای حج تمتع  ۱۴۰۰ اظهار کرد:  با توجه به اینکه مذاکرات مسئولان حج ایران و عربستان طبق روال همه ساله در ربیع الثانی که حدود آذر ماه سال جاری است، برگزار خواهد شد و از طرفی با عنایت به اعزام نشدن زائران حج ۹۹ به عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا، در صورت عادی شدن شرایط، سهمیه مازاد نیز درخواست و برای حج آینده با تثبیت نرخ ارز مصوب اسفند ۱۳۹۹ از نوسانات احتمالی ارز جلوگیری خواهد شد.

او با بیان اینکه برای رفاه زائران قرار است تا نرخ مصوب سال ۹۹ برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شود، بیان کرد: در راستای صرفه و صلاح زائران حج، تصویب شد تا همان نرخ ارز سال ۹۹ برای سال ۱۴۰۰ تثبیت شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه هزینه سفر هر زائر به حج حدود ۳۰ میلیون تومان است، گفت: میزان هزینه ارزی که برآورد شده، برای زائران بین ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ دلار هزینه یک زائر در عربستان حدود ۳۰ میلیون تومان است، در حالی که اگر آن را تثبت نکرده بودیم و نرخ ارز را به نرخ سال آینده موکول می‌کردیم امکان افزایش قیمت با توجه به نوسانات احتمالی نرخ ارز چشم گیر می‌شد.

رشیدیان با بیان اینکه اکنون حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در انتظار اعزام به سفر معنوی حج هستند، گفت: تعداد قریب به شش میلیون نفر نیز در نوبت اعزام سفر حج عمره قرار دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره راه اندازی حج عمره گفت: راه اندازی سفر عمره مفرده منوط به راه اندازی کنسولگری ایران در عربستان یا ایجاد دفتر حافظ منافع خواهد بود.

رشیدیان با بیان اینکه حج عمره برای عربستان از اهمیت خاصی برخوردار است، عنوان کرد: طبق گزارشات منتشره هم اینک عربستان برای راه‌اندازی حج عمره به ۱۶۵شرکت، سهمیه ۱۰ هزار نفری داده تا هر چه سریعتر برای راه اندازی آن برنامه ریزی کرده و آن را فعال کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اقدامات انجام گرفته برای اخذ دیه و خسارت جانبازان و خانواده شهدای حادثه مسجد الحرام نیز گفت: تاکنون اقدامات خوبی در خصوص پیگیری حق و حقوق جانبازان و خانواده شهدای حادثه مسجد الحرام از قبیل صدور چک خسارت و دیه خانواده‌های این عزیزان برداشته شده، اما به دلیل نبود سفارت عربستان در ایران و برخی مشکلات حقوقی تاکنون موفق به اخذ مبالغ چک‌های صادره از سوی عربستان نشده ایم.

او درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده شهدای منا بیان کرد: همان طوری که در متن تفاهم نامه حج ۹۹ نیز بر آن تأکید شده طرف ایرانی همچنان پیگیر روشن شدن موضوع شهدای منا بوده و هست و از مسئولان عربستان خواسته‌ایم که موضوع پرداخت دیه و خسارت خانواده شهدای منا را همانند آسیب دیدگان و شهدای حادثه مسجد الحرام در دستور کار قرار بگیرد.

رییس سازمان حج و زیارت درباره اعزام‌های  عتبات عالیات اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا و دیگر مسائل داخلی عراق شرایطی را به وجود آورد که مانع اعزام زائران به عتبات عالیات شد و تا زمانی که شرایط مناسبی در عراق وجود نداشته باشد امکان اعزام زائر به عتبات عالیات نیز دور از انتظار است.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در هر شرایطی ما پیش بینی‌های لازم را به انجام می‌رسانیم، تصریح کرد: در این ارتباط با همکاری وزارت بهداشت و درمان، گردشگری و هلال احمر پروتکل‌های خاصی را آماده کرده ایم که از طریق وزارت امور خارجه برای طرف عراقی ارسال کردیم که این دستورالعمل‌ها حاکم بر اعزام مسافر به دو کشور خواهد بود.

رشیدیان درباره اعزام‌ها به سوریه نیز تصریح کرد: البته سوریه با توجه به آمار پایین ابتلاء به کووید۱۹ در مقایسه با عراق از شرایط بهتری برخوردار است، اما در نهایت علاوه بر اقدامات اجرایی تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمینه اعزام زائر و ... تعیین کننده خواهد بود.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر