کد خبر: ۷۴۹۵۶۹۴
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
کد خبر : ۷۴۹۵۶۹۴
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری مطرح کرد؛

توسعه تعاملات ایران و روسیه در مسیر همکاری‌های فناورانه

ستاری با ابراز رضایت از پروژ‌ه‌های مشترک تعریف شده با روسیه از تداوم و توسعه تعاملات با این کشور در حوزه علمی و فناورانه خبر داد.

توسعه تعاملات ایران و روسیه در مسیر همکاری‌های فناورانه

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به آمادگی برای توسعه روابط علمی و فناورانه ایران و روسیه بیان کرد: دو کشور در حوزه دیپلماتیک روابط گسترده و عمیقی دارند و لازم است در حوزه علم و فناوری نیز این عمق و توسعه یافتگی روابط محقق شود.

ستاری، از آغاز روند گسترش و شتاب‌دهی روابط علمی و فناورانه ایران و روسیه در سال‌های اخیر گفت و ادامه داد: شروع این همکاری‌ها با سفر آقای فورسنکو به ایران شکل تازه‌ای به خود گرفت و پیرو آن، تعاملات میان دو کشور ادامه یافت. خوشبختانه توسعه این روابط بسیار خوب بوده است و دانشگاه‌های دو کشور همکاری‌های نزدیکی دارند.

او با تأکید بر ضرورت ادامه این روند گفت: ساختار دانشگاه‌های کشور به صورت سنتی غرب محور بنا شده و بر همین اساس، عمده روابط علمی دانشگاه‌های ایران در سال‌های قبل، با اروپا و آمریکای شمالی بود، در حالی که روسیه به عنوان همسایه دیرین ایران دارای ظرفیت‌های بی شماری برای همکاری‌های علمی و فناورانه است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان سال ۲۰۱۷ را سرآغاز پروژه‌های دانشگاهی مشترک بین دو کشور دانست و گفت: در سال اول این تعامل، تنها ۱۸ پروژه مشترک تعریف شد؛ اما از آن سال به بعد، تعداد پروژه‌های مشترک که به صورت مشارکت ۵۰ درصدی دو کشور تعریف می‌شود افزایشی چشمگیر داشته است؛ به طوری‌که در فراخوان اخیر بیش از ۳۷۰ طرح واصل شده است که از میان این طرح‌ها، اولویت‌های اصلی برای حمایت انتخاب می‌شود.

ستاری، حمایت از همکاری‌های دانشگاهی دو کشور را جزو مهم‌ترین اولویت‌های جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برشمرد و گفت: این معاونت همچون گذشته از پروژه‌های مشترک تعریف شده حمایت می‌کند. همچنین تعداد زیادی از دانشجویان در قالب دوره‌های کوتاه مدت به روسی اعزام شدند و بورسیه پسادکتری به ادامه تحصیل پرداختند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با بیان این‌که آماده ایم تا از هر پیشنهادی برای توسعه سطح و عمق روابط علمی و فناورانه دو کشور حمایت کنیم، ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مسیر توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه همچون گذشته آماده است تا زمینه ساز گسترش تعاملات باشد.

آمادگی برای همکاری‌های مشترک دارویی و مبارزه با کرونا

ستاری، با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشگاه‌های ایران در حوزه دارویی و واکسن گفت: آماده هستیم تا از پروژه‌های مهم و شاخص حمایت کنیم.

او گفت: با توجه به مشکلات فعلی ناشی از شیوع کرونا که همه کشور‌های جهان با آن مواجه هستند، این همکاری می‌تواند با تعریف چند پروژه علمی و فناورانه در حوزه بیماری کرونا محقق شود. نمایندگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مستقر در مسکو می‌تواند این موضوع را پیگیری کند.

ستاری بیان کرد: از این موضوع استقبال می‌کنم و فکر می‌کنم بنیاد ملی علم ایران مناسب‌ترین نهاد برای انجام این همکاری است و آمادگی داریم و برنامه‌ها و مشخصات را ارائه کنیم.

او با بیان این‌که هم‌اکنون نیز همکاری‌هایی با انستیتو‌های روسیه در حوزه‌های زیست‌فناوری و نانوفناوری در حال پیگیری است، افزود: بر بستر کارگروه مشترکی ضمن تعریف پروژه‌ها و طرح‌های فناورانه، از این طرح‌ها حمایت مادی و معنوی خواهیم داشت. در ایران مراکز پژوهشی مختلفی  همچنین شرکتتهای دانش بنیان خصوصی و توانمندی وجود دارند که در حوزه فناوری سرمایه گذاری و دستاورد‌های ارزشمندی دارند و می‌توانند بستر این همکاری‌ها باشند.

فناوری‌های دریا و دارویی بستری مناسب برای همکاری‌های علمی ایران و روسیه

سرگی‌یف رئیس آکادمی علوم روسیه با بیان این‌که انستیتو‌های علمی روسیه زیر نظر آکادمی علوم و وزارتخانه‌های مرتبط، بستر همکاری‌های علمی با ایران قرار می‌گیرند ادامه داد: این انستیتوها، با مراکز علمی و دانشگاه‌های ایران همکاری‌هایی را دنبال می‌کنند که این ظرفیت وجود دارد تا حجم و کیفیت این تعامل‌ها گسترده‌تر شود. آکادمی علوم روسیه آماده است تا این روند را همچون گذذشته و دوشادوش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران دنبال کند.

سرگی‌یف ادامه داد: در خصوص همکاری بین انستیتو‌های روسیه آماده هستیم تا همکاری‌های آن‌ها همانند همکاری‌های میان‌دانشگاهی که تا کنون رضایت بخش بوده است پیش برود.

او با تأکید بر این‌که باید در حوزه‌ها و زمینه‌های اولویت دار که مورد توافق طرفین است گفت‌وگو و پروژه مشترک تعریف شود گفت: ایران و روسیه بر بستر انستیتو‌های مرتبط با هر وزه علمی و فناوری می‌توانند در حوزه‌های گوناگونی از جمله زیست‌فناوری، مواد معدنی و اکولوژی دریای خزر و همچنین دارو، بیماری‌های واگیر و دیگر حوزه‌های فناوری همکاری کنند.

سرگی‌یف ادامه داد: برای تحقق این موضوع پیشنهاد می‌کنم کارگروهی متشکل از فعالان دو کشور تعریف شود و در قالب این کارگروه ضمن آشنایی با اولویت‌ها و تعریف پروژه‌های اولویت‌دار، ایده‌های خود را مطرح و به بحث بگذارند و زمینه‌ساز توسعه روابط و همکاری‌های علمی شوند.

رئیس آکادمی علوم روسیه همچنین از معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری دعوت کرد تا در برگزاری همایش دانشمندان ۵ کشور حاشیه دریای خزر را به عنوان بستری برای توسعه همکاری‌های علمی نقش‌آفرین باشد و در ادامه افزود: تأیید می‌کنم سطح روابط سیاسی بالا و سطح روابط میان دانشمندان ما در این سطح نیست و باید تلاش کنیم تا این همکاری را افزایش دهیم. یکی از این اقدامات می‌تواند تعامل میان کشور‌ها در برگزاری و نقش‌آفرینی اثرمند در برگزاری این همایش چندجانبه باشد و بر بستر آن، تجربیات و توانمندی‌های علمی را به اشتراک داشت.

سرگی‌یف ادامه داد: اکنون این همایش با همت آکادمی علوم روسیه و آکادمی ملی آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان انتخاب شده و استقبال می‌کنیم از این که ایران نیز در برگزاری این همایش مشارکت داشته باشد.

سفارت ایران در روسیه پیگیر تعاملات علمی و فناورانه دو کشور است

در بخش دیگر از این ویدئو کنفرانس، کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه با اشاره به پیگیری و حمایت از توسعه همکاری‌های علمی ایران و روسیه گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه به عنوان نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موارد مورد توافق را پیگیری خواهد کرد و زمینه‌ساز توسعه روابط علمی وفناورانه دو کشور خواهد بود. خوسبختانه دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه هم چند ماه قبل جلسه‌ای به صورت مجازی برگزار کردند و وزاری علوم دو کشور هم در ان جلسه حضور داشتند.

او افزود: ایران ظرفیت‌های خوبی در حوزه دارویی دارد و ایران می‌تواند به عنوان هاب منطقه‌ای توسعه فناوری‌های دارو و واکسن قرار بگیرد. باید گروهی زمینه‌های علاقمندی را شناسایی و مورد توافق قرار داده و این علاقمندی‌ها توسط کارگروه‌های مشترک دنبال شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر