کد خبر: ۷۴۹۵۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
کد خبر : ۷۴۹۵۸۱۸

۲۹۰ هزار تن گندم از کشاورزان آذربایجان‌شرقی خریداری شد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌شرقی از خرید ۲۹۰ هزار تن گندم در استان خبر داد و گفت: مشکلی از بابت تامین نیاز گندم استان نداریم.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،اسفندیار ابوالحسن زاده مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌شرقی بابیان اینکه در سال زراعی جاری تاکنون، ۲۶۴ هزار تن خرید تضمینی گندم در ۷۰ مرکز خرید استان به ثبت رسیده است افزود: این ۷۰ مرکز خرید گندم استان شامل پنج مرکز خصوصی، ۳۵ مرکز خرید موقت اتحادیه تعاون روستایی و ۳۰ مرکز خرید دائمی سیلو و کارخانه‌های آرد سازی استان را شامل می‌شود.

او  با اشاره به آغاز خرید تضمینی گندم استان از اواخر خردادماه گفت: خرید تضمینی گندم در ۱۰ مرکز تا پایان شهریور ماه ادامه دارد و سیلو‌های شخصی نیز تا پایان آذرماه به خرید گندم مشغول خواهند بود.

 مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌شرقی همچنین از خرید ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن گندم بذری در استان خبر داد و افزود: ۱۲ هزار گندم دیگر نیز به صورت توافقی بین مدیران کارخانه‌های آرد سازی و کشاورزان به قیمت بالای نرخ مصوب دولت خریداری شده است.

 ابوالحسن زاده  خاطرنشان کرد: نرخ مصوب خرید گندم تضمینی دولت برای هر کیلوگرم گندم، ۲۵۰۰ تومان به ازای چهار درصد افت مفید و یک درصد غیر مفید است.

او اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی قیمت خرید تضمینی را به صورت کارشناسی شده تعیین و به شورای اقتصاد ارسال می‌کند، در شورای اقتصاد نیز وزارت برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، وزارت جهادکشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها قیمت‌گذاری را انجام می‌دهند در واقع این امر یک مسئله کلان کشوری است و استان‌ها وظیفه در این خصوص ندارند.

او ادامه داد: در زمان قیمت‌گذاری خرید گندم ممکن است مبلغ مناسبی تعیین شود، اما در زمان برداشت محصول، به دلیل تورم و زمان برداشت در برخی استان‌ها این قیمت چندان هم به صرفه نباشد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی و شرکت غله مشتاق افزایش قیمت تضمینی هستند، زیرا این امر موجب افزایش استقبال کشاورزان برای فروش گندم خود خواهد بود.

ابوالحسن زاده در خصوص قاچاق گندم به خارج از کشور نیز گفت: برای قاچاق گندم باید از وسایل حمل و نقل سنگین و بزرگ استفاده شود، از این رو با توجه به امنیت بالای مرز‌ها انجام این امر غیر قانونی، بعید به نظر می‌رسد، زیرا حتی در خصوص جابجایی گندم بین استان‌ها نیز باید اداره غله مجوز صادر کند.

او با اشاره به پیش‌بینی تولید ۶۷۰ هزار تن گندم در استان و برآورد ۴۲۶ هزار تن گندم قابل خرید استان در سال جاری، گفت: دلیل آمار پایین خرید گندم این است که کشاورزان هیچ اجباری برای فروش گندم به دولت ندارند.

او با اشاره به پرداخت ۴۸۱ میلیارد تومان معادل ۷۳ درصد از وجوه گندم خریداری شده در استان، افزود: تمامی کشاورزانی که تا بیست و سوم مرداد ماه سال جاری گندم خود را به شرکت غله فروخته‌اند، مبالغ خود را دریافت کرده‌اند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی با بیان اینکه اکنون ۳۰۰ هزار تن گندم در سیلو و مراکز ذخیره سازی استان وجود دارد، گفت: تلاش می‌کنیم تا از سایر استان‌ها هم‌چون خوزستان، فارس و گلستان که گندم با کیفیتی دارند نیز تا پایان سال گندم دریافت کنیم تا هیچ گونه دغدغه و نگرانی برای تامین گندم استان وجود نداشته باشد.

ابوالحسن زاده از ظرفیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی ذخیره سازی سیلو‌های خصوصی و دولتی گندم استان خبر داد و گفت: این میزان ظرفیت ذخیره گندم چند برابر نیاز استان را شامل می‌شود و اکنون از این حیث به اشباع رسیده‌ایم و دیگر نباید مجوز احداث سیلو در استان صادر شود.

او افزود: از نظر تعداد کارخانه‌های آردسازی نیز به اشباع رسیده‌ایم و کارخانه‌ها اغلب با ظرفیت حداکثر ۴۰ درصد کار می‌کند و از این رو باید بر روی بهبود کیفیت گندم به جای کمیت برنامه داشته باشیم.

او در خصوص وضعیت تامین شکر استان، گفت: امسال ۳۲ هزار تن شکر توسط اداره غله استان تامین شده و در اختیار واحد‌های صنف صنعت قرار داده شده و هم‌چنین ۶۵۰۰ تن شکر نیز برای مصرف مستقیم خانوار‌های استان تامین شده است و کمبودی در این خصوص نداریم.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر