کد خبر: ۷۵۰۳۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
کد خبر : ۷۵۰۳۶۶۵

بیش از هزار پرستار خراسانی پروانه صلاحیت حرفه‌ای گرفته‌اند

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون هزار و ۸۵۰ پرستار شاغل در حوزه جغرافیایی زیر پوشش این دانشگاه در سطح استان خراسان رضوی "پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری" خود را برای ارائه خدمات تخصصی دریافت کرده‌اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، امیررضا صالح‌مقدم مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه "آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران" در مشهد، گفت: "پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری" گواهینامه‌ای است که پس از احراز عملی شایستگی‌های علمی، انضباطی، اخلاقی، جسمی و روانی مبتنی بر استاندارد‌های حرفه‌ای سازمان بهداشت جهانی، از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اشتغال به این حرفه برای هر پرستار صادر می‌شود.

او هدف از صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران را حفظ حقوق مردم برای دریافت مراقبت‌های پرستاری باکیفیت و مجوز اجازه ارائه خدمات پرستاری در منازل و مراکز بهداشتی، درمانی، توانبخشی و مشاوره‌ای اعلام و افزود: مدرک دانش‌آموختگی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در داخل و خارج کشور و قبولی در امتحان جامع پرستاری از شروط الزامی برای احراز صلاحیت حرفه‌ای پرستاران است.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد "نداشتن ممنوعیت اشتغال به حرفه پرستاری از سوی هیات‌های انتظامی و سازمان نظام پرستاری، نداشتن محرومیت اجتماعی از سوی دستگاه قضایی، عدم اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان، عدم ممنوعیت اشتغال به حرفه پرستاری از سوی کمیسیون انتظامی و اخلاقی صدور پروانه و همچنین عدم معلولیت و ناتوانی جسمی و روانی" را از دیگر شرط‌های اخلاقی و انضباطی برای احراز صلاحیت حرفه‌ای پرستاران برشمرد.

صالح‌مقدم بیان کرد: پرستاران مشمول "قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان، سربازان و پیام‌آوران بهداشت" نیازی به دریافت گواهی صلاحیت حرفه‌ای ندارند.


بیشتربخوانیداو تصریح کرد: تاکنون شش هزار و ۶۴۰ پرستار برای دریافت این پروانه معتبر ملی و بین‌المللی در "سامانه آموزش مداوم پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد" ثبت‌نام کرده‌اند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: حدود یک سوم از این تعداد پرستار تاکنون با قبولی در آزمون، گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای خود را برای ارائه خدمات پرستاری دریافت کرده‌اند.

صالح‌مقدم به آغاز آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران از سال ۱۳۹۴ تاکنون در سطح کشور اشاره و اظهار کرد: هم‌اینک این آزمون هر شش ماه یکبار برای اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری برگزار می‌شود.

او همچنین مدت اعتبار "پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری" را پنج سال پس از تاریخ صدور آن اعلام و افزود: نتایج این دوره از آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران که در محل دانشکده پزشکی مشهد با حضور ۷۵۰ پرستار شاغل در مناطق زیر پوشش این دانشگاه برپا شد ظرف دو هفته آتی مشخص و اعلام می‌شود.

 
منبع:ایرنا
انتهای پیام//ز.ق
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر