کد خبر: ۷۵۰۹۰۹۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
کد خبر : ۷۵۰۹۰۹۴

کشف برکه‌های نمکی زیر سطح سیاره سرخ

پژوهش‌های جدید از احتمال وجود شبکه‌ای از برکه‌های نمکی در عمق مریخ حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس یافته‌های جدید احتمال می‌رود شبکه‌ای از برکه‌های نمکی در زیر قطب جنوبی مریخ و در کنار دریاچه‌ای بزرگ زیر سطح این سیاره وجود داشته باشد؛ مسئله‌ای که احتمال وجود حیات در این سیاره سرخ را افزایش می‌دهد.

دانشمندان ایتالیایی پس از گذشت دو سال از شناسایی آنچه به اعتقاد آن‌ها، یک دریاچه بزرگ در زیر سطح این سیاره است، روز دوشنبه از کشف یافته‌هایی جدید در این خصوص خبر دادند.

آن‌ها این یافته‌ها را با افزایش منطقه مورد پوشش تحقیقاتی خود تا چند صد مایل و با استفاده از داده‌های بیشتری که از یک رادار صوتی که بر روی فضای پیمای مارس اکسپرس (Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا، نصب شده، به دست آوردند.

طبق آخرین پژوهش‌هایی که در نشریه «Nature Astronomy» (متعلق به گروه انتشاراتی نیچرانگلیس) به چاپ رسیده، دانشمندان شواهد بیشتری را از وجود این دریاچه نمکی زیر سطح مریخ ارائه داده اند که اندازه آن به ۱۲ تا ۱۸ مایل (۲۰ تا ۳۰ کیلومتر) می‌رسد و در یک مایلی (۱.۵ کیلوکتری) زیر سطح یخی این سیاره وجود دارد.

این دانشمندان همچنین «سه توده آبی کوچکتر» را در اطراف این دریاچه کشف کرده‌اند. این برکه‌های آبی به نظر می‌رسد که دارای اندازه‌های گوناگونی بوده و از دریاچه اصلی جدا هستند.


بیشتر بخوانید


سیاره مریخ در گذشته‌های دور

تقریبا در حدود ۴ میلیارد سال پیش، سیاره مریخ مانند زمین گرم و مرطوب بود؛ اما این سیاره سرخ در نهایت به سرزمینی خشک به مانند آنچه امروز می‌بینیم، تبدیل شد.

این محققان به سرپرستی «سباستین امانوئل لارو» (Sebastian Emanuel Lauro) از دانشگاه رُم (Roma Tre University) شیوه‌ای مشابه آنچه که بر روی کره زمین به منظور کشف دریاچه‌های مدفون در قطب جنوب و نیز مجمع الجزایر قطبی کانادا (که به آن مجمع الجزایر شمالگانی نیز گفته می‌شود) انجام گرفته را در مریخ به کار بستند. یافته‌های این محققان مبتنی بر بیش از ۱۰۰ رصد راداری از سوی فضاپیمای «مارس اکسپرس» و در طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ به دست آمده است. این فضاپیما در سال ۲۰۰۳ برای انجام مأموریت به سوی مریخ ارسال شد.

در ادامه این گزارش آمده است تمامی این آب‌ها احتمال وجود حیات در اندازه میکروبی را بر روی سطح و یا داخل سیاره مریخ نشان می‌دهد. دانشمندان می‌گویند این مقدار زیاد نمک، احتمالا سبب جلوگیری از انجماد آب‌ها در این مکان بسیار سرد می‌شود.

دمای سطح قطب جنوبی مریخ منفی ۱۷۲ درجه فارنهایت (برابر با منفی ۱۱۳ درجه سانتی گراد) برآورد می‌شود که هرچه به عمیق این سیاره برویم، دما گرم‌تر می‌شود.

این برکه‌های آبی، احتمالا از لحاظ زیست شناختی دارای اهمیت هستند و در مأموریت‌های بعدی به مریخ باید این منطقه مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر