کد خبر: ۷۵۲۸۰۴۵
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
کد خبر : ۷۵۲۸۰۴۵
گروه : کرمان » کرمان
رئیس کل دادگستری کرمان:

رئیس کل دادگستری کرمان گفت: دستگاه قضایی حامی فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه تحقق جهش تولید است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان در دیدار معاون توسعه و پشتیبانی سازمان اوقاف کشور ضمن گرامیداشت هفته وقف، گفت: نهاد وقف در جامعه اسلامی یک ظرفیت عظیم است که می‌تواند در زمینه توسعه فرهنگ، اقتصاد و تحقق عدالت اجتماعی از آن بهره مناسب را برد و تحقق این مهم مشروط بر آن است که مدیریت و نظارت این نهاد سازماندهی مناسب داشته باشد.

او افزود: توجه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصادی و جهش تولید جای قدردانی دارد.

موحد تاکید کرد: در گرفتاری کنونی اقتصادی کشور و فشار‌های موجود، تمامی مجموعه‌ها از جمله حوزه وقف باید به صورت جدی وارد عرصه شوند.

رئیس شورای قضایی استان کرمان تصریح کرد: اوقاف می‌تواند در راستای گره گشایی از فضای اقتصادی کنونی به شکلی جدی ایفای نقش کند تا در زمان خروج از این وضعیت فعلی، مردم شاهد ثمرات و برکات خدمات وقف در این حوزه باشند.

موحد گفت: تغییر رویکرد سازمان اوقاف و امور خیریه و خروج این سازمان از پوسته سنتی با شناخت دقیق از وضعیت جامعه و حرکت به سمت پویایی بیشتر جای تقدیر دارد.

او بیان کرد: دستگاه قضایی نیز حمایت‌های قانونی لازم از فعالیت‌های پیش روی سازمان اوقاف و امور خیریه به منظور تحقق فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه ی جهش تولید را خواهد داشت و تمام توانمندی دستگاه قضایی را در این حوزه به کارخواهیم گرفت.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: قوه قضاییه در سطح کلان از موقوفات حمایت خوبی کرده به نحوی که معاون اول قوه قضاییه شخصاً به صورت پرونده‌ای برای رسیدگی به مسائل این حوزه ورود کرده و این شکل از ورود تاکنون بی سابقه بوده است.

موحد با اشاره به اینکه مدیریت اوقاف و امور خیریه در استان کرمان به صورت هوشمندانه مسائل را مدیریت می‌کند و تعامل خوبی با دستگاه قضایی دارد، تاکید کرد: اراده جمعی در استان کرمان برای رفع مسائل حوزه وقف شکل گرفته و یکی از این موارد تاکید بر رسیدگی فوق العاده به پرونده‌های وقفی است.

او با اشاره به ایجاد شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های حوزه وقف در استان کرمان، تصریح کرد: اگر چه هر چه کار تخصصی‌تر شود کیفیت و سرعت کار افزایش می‌یابد، اما به لحاظ محدودیت‌های تامین امکانات و نیروی انسانی امکان ایجاد شعب تخصصی وجود ندارد، با این حال تلاش می‌شود که قضات تخصصی و کارشناس در حوزه وقف برای رسیدگی به پرونده‌های این حوزه انتخاب شوند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: سازمان اوقاف وامور خیریه با انتخاب وکلای سالم و متعهد و آموزش آن‌ها می‌تواند زمینه را برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های این حوزه فراهم کند.

موحد افزود: تعدادی از زندانیان استان کرمان برای انتقال از زندان کرمان به زندان‌های محل اقامت خود با مشکلات مالی روبرو هستند و از آنجا که این افراد به عنوان ابن سبیل شناخته می‌شوند، می‌توان از درآمد‌های اوقاف برای کمک به در راه ماندگان استفاده و مشکلات آن‌ها را حل کرد.

علیرضا هوشیار معاون توسعه و پشتیبانی سازمان اوقاف کشور نیز در این دیدار با اشاره به اینکه در دوره جدید مدیریت سازمان اوقاف و امور خیریه، استفاده از موقافات برای کمک به مباحث دانش بنیان به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در این راستا در حوزه تولید ایمپلنت، دستگاه سونوگرافی و سایر حوزه‌ها ورود کرده ایم.

او افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص شد اگر با وجود وضعیت فعلی جامعه در بخش دام سبک و سنگین وارد نشویم در آینده با مشکل روبرو خواهیم شد، از این رو به این مبحث نیز ورود کرده ایم.

هوشیار به ورود سازمان اوقاف وامور خیریه کشور به موضوعات کشاورزی و رفع تصرف از اراضی وقفی کشاورزی با همکاری دستگاه قضایی نیز اشاره و تصریح کرد: در وضعیت شیوع بیماری کرونا در استفاده از بیمارستان‌های موقوفه نیز کار‌های خوبی انجام شده است.

او به همکاری اوقاف و امور خیریه برای آزادی زندانیان نیازمند و آبرومند نیز اشاره و عنوان کرد: سیستم قضایی می‌تواند به کمک سازمان اوقاف و امور خیریه آمده و از بروز خسارت به موقوفات متصرفی جلوگیری کند، زیرا بسیاری از متصرفان غیرقانونی موقوفات به دنبال منفعت شخصی هستند.

هوشیار تاکید کرد: این متصرفان خسارت‌های زیادی را به موقوفات وارد کرده اند که با کمک دستگاه قضایی می‌توانیم از بروز این خسارت‌ها جلوگیری کنیم.

او از حمایت‌های دستگاه قضایی استان کرمان از حوزه اوقاف و امور خیریه نیز قدر دانی کرد و گفت: دستگاه قضایی نیز بر مبنای حمایت قانونی از اوقاف و امور خیریه زمینه‌ای را فراهم می‌کندکه درآمد‌های حاصل از موقوفات به حوزه تولید هدایت شود و عواید آن به عموم مردم برسد.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر