کد خبر: ۷۵۲۸۲۱۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
کد خبر : ۷۵۲۸۲۱۴
گروه : فارس » شیراز

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس گفت: همزمان با هفته تربیت بدنی، کاروان مهر با نشاط با هدف تامین تجهیزات ورزشی مدارس محروم و کم برخوردار استان به این مدارس اعزام خواهد شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، احمدعلی قهرمانی با اشاره به اینکه هفته تربیت بدنی و ورزش از فردا ۲۶ مهر آغاز می‌شود، گفت: کاروان مهربا نشاط در واقع حامل تجهیزات بادوام ورزشی است که برای نصب و استفاده در مدارس محروم و کم برخوردار در نظر گرفته شده است.

او اعتبار تامین این تجهیزات را بالغ بر۶۰۰ میلیون تومان ذکر و با اشاره به اینکه سرانه فضای ورزشی مدارس استان فارس هم‌اینک ۲۴ صدم متر مربع برای هر دانش آموز و میانگین کشوری ۳۳ صدم درصد است، افزود: اداره نوسازی آموزش پرورش فارس با رویکرد افزایش سرانه فضای ورزشی به دنبال آن است تا سرانه را به ۲۷ صدم مترمربع افزایش دهد.

قهرمانی با اشاره به اینکه در فارس باید برای ۹۰۰ هزار دانش آموز فضای ورزشی در نظر داشته باشیم، عنوان کرد: این در حالی است که همه ساله به آمار دانش آموزان نیز افزوده می‌شود.

او با بیان اینکه براساس آمارها، ۲۱ در صد از نونهالان و نوجوانان چاق و یا اضافه وزن داشتند، گفت: برنامه‌ای با نام طرح کوچ برای نخستین بار اجرا خواهیم کرد تا بر اساس آن نیز کنترل وزن و چاقی دانش آموزان انجام شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس چاقی و اضافه وزن را ناشی از کم تحرکی و تغذیه نامناسب دانست و گفت: حدود ۵۹ در صد مردم ایران دچار این معضل هستند که این چاقی تبعاتی از جمله سکته مغزی، فشار خون، دیابت، آرتروز، کاهش طول عمر، پیری محض و حملات قلبی به دنبال دارد ضمن اینکه از نظر ریالی هم یک و نیم در صد از تولید ناخالص ملی هزینه درمان می‌شود.

قهرمانی با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفته است طرح کوچ (کنترل ورن و چاقی) را برای دانش آموزان در دو مرحله اجرا کند، گفت: این طرح ابتدا از هفته تربیت بدنی آغاز می‌شود و تا ۱۵ آبان ۹۹ همراه با مشاوره ادامه دارد و سپس در هفته سلامت غربالگری تمام میشود و امیدواریم با کاهش ۲۱ درصد آمار اعلام شده همراه باشیم ضمن اینکه آمار‌ها در دوران کرونایی که تحرک کمتر شده، افزایش یافته است.

او افزود: از اهداف دیگری که برای طرح کوچ داریم افزایش آگاهی والدین دانش آموزان برای سبک زندگی سالم و فعال است و اهداف دیگر هم کمک به مدیریت وزن خویش توسط دانش آموزان است تا به یک سبک زندگی ایده آل از نظر سلامت دست یابند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس ادامه داد: برای بهبود وزن دانش آموزان لاغر سعی داریم با انجام مشاوره به ویژه در نوع تغذیه و با چاپ پوستر‌ها و برنامه‌های تغذیه در فضای اجتماعی به این دانش آموزان کمک کنیم.

قهرمانی گفت: برای طرح غربالگری دانش آموزان تجهیزاتی خریداری شده است ضمن اینکه با راه‌اندازی سامانه‌ای براساس آن مشخص می‌شود که میزان چاقی و یا لاغری دانش آموزان براساس سن چه مقدار است.

معاون آموزش و پرورش فارس همچنین گفت: از دیگر طرح‌ها برای سلامتی دانش آموزان طرح مدرسه پویاست که در آن یک سری وسایل از جمله دیوار صخره نوردی برای محوطه‌های مدارس در نظر گرفته شده است ضمن اینکه در گذشته ۲۲ زمین چمن مصنوعی به بهره برداری رسیده و در هفته تربیت هم ۶ چمن دیگر هم در نواحی مختلف شیراز و ورزشگاه بعثت افتتاح می‌شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر