کد خبر: ۷۵۲۹۴۰۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
کد خبر : ۷۵۲۹۴۰۰
گروه : فارس » شیراز
عضو اتاق بازرگانی فارس:

عضو اتاق بازرگانی فارس گفت: فارس از استان‌های مستعد در حوزه انرژی نفت و گاز است، اما ظرفیت‌های فارس در این زمینه کمتر مورد توجه قرار گرفته است به‌که پروژه‌های کلان و درآمدزا در این حوزه در استان کم است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، نادر طیبی رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: فارس از استان‌های مستعد در حوزه انرژی نفت و گاز است، اما ظرفیت‌های فارس در این زمینه کمتر مورد توجه قرار گرفته به طوری که پروژه‌های کلان و درآمدزا در این حوزه در استان کم است.

او، ضمن معرفی کمیسیون انرژی و جایگاه آن در سطح استان فارس، بیان کرد: استان فارس با داشتن مخازن عظیم گاز در مناطق نزدیک به نوار شمالی خلیج فارس یکی از مستعدترین استان‌های کشور در زمینه توسعه نفت و گاز و زیر شاخه‌های وابسته و دارای شرایط بسیار مطلوب در زمینه توسعه طرح‌های پتروشیمی است که متاسفانه در زمینه اجرای طرح‌های پتروشیمی علی رغم طرح‌های مصوب توسط مسئولان رها شده است.

طیبی افزود: با توجه به مطالبه جدی در زمینه ایجاد طرح‌های پتروشیمی در فارس و وجود نقشه جامع انرژی استان پیشنهاد می‌شود تا حداقل از میان ده طرح پتروشیمی موجود جمع بندی نهایی و کارشناسی در زمینه راه اندازی حداقل ۴ پتروشیمی صورت پذیرد و با تعامل سازنده با وزارت نفت اقدامات اجرایی این صنایع در آینده نزدیک محقق شود.

او اظهارداشت: سیاست زدگی و عدم آشنایی به مباحث کارشناسی، عدم حمایت کافی در بدنه دولت از توانمندی‌های فارس، فقدان رویکرد منسجم و هماهنگ در مدیران استانی از جمله معضلات حوزه انرژی در استان است.

طیبی اضافه کرد: طـرح تبدیـل گـاز به فـرآورده‌هـای نفتـی در استـان فـارس (شیراز GTL)، بررسی ظرفیت‌ها و ضرورت‌های توسعه انرژی‌های نو در استان فارس، نیروگاه خورشیدی ۴ مگاواتی در سروستان فارس، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در اقلید فارس، با پنل‌های تولید داخلی از طرح‌های قابل توسعه در استان است.

کامبیز عالم پور عضو کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: پتانسیل‌های بالای انرژی‌های تجدیدپذیر همراه با رویکرد مثبت دولت موجب شده که اخیراً با رشد فزاینده این انرژی مواجه باشیم، انرژی که می‌تواند تأثیرات بسیاری را در صنعت برق ایران داشته باشد.

او افزود: در سال‌های اخیر با توجه به سیاست‌های کلان کشور و حمایت‌های دولت از انرژی‌های تجدیدپذیر، حدود ۲۰۰ شرکت در سطح کشور در صنعت فتوولتاییک مشغول به فعالیت هستند.

عالم پور بیان کرد: از این تعداد بیش از ۲۳ شرکت تولید کننده، پیمانکار، تامین کننده و مشاور بومی در استان فارس مستقر هستند و توانسته‌اند سهم قابل توجهی در اشتغال‌زایی این صنعت در استان و کشور داشته‌باشند.

او از جمله مطالبات کمیسیون انرژی از نماینده مجلس را حمایت از ایجاد انجمن صنعت انرژی‌های تجدید پذیر، مشکلات حمایتی از طرح‌های نیروگاهی در استان فارس خصوصا زمین در زمینه نیروگاه‌های بزرگ خورشیدی، حمایت از اجرای طرح‌های نیروگاهی کوچک و ثبت در سامانه کارا، اجرایی شدن مصوبه ده هزار تسهیلات چهل میلیون تومانی تبصره ۱۶ قانون بودجه ۹۹، حمایت ناکافی از شرکت‌های دانش بنیان استان و نبود متولی جامع در این زمینه، ضرورت حمایت از دانشگاه‌های استان خصوصا دانشگاه شیراز و پارک فناوری به عنوان اولین قطب علمی کشور در این زمینه، افزایش نرخ خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدید پذیر در استان عنوان کرد.

حمایت از تاسیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر در فارس

جعفر قادری نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در سالیان گذشته پروژه‌هایی در حوزه انرژی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی در استان تعریف و مصوب شد که بزرگترین طرح ما پالایشگاه دوم شیراز است که این طرح‌ها از نظر مجوز‌های اداری مشکل ندارند، اما در تامین مالی فرصت را از دست دادیم و با مشکل مواجه هستند.

او افزود: مباحثی از جمله پتروشیمی‌های چهارگانه، سه اتیلن در عسلویه، سه پلی اتیلن در استان دچار سیاسی کاری شده و عدم همکاری بی بهانه برخی افراد در استان موجب شد این پروژه‌ها و سرمایه گذارانی که آمادگی خود را برای اجرای این پروژه‌ها اعلام کرده بودند، به مرحله اجرا نرسد و تاکنون نیز انجام نشود.

قادری با بیان اینکه این عدم همکاری و توجه افراد در استان برای اجرای این پروژه‌های مصوب شده کار دست استان می‌دهد بیان کرد: با عدم شروع به اجرای این پروژه‌ها در زمان خودش بسیاری از موقعیت‌ها از جمله تامین مالی این پروژه‌ها برای استان ازدست رفته است و در حال حاضر نیز فرد و یا نهاد و مجموعه‌ای در استان وجود ندارد که ایجاد کنده تفاهم برای اجرای پروژه‌ها باشد.

قادری با اشاره به اینکه اجرای برخی از این پروژه‌ها در استان شروع شده است، اظهار داشت: اجرای این طرح‌ها از جمله پالایشگاه اول یا سروستان، خط انتقال فرآورده از سیرجان به شیراز، پتروشیمی‌های ممسنی و کازرون، ایجاد مرکز آموزش نفت و گاز، فاز دوم پالایشگاه آغاز و دالان، ایستگاه تقویت فشار گاز میدان‌های هما و وراوی و مرکز تفکیک میدان تابناک، نیروگاه خورشیدی، خط پرواتیلن در استان باید با جدیت دنبال شود تا به منثه ظهور برسد.

او اضافه کرد: در پروژه‌های حوزه انرژی در استان باید طرح مطالعاتی ویژه‌ای برای هر یک در نظر گرفت که با توجه به بنیه اتاق بازرگانی فارس در حوزه مطالعات اولیه برای سرمایه گذاری می‌تواند اقدامات درخور و مناسبی را انجام دهد.

قادری ادامه داد: در خصوص بحث ایجاد منطقه ویژه فناوری‌های نفت و گاز (GDZ)، نیاز است ساختار این موضوع مشخص شود که در شرایط فعلی ایجاد منطقه ویژه روند سختی خواهد داشت و می‌توان با خرد جمعی از صاحبنظران این بخش این پروژه را درقالب شهرک صنعتی یا پارک نفت در استان پیگیری کرد که در این زمینه باید زیرساخت کار و بسته‌های سخت افزاری و نرم افزاری این کار به خوبی دنبال شود.

او همچنین با بیان اینکه در بحث صنایع مرتبط با حوزه‌ها زمینه‌هایی که نیاز به پیگیری دارد را به ما اعلام کنید عنوان داشت: در مباحث زیرساختی مانند آزادراه شیراز – بوشهر، خطوط جاده ای، پتروشیمی‌ها و واحد‌های صنعتی از طریق مسیر‌هایی مانند بورس در حال پیگیری اقداماتی به موازات هم در استان هستیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع آب مورد نیاز صنایع نیز تصریح کرد: در حال پیگیری انتقال خط دوم آب به روستا‌های رزقان و خرامه هستیم که با اجرای این طرح می‌توان حدود ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای فعالیت صنعتی تخصیص داده شود.

قادری افزود: همچنین پروژه خط دوم انتقال آب به شیراز نیز از ۶۰ میلیون متر مکعب آب به ۹۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است که با این حساب ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن در اختیار قرار خواهد داشت.

او بیان داشت: در بحث انتقال آب از سد تنگ سرخ و شش پیر نیز پروژه مناسبی است و در حال حاضر نیز سرمایه گذار آن با اطمینان از تضمین‌هایی اقدام به انجام پروژه است که اگر این طرح اجرایی شود حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب می‌تواند در اختیار صنایع استان که به آب نیاز دارند، قرار گیرد.

قادری اظهارکرد: کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس باید فعال و پویا باشد و در مباحثی از جمله پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها با دید مطالبه گر ورود کند و همچنین این کمیسیون می‌تواند مرکز خرد جمعی فعالان در این عرصه برای به سرانجام رساندن ظرفیت‌های استان باشد.

او ادامه داد: کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس باید خلاء‌های قانونی موجود در استان و اطلاعات به روز در حوزه‌های مربوطه از جمله انرژی، نفت و گاز را به عنوان بازوی تخصصی به ما اعلام کند تا با همفکری و خردجمعی در استان بتوانیم تا بتوانیم مسایل را دنبال کنیم.

این نماینده مجلس به مبحث مدیریت و برنامه ریزی امور انرژی اشاره کرد و عنوان داشت: تدوین و ثبت نقشه راه انرژی استان فارس یک ضرورت است که می‌تواند از سیاست زدگی و کشمکش‌های غیرکارشناسی در آینده جلوگیری کند.

او افزود: طرح تبدیل گاز به فراورده‌های نفتی (GTL) در استان فارس موضوع پتروشیمی‌ها و پالایشگاه دوم شیراز، اجرای خط انتقال فرآورده از سیرجان به شیراز و سایر پروژه‌های مربوط به حوزه انرژی را می‌توان به صورت مدون با یک نقشه راه دنبال کرد.

قادری اضافه کرد: بحث دیگری را در حوزه رمز ارز در دست انجام داریم، زیرا اعتقاد داریم می‌توانیم با بهره گیری از این ظرفیت سرعت شکل گیری نیروگاه‌ها را تسریع و مشکل کمبود برق را در ایام پیک در استان حل کنیم.

قادری اضافه کرد: ما در استان در فصل زمستان ظرفیت خالی و در زمان پیک مشکل کمبود برق داریم لذا در این زمینه طرح جهش تولید از طریق فعال کردن رمز ارز‌ها را دنبال می‌کنیم تا با بهره گیری از رمز ارز‌ها بتوانیم به حل مشکلات استان کمک کنیم.

او همچنین آمادگی و حمایت از تاسیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر در استان فارس اعلام کرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر