کد خبر: ۷۵۳۰۱۸۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶
کد خبر : ۷۵۳۰۱۸۷
معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور خبر داد؛

برات گفت: مشوق‌های خوبی برای بخش گردشگری در نظر گرفته شده است که دریافت آن‌ها منوط به اخذ رمزینه در سامانه جانا است.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،اسماعیل برات معاون دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور در سفر به استان فارس طی نشستی که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، معاون گردشگری استان، روسای انجمن‌ها و جوامع حرفه‌ای هتلداران، مهمانپذیران، اقامتگاه‌های بوم گردی، مجتمع‌های بین راهی، اقامتگاه‌های سنتی، اتحادیه صنایع دستی و جمعی از پیشکسوتان صنعت گردشگری در محل سالن کنفرانس هتل بزرگ شیراز برگزار شد، با بیان اینکه استان فارس و شهر شیراز در حوزه فرهنگ و هنر دارای جایگاه رفیعی در کشور است، بیان کرد: «اتفاقات سال ۹۸ و پس از آن بیماری کرونا، صدمات زیادی به گردشگری زده است، که برای جبران بخشی از این ضرر‌ها با پیگیری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی و تلاش‌های معاون گردشگری کشور در ستاد ملی مدیریت کرونا، مصوب شد تسهیلات کم بهره و با تنفس شش ماهه به تأسیسات و فعالان گردشگری اعطا شود.

اسماعیل برات با اشاره به لزوم ثبت اطلاعات فعالان گردشگری در سامانه «جانا» افزود: این سامانه که از طریق وب سرویس به سامانه‌ی «کارا» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  متصل می‌شود، به پرداخت عادلانه تسهیلات به تأسیسات گردشگری کمک می‌کند.

معاون دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درخصوص ضرورت اخذ کد شناسه (QR code) گفت: کلیه مسئولان تأسیسات گردشگری موظف اند نسبت به تکمیل اطلاعات در سامانه جانا اقدام کنند.همکاران ما در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز مکلف اند ظرف ۲۴ ساعت اطلاعات وارده را بررسی و صحت سنجی کنند.

برات ادامه داد: خوشبختانه مشوق‌های خوبی برای بخش گردشگری در نظر گرفته شده است. لیکن اعطای همه مشوق‌های حمایتی از قبیل تسهیلات کم بهره، مشوق‌های بیمه‌ای و مالیاتی و... منوط به اخذ رمزینه در سامانه جانا است.

مشکلاتی که برخی از اقامتگاه های بوم گردی در زمینه سوخت دارند با ثبت اطلاعات در سامانه «جانا» به زودی رفع خواهد شد

او با توجه به اظهارات رئیس انجمن حرفه‌ای بوم گردی استان فارس در خصوص مشکلات مربوط به سهمیه سوخت ادامه داد: مشکلاتی که برخی از اقامتگاه‌های بوم گردی در زمینه تأمین سوخت دارند با ثبت اطلاعات در سامانه جانا به زودی رفع خواهد شد، زیرا طی گفتگو‌ها و جلساتی که با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی داشته ایم،  تأسیسات گردشگری باید از طریق سامانه‌های الکترونیکی معرفی شوند.

معاون دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درخصوص نحوه  راه اندازی سامانه جانا گفت: ابتدا ما سامانه جانا را در ۱۰ استان کشور به صورت پایلوت اجرا کردیم تا اگر نواقصی در فرآیند راه‌اندازی آن  بود، رفع شود. سپس سامانه جانا  جهت اجرا به سراسر کشور ابلاغ شد و در حال حاضر نظارت بر بیش از ۱۲۰۰۰ واحد از تآسیسات گرشگری کشور از طریق سامانه جانا انجام می‌شود.

صدور هیچ مجوزی در حوزه ی گردشگری نباید بیش از 30 روز طول بکشد

برات در پاسخ به درخواست تشکل‌های گردشگری مبنی بر ضرورت روان سازی صدور مجوز‌ها اظهار کرد: صدور هیچ مجوزی در حوزه‌ی گردشگری در صورت دارا بودن شرایط لازم نباید بیش از ۳۰ روز طول بکشد.

وی افزود: برای روان سازی صدور پروانه‌ها، قانون مدت زمان معینی را  تعریف کرده است و اگر مرجعی پاسخ استعلام را در موعد مقرر نداد، جواب آن مرجع مثبت تلقی می‌شود.

موضوع استفاده از صنایع دستی در ضوابط ارزیابی هتل ها، پیش بینی شده است

برات همچنین با اشاره به اهمیت صنایع دستی در رونق گردشگری تصریح کرد: یکی از موارد پیش بینی شده در ضوابط ارزیابی و درجه بندی هتل‌ها، استفاده از صنایع دستی همان منطقه است.

در این نشست دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ضمن اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان و مشکلات فعالان گردشگری، بیان کرد: امهال هزینه‌های آب ، برق ، بیمه و مالیات تأسیسات گردشگری از ضروریات کمک به این  تأسیسات  است.

لازم به ذکر است در این جلسه سید موید محسن نژاد معاون گردشگری استان فارس، سیادتان رئیس جامعه هتلداران، رحمانیان رییس انجمن حرفه‌ای اقامتگاه‌های سنتی، فرهادی رییس انجمن حرفه‌ای مهمانپذیران، همتی رییس اتحادیه صنایع دستی، صیادی رییس انجمن حرفه‌ای مجحتمع‌های بین راهی و کشکولی رئیس انجمن اقامتگاه‌های بوم گردی هر کدام به بیان دغدغه‌ها و مسائل مربوط به مشکلات حوزه گردشگری پرداختند و پیشنهادات اجرایی جهت برون رفت از وضعیت فعلی را ارائه کردند.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر