تعامل دستگاه قضا و ناجا در مصالحه پرونده‌های قضایی

رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: تعامل دوسویه دستگاه قضایی و نیروی انتظامی زمینه را برای رسیدگی با کیفیت مطلوب تر به پرونده‌های جرائم خشن فراهم می‌سازد.

تعامل دستگاه قضا و ناجا در مصالحه پرونده‌های قضاییمحمدرضا عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان همدان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، اظهار داشت: تعامل دوسویه دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در مصالحه پرونده‌های خُرد و قابل گذشت زمینه را برای رسیدگی کیفیتی‌تر به پرونده‌های جرائم خشن فراهم می‌سازد.

او با تبریک به مناسب هفته ناجا و انتصاب سردار امیری به عنوان فرمانده جدید انتظامی استان همدان افزود: حضور این سردار با توجه به سابقه او در خصوص آموزش یگان ویژه و آگاهی طلیعه تغییرات بنیادین در نیروی انتظامی همدان و رفتن به سمت کادرسازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ناجای استان در درجات بالاقرار دارد.

عدالتخواه به اهمیت کشف علمی جرم، ادامه داد: پلیس ما امروز در کنار ارتقای توانمندی‌های جسمی می‌طلبد در تمام حوزه‌ها سیر علمی را همراه خود داشته باشد و این پشتوانه علمی و آموزشی در پرورش فرماندهان متعهد، متخصص و انقلابی بی تردید مثمر ثمر است.
رئیس کل دادگستری استان همدان افزود: با اجرای طرح‌های متنوع می‌توان به سمت کاهش پرونده‌های قضایی سبک رفت و زمان کافی در اختیار قضات و نیروی انتظامی برای رسیدگی بهتر و کیفیتر به جرائم خشن قرار می‌گیرد.

عدالتخواه با اشاره به عملیاتی شدن طرح مبتکرانه ستاد تألیف قلوب و کمیته‌های مصلحین و معتذرین به عنوان کمیته‌های معین این ستاد در استان گفت: ایجاد شرایط لازم برای صلح و سازش به ویژه در پرونده‌های قتل غیر عمد و یا عذرخواهی متهم از شاکی در پرونده‌هایی با جرائم قابل گذشت، روحیه همدلی در جامعه را تقویت می‌کند.

او اضافه کرد: انجام برخی اعمال مجرمانه از سوی عده‌ای به طور عمده به دلیل عدم آگاهی از عمل خودشان است که در اینجا می‌طلبد در خصوص بیان حق‌الناس به شیوه‌های مختلف گام پیش گذاشت تا با تشویق افراد به صلح و سازش، به سمت اصلاح و تربیت متهمان حرکت کنیم.

رئیس کل دادگستری استان همدان به تهیه کتابچه آموزشی در خصوص ثواب عذرخواهی و روایات مرتبط با عفو و بخشش هم پرداخت و عنوان کرد: می‌توان با یک همکاری و هماهنگی دو سویه بین دستگاه قضا و نیروی انتظامی بسیاری از پرونده‌ها را از همان مراحل اول در کلانتری‌ها به سمت صلح و سازش هدایت و مختومه کرد.

عدالتخواه به بهره‌گیری بخش‌هایی از دستگاه قضایی استان از ارتباطات الکترونیکی اشاره کرد و گفت: این آمادگی را داریم تا برای ارتباط الکترونیکی کلانتری‌ها با دادسرا‌ها و دادگستری‌ها در راستای تسریع در انجام وظایف خود شرایط را مهیا سازیم.

عدالتخواه بر ضرورت افزایش آمادگی جسمانی نیرو‌های پلیس و همچنین کادر دستگاه قضا برای داشتن توان لازم در حوزه عمل به وظایف خود تأکید کرد و ابراز داشت: بدین ترتیب می‌توان انتظار داشت در انجام مأموریت‌ها جسور، خوب و ورزیده و به ویژه به موقع عمل کنیم.
انتهای پیام/ج

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر