کد خبر: ۷۵۴۰۵۷۶
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴
۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴
کد خبر : ۷۵۴۰۵۷۶
گروه : سیاسی » مجلس
با رأی قاطع نمایندگان؛

طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصویب شد

نمایندگان مجلس با الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۷ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با جزئیات الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی با ۲۱۵ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۰ نفر از نمایندگان حاضر در جلسه موافقت کردند.

متن ماده واحده به شرح زیر است:

دولت یارانه کالا‌های اساسی برای اقشار مردم و دهک‌های مورد نظر را به شرح زیر تأمین و پرداخت می‌کند

الف- دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیاز‌های معیشتی خانوار‌های کشور به ویژه خانوار‌های کم برخوردار، از ابتدای ۶ ماه دوم سال ۹۹ به صورت ماهانه نسبت به تأمین پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشتی خانوار افراد مشمول ردیف ۳۱ جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور به تعداد حداقل ۶۰ میلیون نفر از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد به مبلغ ۶۰۰ هزار ریال به هر یک از افراد سایر دهک‌ها اقدام کند.

۱- این اعتبار برای تأمین کالا‌های اساسی ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی موظف هستند ضمن تأمین و تخفیف خرید کالا‌ها را برای مشمولان این قانون فراهم کنند.

۲- منابع مورد نیاز برای اجرای این قانون به میزان ۳۰۰ هزار میلیارد ریال از محل فروش اموال حق‌الامتیاز و واگذاری سهام دولت و حقوق مالکان ناشی از آن در چارچوب قانون وزارت اقتصاد و دارایی تأمین می‌شود. منابع حاصله در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها برای انجام تکالیف این قانون قرار می‌گیرد.

ب- در صورت عدم تکافوی منابع حاصله دولت مکلف است از منابع اعتبار موجود و افزایش تنخواه‌گردان خزانه کسری منابع را جبران نموده و با منابع حاصل از فروش و واگذاری مذکور جایگزین نماید. دولت می‌تواند به جای فروش و واگذاری اموال و سهام موضوع این قانون تا سقف منابع مذکور از منابع اعتباری موجود و یا جابه‌جایی سایر اعتبارات مشروط به عدم آسیب به هزینه‌های ضروری و حقوق مردم و یا افزایش تنخواه‌گردان خزانه استفاده نماید.

ج- استنکاف از اجرای احکام این قانون به مسئولین دولتی دستگاه‌های مربوط مستوجب مجازات در ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده مصوب دوم خرداد ۷۵ با اصلاحات بعدی است.

د- آیین‌نامه اجرایی این قانون مشتمل بر مبلغ یارانه سرانه مشمولین مربوط به کالا‌های اساسی به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی حداکثر ظرف دو هفته پس از تصویب این قانون تعیین می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

هـ- دستگاه‌های اجرایی ذیربط مکلف هستند گزارش عملکرد این قانون را هر دو ماه یک بار به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.

انتهای پیام/

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
مهراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
الان اونا از کجا میفهمن فقط برای کالاها ما پول برداشت کردیم؟
شاید ما بریم به سوپری بگیم ۶۰ تومن بده اون تکلیفش چیه؟
بعدشم اگه من از قبل تو کارتم یکم پول داشته باشه چی؟؟
نمیدونم والا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
پس قانون شفافیت آرا و اموال نمایندگان به کجا رسید؟
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
یه سیستم قطره چکانی برای بستن دهان مردم و دولا پهنا حساب کردن موضوعات دیگر و جبران دوبرابری این یارانه ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بابا یک فکری به حال افراد تحصیلکرده که سنشان بالا رفته و نه شغل برایشان ایجاد کرده اید و نه زن و بچه ندارند نیز در استخدامها از اولویت برخوردار باشند. مگر در این ادارات چه کار می کنید. کارهایی که به 25 ساله ها می سپارید 50 ساله ها هم می توانند انجام دهند. آخر اینها هم از زندگی حق و سهم دارند. اینها را در اولویت استخدام قرار دهید نه 25 ساله ها را . جوانها یک 5 سال ده سال بیکار در صف بایستند بلکه یک فرجی شود. اما وضعیت سن بالاها بدتر است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
بیشتر مردها را استخدام کنید که اگر مردی شغل داشته باشد ازدواج هم می کند و برای خانمها هم این موضوع بهتر است. از طرف دیگر استخدام برابر زن و مرد باعث شده که مردهای کارمند با زنهای کارمند ازدواج کنند این در حالی است که این حقوق می توانست به دو خانواده برسد و نه یک خانواده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دولت قبل از این طرح قیمتها را اونچنان بالا برده که بیشتر از اعتباری که به مردم پرداخت میکند کسب در امد کندودر عمل این طرح کارایی خاصی نخواهد داشت مگر اینکه بندی در این قانون باشد که کالا های اساسی مشمول این طرح به قیمت قبل از فروردین 99 تامین شود در اینصورت شاید کارایی داشته باشد چون بعد از این تاریخ کالاهای اساسی 100 درصد تا150 درصدافزایش قیمت داشته اند
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر