کد خبر: ۷۵۴۲۴۵۰
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
کد خبر : ۷۵۴۲۴۵۰
وزارت علوم در هفته‌ای که گذشت؛

از اعلام قطعی بسته شدن پرونده نظام قدیمی‌ها تا هزینه ۶ میلیونی آزمون آیلتس

وزارت علوم در هفته گذشته با اخبار متعددی مانند هزینه ۶ میلیونی آیلتس و دلایل سازمان سنجش برای برگزار نکردن کنکور نظام قدیم همراه بود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، «کلاس‌های عملی دانشگاه‌ها با محدودیت‌های کرونایی چگونه برگزار می‌شود؟»، «دانشجویان متقاضی وام چگونه درخواست خود را ثبت کنند؟»، «مشکل استخدام ۴ هزار عضو هیات علمی حل شد»، «شیوه جذب دانشجویان دکتری تغییر کرد»، «توضیح سازمان سنجش درباره تمدید نشدن کنکور نظام قدیم/اعلام نتایج کنکور سراسری حداکثر تا ۱۰ آبان»، «هزینه آزمون آیلتس با نرخ دلار تغییر می‌کند» و «استادان حق التدریس هم مشمول دریافت اینترنت رایگان هستند» از جمله مهم‌ترین اخبار وزارت علوم در هفته گذشته بود.

وزیر علوم خواستار افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

غلامی با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه، خواستار افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان غیرهیئت علمی دانشگاه‌ها شد.

کلاس‌های عملی دانشگاه‌ها با محدودیت‌های کرونایی چگونه برگزار می‌شود؟

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، درباره شیوه برگزاری کلاس‌های عملی، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشجویان در شرایط شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا به مدت یک هفته در تهران، گفت: برگزاری کلاس‌های عملی، آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه‌ها به دلیل شیوع کرونا تا اعلام ستاد ملی کرونا متوقف شده است.

او درباره زمان برقراری مجدد این کلاس‌ها نیز گفت: با توجه به شرایط موجود کرونا در کشور، برنامه‌ای برای حضور دانشجویان در کلاس‌های عملی نداریم تا زمانی که ستاد کرونا مجوز لازم را صادر کند. با توجه به اینکه شروع سال تحصیلی جدید به صورت الکترونیکی است و دروس نظری به صورت الکترونیکی ارائه می‌شوند، طبیعی است که در آموزش الکترونیکی محدودیتی ایجاد نشود.

دانشجویان متقاضی وام چگونه درخواست خود را ثبت کنند؟

دانشجویان متقاضی دریافت وام دانشجویی در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ باید برای ثبت درخواست خود مراحلی را طی کنند.

مشکل استخدام ۴ هزار عضو هیات علمی حل شد

معاون اداری، مالی و مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های صورت گرفته، مشکل تعداد ۴۰۷۱ نفر از اعضای هیات علمی که از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۸ بدون داشتن ردیف استخدامی به خدمت در نهاد‌های علمی درآمده‌اند، حل شد و ردیف استخدامی این افراد از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور تخصیص یافت.

کاهش زمان قانونی حضور دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور

سید عبدالحمید انگجی، مدیرکل امور دانش آموختگان اظهار کرد: به علت شیوع ویروس کرونا و با هدف ارائه تسهیلات به دانشجویان، زمان قانونی حضور دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور به استناد گذرنامه، برای پذیرفته شدگان بهمن ۹۸ و پس از آن در تمام مقاطع تحصیلی کاهش یافت.

وام شهریه دانشگاه پیام نور افزایش یافت+ جزئیات

محمدهادی امین ناجی، معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور گفت: به منظور کمک به پرداخت شهریه دانشجویان دانشگاه پیام نور، بالاترین اعتبار وام شهریه دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشگاه پیام نور اختصاص یافته است که به تفکیک هر استان توزیع می‌شود.

الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو ابلاغ شد

«الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو» با تصویب شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، از سوی معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ابلاغ شد.

شیوه جذب دانشجویان دکتری تغییر کرد

بگانیان، دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران گفت: آخرین دستور کار این جلسه بحث پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی PHD در دانشگاه‌هاست. دانشگاه‌های برتر مرتب این انتقاد را مطرح می‌کنند و این اشکال را به نحوه پذیرش دانشجویان دکتری وارد می‌کنند. این دانشگاه‌ها معتقدند دانشجویان دکتری که از راه کنکور به دانشگاه‌ها وارد می‌شوند صلاحیت‌های لازم را ندارند.این راه حل اجازه به دانشگاه‌ها برای تعیین حد نصاب مرحله دوم آموزش در پذیرش دانشجویان دکتری تخصصی است.

توضیح سازمان سنجش درباره تمدید نشدن کنکور نظام قدیم/اعلام نتایج کنکور سراسری حداکثر تا ۱۰ آبان

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در حاشیه جلسه نقشه جامع علمی کشور و در جمع خبرنگاران درباره زمان دقیق اعلام نتایج کنکور سراسری گفت: تمدید نشدن کنکور نظام قدیم یک مسئله چند وجهی است. این مسئله یک بار در کمیسیون آموزش مجلس مورد بررسی قرار گرفت و یک بار در شورای سنجش و پذیرش که مهر۹۹ برگزار شد. تشکیک در اعداد و ارقام داوطلبان کنکور نظام قدیم کار درستی نیست. افرادی که به اطلاعات درست و دقیق دسترسی ندارند نباید آمار و ارقام عجیب و قریب ارائه دهند.

خدایی گفت: در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ تعداد ۲۵۹ هزار نفر داوطلب نظام قدیم داشتیم. از این تعداد حدود ۶۳ هزار نفر از داوطلبان نظام قدیم با توجه به اختیاری بودن انتخاب نظام قدیم، نظام ۶_۳_۳ یا همان نظام جدید را انتخاب کردند.

هزینه آزمون آیلتس با نرخ دلار تغییر می‌کند

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و معاون وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، درباره هزینه آزمون آیلتس و افزایش آن گفت: آزمون آیتلس توسط سازمان‌های خارج از کشور و کشور استرالیا برگزار می‌شود و سازمان سنجش در تعیین هزینه آن دخالتی ندارد.

او در ادامه بیان کرد: هزینه اعلامی آزمون آیلتس از چند سال پیش افزایش نیافته و همان ۲۲۰ دلار است و علت افزایش آن، بالا رفتن قیمت ارز در کشور است. هزینه آزمون آیلتس با بالا و پایین رفتن قیمت دلار تغییر می‌کند.

نیازمند جذب ۶۲ هزار دانشجوی خارجی تا سال ۱۴۰۰ هستیم

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری اظهار کرد: جذب دانشجو در چین از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ رشد خوبی داشته است. این کشور در سال ۲۰۱۹،  ۴۹۲ هزار و ۱۸۵ دانشجوی خارجی داشته است. براساس برنامه ششم توسعه باید به جذب ۶۲ هزار دانشجوی خارجی در سال ۱۴۰۰ برسیم و در برنامه هفتم توسعه باید ۱.۸ دهم درصد دانشجویان خارجی افزایش پیدا کند.

صنعت دانشجوی بین‌المللی سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار سوددهی دارد

حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، گفت: در شرایط شیوع کرونا از برخی مسائل مثل همکاری‌های نزدیک و دیدار‌ها حذف شده ایم. در بخش جذب دانشجویان خارجی در منطقه جایگاه خاص داریم. صنعت دانشجویی بین المللی دنیا سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار سود دهی دارد که باید در این زمینه در کشور اقدامات خوبی انجام دهیم.

نتایج کنکور کارشناسی ارشد اعلام شد

فاطمه زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، از اعلام اسامی پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹ برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خبر داد و گفت: در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۴۶ هزار و ۵۲۲ هزار نفر نفر پذیرفته شدند که از این تعداد، ۸۰ هزار و ۲۵۰ نفر مرد و ۶۶ هزار و ۲۷۲ نفر زن هستند.

استادان حق التدریس هم مشمول دریافت اینترنت رایگان هستند

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی، درباره آخرین مهلت ثبت نام اینترنت رایگان برای استادان اظهار کرد: با پیگیری های وزارت علوم و موافقت وزیر ارتباطات امکان ثبت نام استادان دانشگاه های سراسر کشور برای دریافت اینترنت رایگان تا شنبه، ۱۰ آبان تمدید شد. زیرا تعدادی از استادان دانشگاه‌ها هنوز بسته اینترنت رایگان را دریافت نکرده اند.  

معاون آموزشی وزارت علوم درباره تخصیص اینترنت به استادان حق التدریس گفت: بسته اینترنت رایگان به این استادان نیز تخصیص پیدا می‌کند، ليست اسامی استادان باید توسط دانشگاها به وزارت علوم  معرفی شود. 

انتهای پیام/

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر