بند شماره یک سنگی‌ملاتی طرح درازدره در حوضه آبخیز بن اجرا شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، از اجرایی شدن بند شماره یک سنگی‌ملاتی طرح درازدره در حوضه آبخیز بن خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، اسماعیل صالحی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: بند شماره یک سنگی‌ ملاتی طرح درازدره در حوضه آبخیز بن به ارتفاع شش متر، حجم سازه ۹۴۰ مترمکعب، طول سازه ۴۵ متر و حجم آبگیر شش هزار متر مکعب اجرایی شد.

او افزود: برای اجرای این بند دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارت ملی صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۸ هزینه شده است.


بیشتر بخوانید


صالحی، احجام بند‌های این طرح را باعث کنترل و نگه داشت سیل در چند نوبت اعلام و اضافه کرد: بند شماره دو این طرح در حوضه آبخیز بن به ارتفاع چهار متر، طول تاج ۳۲ متر و حجم آبگیر سه هزار متر مکعب در مراحل پایانی قرار دارد.

او ادامه داد: این بند با حجم عملیات ۵۵۰ متر و دو میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۹ در حال اجرا است.

صالحی گفت: بند‌های سه و چهار درازدره بن بر روی آبراهه‌های فرعی پیش‌بینی شده است.

کیانوش نادری فرماندار بن هم گفت: طرح آبخیزداری درازدره این شهرستان دارای چهار بند سنگی‌ملاتی است.

او افزود: بند شماره یک این طرح افتتاح شده، بند دوم با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی به زودی تکمیل و بهره‌برداری می‌شود و این طرح به منظور آبخیزداری و آب‌خوان‌داری در منطقه درازدره بن اجرایی و عملیاتی شد.

نادری اضافه کرد: تامین آب زمین‌های کشاورزی پایین‌دست، تقویت آب سفره‌های زیرزمینی، جلوگیری از هدررفت سالانه ۷۰ هزار مترمکعب آب، کاهش جریان رواناب‌ها، کم شدن دبی پیک سیلاب در هنگام بارندگی‌ها، ذخیره نزولات جوی و کنترل فرسایش خاک و رسوب از مهم‌ترین مزیت‌های اجرای طرح آبخیزداری درازدره بن به شمار می‌رود.

انتهای پیام/ف

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر