روش استعلام صحت مدارک تحصیلی دانشگاه‌ها اعلام شد

مدیرکل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان گفت: امکان صدور و استعلام صحت مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارجی و موسسات غیرانتفاعی- غیردولتی، در سامانه سجاد فراهم شده است.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سید عبدالحمید انگجی مدیرکل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: فرآیند الکترونیکی شدن صدور مدارک و تأییدیه‌های دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی داخل کشور از اواخر سال ۹۷ و در بخش اداره دانش‌آموختگان خارج از کشور که متولی ارزشیابی مدارک تحصیلی (رشته‌های غیرپزشکی و پیراپزشکی) هستند نیز از اوایل سال ۹۹ در قالب سامانه سجاد اجرایی شده است.

انگجی گفت: سازمان‌های دولتی و خصوصی، کارفرمایان و سایر ذی‌نفعان (تمام افراد حقیقی و حقوقی) می‌توانند با اسکن QR Code مندرج در گواهی‌نامه موقت و دانشنامه دانش‌آموختگان داخل کشور و یا گواهی‌نامه موقت (تا یک سال) و ارزشنامه خارج از کشور توسط نرم ‏افزار‌های QR Code Reader و یا با درج کد صحت ۲۰ رقمی در آدرس پورتال سازمان به نشانی Portal.Saorg.ir در قسمت خدمات- استعلام کد صحت، صحت مدرک ارائه شده را استعلام و تأییدیه تحصیلی را به صورت آنلاین مشاهده و اخذ کنند از این رو پاسخگویی کتبی به استعـلام مدارک دارای کد صحت QR Code امکان‏پذیر نیست.

او ادامه داد: از مزایای اجرایی شدن بررسی مدارک تحصیلی در سامانه سجاد، کاهش چشمگیر جعل مدارک، حذف هزینه‏‌های درج افکت‌های امنیتی بر روی دانشنامه‌ها، کوتاه شدن زمان صدور دانشنامه، ارزشنامه و تأییدیه‌های تحصیلی دانش‌آموختگان داخل و خارج از کشور، کاهش هزینه‏ های جاری، کاهش مراجعه دانش ‏آموختگان را می‌توان برشمرد.

انگجی تاکید کرد: تنها مرجع قانونی تأیید مدارک تحصیلی خارج از کشور اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان است، لذا ممهور شدن مدارک به مهر صحت صدور از سوی نمایندگی‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل و یا تأیید در سامانه میخک، سامانه تأیید اسناد کنسولی وزارت امورخارجه، به منزله ارزشیابی مدارک تحصیلی نیست.

او گفت: باید بین عدم تایید مدارک و اقدام جعل تفاوت قائل شد، زیرا عدم تأیید دوره‌‏های غیر رسمی که فاقد مجوز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است به منزله جعل آن نیست. همچنین در زمینه صحت دوره‏‌های آموزش‏‌های ‏عالی آزاد لازم است از دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام شود.

مدیرکل امور دانش‌آموختگان در پایان گفت: تعداد ۸۰ دانشگاه دولتی اختیار امضای دانشنامه و صدور تأییدیه تحصیلی را دارند که در آینده نزدیک با بارگذاری سوابق دانش ‏آموختگان در سامانه سجاد، امکان استعلام صحت مدارک این دانشگاه‌ها نیز به شیوه آنلاین فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر