مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی خبرداد:

خرید حمایتی بیش از دو و نیم تن زعفران در خراسان رضوی

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: در قالب خرید حمایتی دولت از کشاورزان خراسان رضوی دو هزار و ۵۴۶ کیلوگرم زعفران خریداری شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، ایرج ناصری مقدم مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت : با توجه به  برنامه خرید محصولات کشاورزی در طرح حمایتی دولت، از آغاز رسمی خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی دو هزار و ۵۴۶ کیلوگرم از ۱۴ آبان ماه امسال تاکنون خریداری شده است.

او با بیان این که هم اکنون ۱۰ مرکز در شهرستان‌های زعفران‌خیز خراسان رضوی خرید زعفران را بر عهده دارند افزود: با توجه به این که هدف اصلی خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از اُفت بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان است، حجم خرید مد نظر نیست و صرفا حمایت از کشاورز و جلوگیری از اُفت قیمت مورد توجه است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی ادامه داد: محور و هدف اصلی دولت از خرید زعفران، حمایت از زعفرانکاران خُرد است و به این منظور سقف خرید زعفران از هر زعفران‌کار ۱۰ کیلوگرم است.

ناصری مقدم بیان کرد: محصول امسال در دو سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری می‌شود.

بیشتر بخوانید

او با بیان این که امسال خرید زعفران به ۲ روش صورت می‌گیرد تصریح کرد: در شیوه نخست، زعفران‌کاران با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان در صورت تمایل به انبار‌های بورس معرفی شده و می‌توانند زعفران خود را سپرده کالا کنند و برای دریافت وام به میزان ۵۰ درصد قیمت زعفران خود به بانک معرفی شوند و وام دریافت کنند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی تاکید کرد: در این روش، زعفران کشاورزان، در انبار‌های سازمان تعاون روستایی به صورت امانت است و کشاورزان می‌توانند هر وقت قیمت زعفران افزایش یافت با مراجعه به بانک و تصفیه وام و پرداخت هزینه انبارداری، زعفران خود را تحویل بگیرند و به فروش برسانند.

ناصری مقدم اظهار کرد: در دومین شیوه خرید، کشاورزان با عقد قرارداد، زعفران خود را تحویل این سازمان می‌دهند و پس از انجام آزمایش اعتبارسنجی و ثبت در چک لیست، معادل ۳۰ درصد ارزش زعفران تحویلی خود را دریافت و ۷۰ درصد باقی‌مانده را ظرف سه ماه دریافت می‌کنند.

او افزود: در این روش هم، در صورت افزایش قیمت زعفران کشاورزان می‌توانند با تصفیه و بازگرداندن مبلغ دریافتی، زعفران خود را تحویل بگیرند.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی ادامه داد: اگر زعفران دریافتی از کشاورزان صادر و با قیمت بالاتری فروخته شد، ۵۰ درصد سود به نام کشاورز به صندوق حمایت از کشاورزان واریز می‌شود تا موجب حمایت از کشاورزان شود.

انتهای پیام//م.ج
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر