دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا:

آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیست

صفوی گفت: افول قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکا از درون سرزمین آمریکا تا بیرون آن قطعی است و آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیست.

آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیستبه گزارش  حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا و ریاست پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای گفت: از اواخر سال گذشته یعنی سال نود و هشت تاکنون بیش از ده ماه این همایش طراحی علمی و ساختاری و محتوایی و اجرایی شد.

وی افزود: ۷ دانشگاه ایران مشارکت علمی داشتند و حضور ۳۱ استاد در کمیته علمی و دریافت بیش از صد مقاله از سوی اساتید و دانشجویان ایرانی و خارجی به دبیرخانه همایش در تهران با توجه به شرایط کرونای به محدودیت‌های زمانی همایش به ۱ روز، چهل و چهار مقاله و سخنرانی به صورت حضوری و یا ویدئو کنفرانس در ۶ پنل علمی و ۲ پنل تخصصی ارائه خواهد شد.

سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه کلان روند‌های اقتصاد جهانی کدام است؟ بیان کرد: پاسخ سوال الف یک بحث نظری و دانشگاهی خدمت شما ارائه می‌دهم. به نظر می‌رسد ساختار قدرت در نظام بین‌المللی امروز در ابعاد ژئوپلیتیکی، ژئو اکونومیکی و ژئو استراتژیک در دوره گذار و انتقال قرار گرفته است هم‌اکنون در دهه دوم قرن بیست و یکم ساختار قدرت در جهان آرام‌آرام به سمت نظم جدیدی در حرکت است که مبین یک ساختار دو بخشی (شرقی، غربی) در نظام قدرت جهانی است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا افزود: افول قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکا از درون سرزمین آمریکا تا بیرون آن قطعی است و آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیست بلکه قدرتی در کنار سایر قدرت‌های نوظهور و جهانی است.

وی ادامه داد: شکست هژمونی آمریکا و کاهش تأثیرگذاری تحریم‌ها و سایر ابزار‌های اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای برای اعمال فشار حداکثری علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل و غیر همسو مثل ایران و روسیه چین ظاهر شده است.

سرلشکر صفوی اظهار کرد: پیدایش قدرت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و امنیتی جدید در مقیاس منطقه‌ای و قاره‌ای در قاره آسیا، اقیانوسیه مثل توافق تشکیل گروه همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای موسوم RCEP که همین هفته به‌صورت ویدئوکنفرانس به میزبانی ویتنام به امضاء سران ده کشور آسه آن به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، هند، استرالیا، نیوزلند حاصل شد مبین این موضوع است که مهم‌ترین پیام این تشکل اقتصادی جدید آن است که ترکیبی و متنوع از اقتصاد کشور‌های توسعه یافته، درحال توسعه، و دارای حداقل توسعه را شامل می‌شود، توضیح بیشتر آنکه آقای ترامپ در نوامبر ۲۰۱۶ از پیمان تجاری اقیانوس آرام مرکب از کشور‌های استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مکزیک، نیوزیلند، پِرو، سنگاپور خارج شده است.


بیشتر بخوانید

دلیل افول آمریکا از منظر رهبر انقلاب


ریاست پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ضمن بیان ادامه کلان روند‌های اقتصاد جهانی، به مواردی از جمله اهمیت انرژی‌های فسیلی نفت و گاز و امنیت انتقال آن، استمرار ارزش و اهمیت حمل‌ونقل جهانی کالا و مسافر قاره‌ای و منطقه‌ای دریایی، ریلی و جاده‌ای در کاهش زمان و هزینه‌ها در مسیر‌های امن غیر قابل کنترل توسط دزدان دریایی که مهم‌ترین آن‌ها رژیم ایالات متحده و تسلط قدرت دریایی اوست در آب‌های بین‌المللی، افزایش جمعیت و مصرف‌گرایی خصوصاً در قاره‌های آسیا و آفریقا، روند اقتصاد جهانی و گسترش نابرابری و بی‌عدالتی اقتصادی در بین مردم و برخی از کشور‌ها اشاره کرد و برشمرد.

وی گفت: سران دولت‌ها، خبرگان علوم اقتصاد سیاسی و ژئوپلیتیکی و ژئو استراتژیک کشور‌های عضو با تفاهم با یکدیگر نسبت به راهبرد‌های دولت‌های دشمن و رقیب و ضرورت اتخاذ راهبرد اقتصادی، سیاسی متناسب با نیاز‌های مشترک می‌توانند این اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با داشتن ظرفیت‌های عظیم و متنوع ژئوپولیتیکی و ژئو استراتژیکی و ژئو اکونومیکی و شبکه حمل‌ونقل ریلی، دریایی و زمینی و وجود مناطق آزاد در کشور‌های عضو را تبدیل به یک اتحادیه همه‌جانبه درون قاره‌ای و فراقاره‌ای کنند.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: جایگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیکی مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در این کلان روند‌ها کجاست؟ موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی غیر قابل جایگزین جمهوری اسلامی ایران که در دنیا کم‌نظیر است به عنوان یک چهارراه ترانزیتی محور‌های چین، قزاقستان، آسیای مرکزی و خاورمیانه را به مدیترانه و اروپا وصل می‌کند.

سرلشکر صفوی بیان کرد: کریدور ترانزیتی هند، ایران و روسیه به اروپا دیگر محور اقتصادی می‌تواند باشد. از سویی کریدور ترانزیتی شمال جنوب و اتصال ظرفیت‌های ژئواکونومیکی حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر به بنادر خلیج‌فارس و دریای عمان و اتصال به شبکه ریلی سراسری ایران به منطقه آزاد چابهار که تا سال آینده تکمیل می‌شود از دیگر فرصت‌های منطقه آزاد انزلی و کاسپین و کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

وی گفت: روابط اقتصادی حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آناتولی (ترکیه) و اتصال آن به دریای سیاه دریای مدیترانه و اروپا در حمل‌ونقل کالا انرژی و گردشگر در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌توانند تاثیرگذار باشد و جلوی تنش‌ها و مخاصمات برخی از کشور‌های قفقاز که خواست آمریکا است را بگیرد.

ریاست پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ادامه داد: دولت‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بخش‌های خصوصی و مناطق آزاد آن‌ها با تعامل با سازمان همکاری شانگ‌های و دیگر اتحادیه‌های منطقه‌ای نظیر سارک در جنوب آسیا و سازمان اکو و سازمان تشکیل‌شده جدید RCEP یا همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای با با داشتن ظرفیت‌های عظیم جمعیت چندمیلیاردی، وجود سرزمین و فضای بیش از چهل میلیون کیلومترمربع منابع و ذخایر فلزی و انرژی و تکنولوژی، توان فضایی و ماهواره‌ای و قدرت شبکه‌های حمل‌ونقل ریلی، دریایی و زمینی و قدرت نظامی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی و داشتن روابط و زمینه‌های تمدن و فرهنگ شرقی می‌توانند ساختار جدید قدرت شرقی یا قدرت جهانی آسیایی را بر مبنای فرهنگ و اقتصاد و جمعیت در قرن بیست و یکم را پایه‌گذاری کنند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran, Islamic Republic of
reza
۱۴:۱۸ ۲۷ آبان ۱۳۹۹
به امید ابر قدرتی""اتحادیه اورآسیا"" ونظم جهانی در قاره پهناور آسیا و بخش متصل به اروپا و حذف قدرت دلارآمریکا در این پهنه ی اقتصادی و بازار تجاری بزرگ بین این کشورها تا شاخ آفریقا....................
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر