افزایش ۲۰ درصدی خروج کامیون‌ها ازمرزدوغارون

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: با دستور استاندار و افزایش ساعت کاری در مرز دوغارون در دو هفته اخیر، خروج روزانه کامیون‌ها ۲۰ درصد افزایش یافته و این میزان به کاهش هزار کامیون از تعداد کامیون‌های متوقف در پشت مرز منجر شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،علی رسولیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست کارگروه سامان دهی مبادلات مرزی خراسان رضوی گفت: یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای توسعه صادرات کالا از استان، رسیدگی به وضعیت مرز دوغارون، تسهیل تردد کامیون‌های صادراتی و ارتقای سطح کیفی خدمات دستگاه‌های متولی در مرز است. از سوی دیگر برای حل مشکلات مرز دوغارون، زمینه برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی با حضور مسئولان افغانستان فراهم شده است تا برای این موضوع بحث و تبادل نظر لازم انجام شود.

او افزود: دوغارون مرزی نیست که بتوان به راحتی از تعداد تردد کامیون‌های صادراتی و ترانزیتی در آن کاست بنابراین چاره‌ای جز شبانه روزی کردن ارائه خدمات در این مرز نداریم.

ایجاد مشوق‌هایی برای افزایش بازدهی کاری

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر ایجاد مشوق‌هایی برای افزایش راندمان کاری کارمندان و تعداد نیرو‌های انسانی دستگاه‌های متولی مستقر در مرز ادامه داد: کارکنان بخش صدور گذرنامه بیشترین فشار کاری در مرز را متحمل می‌شوند و نحوه فعالیت کارکنان در این بخش می‌تواند صف متقاضیان در مرز را افزایش یا کاهش دهد سپس به هر طریق ممکن باید تعداد کارمندان گذرنامه را افزایش داد و خدمات رسانی آنان را در دو شیفت سامان دهی کرد.

بیشتر بخوانید


رسولیان بیان کرد: در صورت دو شیفته شدن فعالیت کارکنان مرزبانی و اداره گذرنامه در مرز، باید کارکنان گمرک نیز به صورت دو شیفت فعالیت داشته باشند که تحقق این مهم نیازمند جذب نیروی انسانی جدید در این بخش است و باید هر چه سریع‌تر در این زمینه اقدام شود.

او با اشاره به کمبود باسکول و ضعف اینترنت در آن سوی مرز دوغارون تصریح کرد: باید سامان دهی دو بخش مزبور به عنوان یک مطالبه جدی از سوی ایران به دولت افغانستان اعلام شود، زیرا با افزایش ساعات کاری در مرز، نبود باسکول و اینترنت مطلوب در گمرک اسلام قلعه مشکلات دوغارون را بیشتر خواهد کرد.

معاون استانداری خراسان رضوی درباره اجرای طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تاکید کرد: در صورتی که سازمان مسئول در موعد مقرر نتواند طرح جامع را مصوب و زمینه سرمایه گذاری را فراهم کند مجبور به اتخاذ تدابیر دیگری خواهیم بود.

رسولیان اظهار کرد: بنا به تاکید استاندار همه مصوبات نشست شورای سامان دهی مبادلات مرزی لازم الاجراست، این شورا قانونی است و ساعات نشست‌های آن باید مرتب و مشخص باشد.

افزایش دو برابری میزان تراکم کامیون‌ها در مرز

عبدالرضا سپهری معاون فرماندار تایباد نیز در این نشست مرز دوغارون را یکی از تنفسگاه‌های تجاری کشور دانست و گفت: در دو ماه اخیر میزان تراکم کامیون‌ها در این مرز دو برابر شده است و در پی افزایش ساعت کاری در مرز دوغارون، فعالیت دستگاه‌های متولی از ۶ صبح تا ۲۲ در حال انجام است.

او افزود: از آن جا که کار در مرز فرسایشی است، باید نیرو‌های انسانی در مرزبانی، گمرک و اداره گذرنامه تقویت شوند، زیرا نیروی انسانی فعلی جواب گوی افزایش ساعت کاری انجام گرفته در مرز نیست.

معاون فرماندار تایباد ادامه داد: از ابتدا تا ۱۲ آبان ماه ورودی کامیون از افغانستان ۸.۲ درصد و خروجی کامیون از دوغارون ۲۰.۹ درصد افزایش یافته به طوری که در هر ساعت ۱۸ کامیون از مرز دوغارون خارج می‌شود و از تعداد کامیون‌ها در توقفگاه‌های مرز کاسته شده است.

سپهری بیان کرد: در حالی که خروج کامیون‌ها از مرز دوغارون سرعت گرفته است، اما در گمرک اسلام قلعه دوباره معطل می‌مانند، بنابراین بیشتر کامیون‌های ترانزیتی به دلیل ناامنی در آن سوی مرز حاضر نیستند از ساعت ۱۷ از مرز دوغارون خارج شوند بنابراین در توقفگاه می‌مانند، برای حل این موضوع باید مذاکراتی با طرف افغانستانی انجام گیرد.

اجرای طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

معاون فرماندار تایباد تاکید کرد: اجرای طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون چند سالی است که معطل مانده بنابراین درصدد هستیم این کار را به شرکت توسعه عمران دوغارون واگذار کنیم تا هر چه سریع‌تر این طرح را اجرا کند.


انتهای پیام//م. م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر