مجازات متخلفان بورس آغاز شد/ ۳۱ شخص حقوقی سلب امتیاز شدند!

آنطور که معاونت حقوق بازار سرمایه می‌گوید رسیدگی به پرونده متخلفان بازار سرمایه کلید خورده است.

سازمان بورسبه گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طی  دو ماه گذشته بحث بازارگردانی در بازار سرمایه به منظور افزایش نقد شوندگی، تنظیم عرضه و همچنین تقاضای اوراق بهادار افزایش یافته به گونه ای که این امر توجه مسئولان زیادی اعم از وزیر اقتصاد، نمایندگان مجلس  و همچنین دستگاه قضا را به خود جلب کرده  است.

 

به همین منظور می توان به صحبت های حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس در۱۳ شهریور ماه اشاره کرد که گفته بود: تصمیماتی که ما در رابطه با بازارگردانان گرفته‌ایم، تاثیر مثبتی را بر بازار سرمایه  از روز شنبه  خواهند گذاشت و مبلغ نقدینگی باید به اندازه ای باشد که  به سبدگردانان کمک کند.

قالیباف با بیان اینکه در بخشهای مختلف قانون بازار اوراق بهادار به بازارگردانها اشاره شده است، توضیح داد: در دو دستورالعمل "پذیرش اوراق بهادار در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران" و "پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران"، ناشران به داشتن حداقل یک بازارگردان مکلف شدند. این دو دستورالعمل مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این دستورالعملها اخیرا بازنگری شدند و اجبار فوق نیز در آنها قرار گرفته است، در نتیجه عملیات بازارگردانی فقط برای ناشران جدید محدود شده بود، اما در "آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران" که در شهریور ماه امسال توسط شورای عالی بورس مصوب شده، همه ناشران مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی شده اند.

این صحبت ها در حالی اتفاق افتاد که با گذشت حدودا دوماه از این صحبت ها قالیباف اصل در جلسه شورای عالی بورس اعلام کرد که اکنون  بر  ۲۹۸ نماد عملیات بازارگردانی صورت می گیرد که بر این تعداد  با توجه به الزام سازمان بورس افزوده می شود. امیدواریم با الزام بازارگردانی شاهد بازاری نقدشونده و کارا در کشور باشیم.

در حالی که  برای رسیدن بازار سرمایه به یک تعادل، باید این موضوع به طور جدی دنبال شود.در این میان هم صحبت از شکایت از شرکت های بدون بازارگردان شد. 

سید محمد حسینی، مدیر حقوقی بورس تهران در نامه‌ای به شرکت‌های بورسی اعلام کرده بود که پیرو مصوبه ۷ مهر ماه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، در صورتی که شرکت‌های بورسی اقدام به امضای قرارداد بازارگردانی و معرفی صندوق بازارگردان تا یکشنبه ۲۵ آبان نکنند، وفق ماده ۵۲ قانون اوراق بهادار به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

سید محمد حسینی، مدیر حقوقی بورس تهران در نامه‌ای به شرکت‌های بورسی اعلام کرد پیرو مصوبه ۷ مهر ماه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، در صورتی که شرکت‌های بورسی اقدام به امضای قرارداد بازارگردانی و معرفی صندوق بازارگردان تا یکشنبه ۲۵ آبان نکنند، وفق ماده ۵۲ قانون اوراق بهادار به مراجع قضائی معرفی و از این شرکت های بورسی شکایت خواهند شد.

نامه معاون رئیس سازمان بورس
اما یک هفته از این اولتیماتوم گذشت ولی این اتفاق رخ نداد و هنوز خبری از مواخذه شرکت های فاقد بازارگردان نیست. قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی اما در توئیتی از پیگیری عدم انتخاب بازارگردان و امضای قرار داد آن نزد سازمان بورس با عنوان "اخلال در نظام اقتصادی" خبر می دهد.
 

تکلیف بازار بی بازار گردان چه می‌شود؟

اما این بین بازارگردانی و بازارگردان ها چه کمکی به بهبود وضعیت بورس و به زبانی عامیانه تر، کمک به سودده شدن سهام عموم مردم می کند. بازارگردان، کارگزار یا معامله‌گری است که با اخذ مجوز‌های لازم با تعهد به افزایش نقدشوندگی، و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار معین، و تحدید (محدود کردن) دامنه نوسان قیمت آن‌‎ها، به دادوستد اوراق می‌پردازد. وظیفه اصلی بازارگردان حفظ نظم و آرامش بازار است. بازارگردانان می‌کوشند تا از بر هم خوردن تعادل در معامله‌ها جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید


تعداد برهم زنندگان بازار سرمایه، ۱۵۷ نفر است!

جعفر جمالی معاونت حقوقی سازمان بورس در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با شرکت های متخلفی که به امر بازارگردانی نپرداخته اند، اظهار کرد: در ‌ادامه رسیدگی به پرونده های تخلفاتی مربوط به بازارگردانی و بازار سازی  به پرونده چهار ناشر رسیدگی شد که هر چهار شرکت در مرحله رسیدگی بدوی متخلف شناخته شدند.

او با بیان اینکه ۲۱ نفر از مدیران به دلیل تمرد از اجرا یا اجرای ناقص مقررات از تصدی سمت مدیریت در ناشران اوراق بهادار، نهاد‌های مالی و تشکل‌های خود انتظام به مدت ۶ ماه سلب صلاحیت شدند، گفت: این ۲۱ نفر به علاوه شخص حقیقی مدیران به پرداخت جریمه نقدی نیز محکوم شدند

معاونت حقوقی سازمان بورس تاکید کرد:  در ضمن به شرکت های - شخص حقوقی که به عنوان  ناشر به حساب می آیند  نیز اخطار کتبی ارسال شده که این محکومیت برای شرکت آن ها  دارای آثار حقوقی است.

اخطار به ۳۱ حقوقی دیگر

وی تصریح کرد: بدین ترتیب تعداد مدیرانی که به دلیل عدم اجرای مقررات بازار گردانی تاکنون متخلف شناخته شده اند به ۱۵۷ نفر رسیده که از این مجموع ۳۱ ناشر (شخص حقوقی نیز تاکنون) اخطار کتبی دریافت کرده اند.

جمالی تصریح کرد: از نظر سازمان بورس از آنجایی که جرایم ناچیز هستند اگر  مدیران شرکت ها تا پایان یک هفته ای خود به نسبت به اخطارشان بی توجه باشند قطع به یقین تصمیم انضباطی برای آن ها اتخاذ خواهد شد.

او اظهار کرد: چناچه عدم تمکین و تمرد  از مصادیق جرایم اقتصادی  و یا اخلال اقتصادی باشد، به قوه قضاییه  ارجاع خواهند شد تا در آنجا به پرونده آن ها رسیدگی شود.

در پایان از دستگاه حقوقی سازمان بورس خواهانیم تا هرچه سریع تر نسبت به پرونده افرادی که سلب مسئولیت می کنند بپردازد تا دوباره شاهد اُفت شاخص بازار سرمایه  وزیان سرمایه گذاران نباشیم.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۶ ۰۷ آذر ۱۳۹۹
اگر مجرم شناخته شدن چرا اسامی مجرمین را بمردم اعلام نمیکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۸ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
اخیییی واسه من و امثال من که حداقل ۵۰ درصد از سرمایشون از دست دادن این محاکمه هایی که ناهایتا چندتا پادو محاکمه می کنن سرمایه نمی شه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۷ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
حقوقی ها عرف و قانون بازار را بهم زدند ، اگر با آنها برخورد قاطع نشود ، اعتماد سهامداران را از دست داده اید، بیشتر از این از دست می دهید،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۹ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
چرا اسامی حقوقی های متخلف را اعلام نمی کنید . اشکالی داره؟
Iran (Islamic Republic of)
کورش
۱۸:۵۳ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
همین امروز حقوقیها زیر ابی رفتن اسنادش در نماد خودرو موجوده

اینا همش حرف میزنن دروغه دروغ دروغ

دروغ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۴ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
آیا به روز رسانی سرمایه شرکت های بورسی و تجدید ارزیابی میزان دارایی و سرمایه آنها الزامی است یا دل بخواهی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۷ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
از اقای مجلسی تقاضا دارم شخصا وارد این موضوع بشن چون یک عده ضد انقلاب دارن بازار بورس رو خراب میکنن و اینو ابزاری کردن برای نشان دادن عزیزمون. این اشخاص رو باید به اشد مجازات محکوم کرد
Iran (Islamic Republic of)
V
۱۶:۳۶ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
اسامیشون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۸ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
شستا دو ماه به بهانه بازارگردان متوقف بوده حالا یکی بیاد بگه الان که داره تو این 3 روز چه کار می کنه .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۸ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
سلام وقتی شفافیت نیست فرقی بین 31 یا 310 یا 3100 نیست
باید با اسم و فامیل معرفی بشن والا مدیران بورس تقریبا هر چی داشتن رو کردن و مردم و سهامدارها کاملا بی اعتمادن
ما شفافیت میخواهیم شفافیت
گزارش بمونه برا دولت و مجلس

ما گوشمون از این حرفها پره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۶ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
بزاگرس یک ماهه صف فروش هست نه حقوقی نه بازا گردان هیچ کسی حمایت نمیکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۱ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
آیا به روز رسانی سرمایه شرکت های بورسی و تجدید ارزیابی میزان دارایی آنها الزامی است یا دل بخواهی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۳ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
اگه راست میگین سرمایه مردم روبهشون برگردانید تا اعتماد از دست رفته بهشون برگرده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۰ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
حق مردم که ضایع شده، پول مردم که پر شد کی جواب گو است؟ کی اینها رو اجیر کرده؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۲ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
این حقوقی ها ، سرمایه مردم رو نابود کردند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۰ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
به نظرم بهتر بود به جای ایران از سلطان آباد استفاده میکردیم
اینم از #سلطان_بورس
United States of America
ناشناس
۰۹:۰۸ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
امیدوارم جریمه ها به جیب مردم و سهامدار برگرده نه اینکه جیب دولت رو پر کنه...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۲ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
خیلی مسخره است اینکه حقوقی ها میلیاردها تومن به جیب زدن و سرمایه مردم از بین رفت ولی فقط بیان شش ماه جلو کارشون رو بگیرن یا اینکه اخطار بهشون بدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۹ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
من کلی ضرر کردم و نصف اصل پول هم برام نماند. اگر عدالت باشد باید جبران شود
Iran (Islamic Republic of)
سرباز
۰۸:۲۶ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
من قبلا زیاد داخل بورس بودم می دیدم ساعت معاملات تمام شده است ولی یک عده وارد صف خرید می شوند و معامله می کنند
ساعت معاملات برای آنها تمام نشده بود
Iran (Islamic Republic of)
ali
۰۸:۱۶ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
بعد اینکه سرمایه مردم رو به فنا دادید به فکر برخورد صوری افتادید
Iran (Islamic Republic of)
آزاده
۰۸:۰۶ ۰۱ آذر ۱۳۹۹
شاخص کل میبایست بحدود یک میلیون ششصد تا یک میلیون هفتصد برسه تا بتونیم بگیم بازار تا حدودی به تعادل رسیده
آخرین اخبار