کد خبر: ۷۵۶۷۷۳۲
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
کد خبر : ۷۵۶۷۷۳۲

کاهش ذخیره خونی استان اصفهان با حضور به موقع مردم جبران شد

شهروندان اصفهانی با مراجعه به مراکز انتقال خون و اهدای خونشان، کاستی‌های ذخیره خونی را جبران کردند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، همه ساله با سرد شدن هوا، میزان اهدای خون کاهش می‌یابد و امسال ورود منحوس و منفور کووید ۱۹ به کشور مزید بر علت شد تا میزان خون‌های اهدایی کاهش یابد. نیاز به خون به صورت روزانه وجود دارد و باید به طور مستمر اهدای خون انجام شود تا مراکز درمانی و بیماران نیازمند به خون با مشکل مواجه نشوند.

متاسفانه تعدادی بر این باورند که اهدای خون در شرایط پاندمی کرونا باعث ابتلا به این بیماری می‌شود در حالیکه این موضوع یک باور نادرستی است و خون باعث انتقال ویروس به بدن نمی‌شود. محیط سازمان انتقال خون هم برای حفظ سلامتی پرسنل و مراجعان بر اساس پروتکل‌های بهداشتی ضدعفونی شده و همچنین این سازمان مرکز درمانی نیست و در هر شرایطی پذیرای مبتلایان کرونا نیست در نتیجه امکان سرایت بیماری در مرکزی که در زمره سالم‌ترین بخش‌های نظام سلامت است، وجود ندارد.

مدتی است که اخبار حاکی از کاهش ذخیره خونی در استان اصفهان است و این مساله نگرانی‌هایی را برای مراکز درمانی و نیازمندان دریافت خون به وجود آورده است. به همین منظور در چند روز اخیر اطلاع رسانی‌های بسیاری در این زمینه شده و سازمان انتقال خون از مردم درخواست کرده که به طور مستمر و مداوم اقدام به این کار حسنه بکنند و جان بیماران نیازمند به خون و فرارده‌های خونی را نجات بدهند.

میزان خون اهدایی درهفته اخیر ۳۰ درصد افزایش یافت

مدیرکل سازمان انتقال خون استان اصفهان با اشاره به وضعیت ذخیره خونی استان، اظهار داشت: به علت اطلاع رسانی‌های انجام شده مبنی بر کاهش ذخیره خونی استان در هفته‌های اخیر، خوشبختانه میزان اهدا کنندگان افزایش یافته است.

مجید زینلی افزود: تعداد افرادی که برای اهدا خون در چند روز اخیر مراجعه کردند نسبت به روز‌های قبل و روز‌های مشابه جهش بسیاری خوبی پیدا کرد.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی استان مناسب است، گفت: این وضعیت مناسب به این معنا نیست که دیگر به خون و فراورده‌های آن نیاز نداریم، چرا که مصرف خون روزانه است و از آن طرف اهدای خون نیز باید مستمر باشد تا بتواند جوابگوی مرکز درمانی و بیماران نیازمند به خون باشد.

او ادامه داد: روز‌های سختی در پیش داریم و از شهروندان درخواست می‌کنیم بیش از پیش نسبت به اهدای خون اقدام کنند تا بتوانیم نیاز افراد به خون را رفع کنیم.

زینلی تصریح کرد: به طور میانگین در هفته‌های گذشته روزانه ۳۰۰ نفر موفق به اهدای خون می‌شدند که خوشبختانه در هفته گذشته به ۴۰۰ نفر افزایش یافت که ۳۰ درصد میزان اهدا را افزایش داد و امیدواریم در روز‌های آینده شاهد مراجعه بیشتر مردم برای اهدا باشیم.

جوابگوی تمام نیاز‌های مراکز درمانی به پلاسما نیستیم

او افزود: هر چند میزان اهدا کننده‌گان پلاسما نیز بسیار است، ولی چون به تعداد مبتلایان روز به روز افزوده می‌شود در زمینه پلاسما با کمبود در استان مواجه هستیم و، چون درخواست پلاسما زیاد است بالطبع جوابگوی تمام نیاز‌های بیمارستان نیستیم.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان خاطرنشان کرد: از بهبود یافتگان کرونا واجد شرایط درخواست می‌شود به شکرانه بازگشت سلامتی‌شان با اهدای پلاسما به بیماران بدحال کرونایی کمک کنند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر