کد خبر: ۷۵۶۷۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۵
۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۵
کد خبر : ۷۵۶۷۷۴۲

پرداخت ۸۰ میلیون دلار ارز نیمایی به شرکت‌های وارد کننده آفت کش

سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: شرکت‌های واجد شرایط و پیگیر برای تدارک و واردات سموم کشاورزی طی امسال ۸۰ میلیون دلار ارز نیمایی دریافت کرده‌اند.

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سعیده نور بخش مدیر کل دفتر آفت کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور اظهار کرد: تا کنون ۱۵۰ میلیون دلار برای تدارک بهینه و هدفمند آفت کش ها در راستای کنترل عوامل خسارت زای گیاهی و جلوگیری از تهدیدات امنیت غذایی تخصیص یافته و ۸۰ میلیون دلار آن به شرکت هایی که پیگیری مناسبی داشتند، پرداخت شده است.

او افزود: با هماهنگی های این سازمان و بانک کشاورزی تصویب و مقرر شده مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال که قابل افزایش به ۶ هزار میلیارد ریال است برای تامین نقدینگی شرکت های تامین کننده سموم کشاورزی اختصاص یابد.

نور بخش پیگیری و مساعدت مسئولان گمرک به منظور ترخیص آفت کش‌های رسوبی، پی‌گیری برای افزایش مدت اعتبار تخصیص ارز و عملیاتی شدن آن و پی‌گیری موافقت برای تامین آفت کش های به صورت اعتباری را از جمله اقدامات سازمان حفظ نباتات کشور در حوزه تامین و تدارک این نهاده کشاورزی اعلام کرد.

این مقام مسئول در واکنش به اظهارات اخیر رییس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران مبنی بر کم توجهی به بخش خصوصی در تامین سموم کشاورزی گفت: از سوی این انجمن، شفاف سازی و ارایه آمار میزان آفت کش های مانده از سال ۹۸ صورت نگرفته است.

مدیر کل دفتر آفت کش های سازمان حفظ نباتات در عین حال از رییس این انجمن به دلیل عدم پاسخگویی به مکاتبات این سازمان و عدم پایبندی به مصوبات و صورتجلسات مشترک و عدم اطلاع رسانی در مورد تسهیلات فراهم شده از سوی سازمان حفظ نباتات برای شرکت های تحت پوشش انتقاد کرد و بیان کرد: با توجه به این که امسال توسط مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده و ازطرف دیگر در شرایط حاد جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه قرار داریم، از این رو، سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از واردشدن خسارت به محصولات کشاورزی، تهدید امنیت غذایی و احیانا تبعات اجتماعی، بدون توجه به شانتاژها و حاشیه سازی ها، به هرطرق ممکن (بخش دولتی وغیردولتی) نسبت به تأمین آفت کش‌ها اقدام خواهدکرد و مصلحت بخش کشاورزی و جامعه بهره برداران را فدای سودجویی اندک افرادی نخواهد کرد.

نور بخش در عین حال به کشاورزان اطمینان داد که با  حمایت های دولت و مقام عالی وزارت، مشکلی در تأمین آفت کش ها ایجاد نخواهد شد.

او در پایان موجودی کنونی آفت کش‌ها در کشور را بیش از ۲۵ هزار تن عنوان کرد و گفت: این رقم شامل ۹ هزار و ۶۰۰ تن علف کش، ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن حشره کش و ۵ هزار تن قارچ کش  است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر