کد خبر: ۷۵۶۷۸۳۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
کد خبر : ۷۵۶۷۸۳۸
رئیس اداره محیط زیست کیش:

اسکلت نهنگ دفن شده در ساحل سیمرغ به موزه محیط زیست کیش منتقل می‌شود

مریم محمدی گفت: لاشه نهنگی که در ساحل سیمرغ جزیره کیش کشف شد، برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و آلودگی بلافاصله در زمین ماسه‌ای جنب ساحل دفن شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از هرمزگان، مریم محمدی، رئیس اداره محیط زیست کیش با اشاره به مشاهده لاشه یک نهنگ مرده در ساحل سیمرغ کیش در روز جمعه ۳۰ آبان گفت: در بررسی‌های اولیه علت مرگ این نهنگ مشخص نشد و با توجه به اینکه حدود ۵ روز از مرگ این نهنگ می‌گذشت، هیچ ضایعه‌ای نیز بر روی لاشه مشاهده نشد.

محمدی افزود: به دلیل فساد لاشه امکان نمونه برداری جهت تعیین علت دقیق مرگ نیز امکان پذیر نبود.

او با بیان اینکه این نهنگ به طول ۵/ ۱۴ متر از گونه "براید" است که در فهرست دوم سایتس (معاهده حفاظت از جانوران و گیاهان در معرض خطر انقراض) قرار گرفته است، گفت: برخورد با کشتی ها، ریزش مواد نفتی، آلودگی صوتی در اقیانوس ها، اکتشاف، تولید و استخراج انرژی از مهم‌ترین علل مرگ این نهنگ‌ها در اقیانوس‌ها است.

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با توجه به اینکه از زمان مرگ این نهنگ در اقیانوس بیش از ۵ روز می‌گذشت، لاشه برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و آلودگی بلافاصله در زمین ماسه‌ای جنب ساحل دفن شد تا در آینده امکان انتقال اسکلت نهنگ به موزه محیط زیست دریایی کیش فراهم شود.

محمدی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۶ نیز جمجمه یک نهنگ جوان در سواحل قشم یافت شد و اکنون در موزه ژئو پارک این جزیره نگهداری می‌شود، افزود: با توجه به اینکه به تازگی ساختمانی با عنوان مرکزآموزش و مطالعات محیط زیست در کیش ساخته شده و طبقه اول این مجموعه برای موزه محیط زیست با مقاصد آموزشی اختصاص یافته، اسکلت این نهنگ درآینده در این موزه جانمایی خواهد شد.

به گفته محمدی، طول این نهنگ‌ها بین ۱۲ تا ۱۶ متر و وزن آن‌ها بالغ بر ۴۰ تن است و در گروه نهنگ‌های آبی و گوژپشت قرار می‌گیرند که در آب‌های گرم زندگی می‌کنند و دراقیانوس‌های اطلس، آرام و هند دیده می‌شوند.

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش افزود: این گونه از سال ۲۰۱۹ حمایت شده و در خلیج مکزیک در معرض انقراض اعلام شده است و بعضی از جمعیت‌های این گونه مهاجرت فصلی دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر