ساماندهی مسجد شرقی مجموعه تاریخی حسن پادشاه تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از تکمیل مرمت و ساماندهی مسجد شرقی مجموعه تاریخی حسن پادشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز، حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی گفت: احیای مجموعه تاریخی حسن پادشاه، نقطه عطفی در حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان است و یکی از مهمترین برنامه‌های اداره کل و معاونت میراث فرهنگی محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه مرمت مسجد شرقی مجموعه تاریخی حسن پادشاه در راستای اهداف توسعه و احیای این مجموعه تاریخی به اتمام رسیده است، گفت: مرمت مسجد شرقی این مجموعه تاریخی با نظارت گروه فنی معاونت میراث فرهنگی و پایگاه جهانی بازار تبریز آغاز شده و پس از طی مراحل مرمتی و تاسیساتی، آماده بهره‌برداری و اقامه نماز برای نمازگزاران محترم است.

او در ادامه به مراحل عملیات مرمتی انجام‌شده در این بخش از پروژه احیای مجموعه تاریخی حسن پادشاه اشاره کرد و گفت: در این بخش از پروژه، مراحلی از قبیل مرمت و استحکام‌بخشی پی و شالوده، مرمت دیوار‌ها و طاق‌های آجری، اجرای ایزوله پشت‌بام، اجرای کف سازی با مصالح چوبی، ایجاد زیرساخت‌های تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی به‌صورت کامل انجام‌شده است.

 حمزه‌زاده افزود: در راستای فراهم‌سازی امکانات لازم برای نمازگزاران عملیات ساخت آبدارخانه، وضوخانه و کفش کنی و ساخت پنج چشمه سرویس‌های بهداشتی مردانه و زنانه تکمیل شده است.

او گفت: با توجه به اهمیت میدان حکومتی حسن پادشاه در تاریخ تبریز، این اداره کل احیای این مجموع تاریخی را اولویت کاری خود قرار داده و در تلاش است تا با فراهم‌سازی شرایط و امکانات لازم، علاوه بر احیای مسجد بزرگ این مجموعه، احیای میدان حکومتی حسن پادشاه را نیز به‌واسطه تجربه و نبوغ متخصصان حوزه مرمت و حفاظت محقق سازد.

انتهای پیام/ک

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر