رییس اتاق بازرگانی قم ؛

افزایش صادرات در حوزه کشاورزی نیازمند زیرساخت‌های حمل و نقل است

خاکی گفت:در حوزه کشاورزی می‌توانیم با ایجاد زیرساخت و تامین تجهیزات و اصلاح ناوگان حمل و نقل،افزایش صادرات محصولات کشاورزی به کشور‌های همسایه به‌خصوص روسیه و ورود به این بازار‌ها را رقم بزنیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، ابوالفضل خاکی رییس اتاق بازرگانی قم در بیست و هشتمین جلسه هیات رییسه اتاق بازرگانی قم که به‌صورت بر خط (مجازی) برگزار شد، گفت: انتظار این است دولت برای افزایش صادرات تسهیلات برای ورود مواد اولیه را فراهم و نرخ ارز را تثبیت نماید.

 رییس اتاق بازرگانی قم با تاکید بر شناخت کامل از توانایی‌ها و صنایع داخلی، اضافه کرد: به‌جای خام فروشی در صادرات نگاهمان برای تجهیز کارخانه‌ها به تکنولوژی تغییر کند تا برای رسیدن به محصولات روز دنیا و حضور در بازار‌های جهانی شرکت‌های داخلی بتوانند یک چشم‌انداز هدفمند تعریف کنند.

او ادامه داد: در حوزه کشاورزی می‌توانیم با ایجاد زیرساخت و تامین تجهیزات و اصلاح ناوگان حمل و نقل به‌صورت کانتینر‌های سردخانه‌ای، افزایش صادرات محصولات کشاورزی به کشور‌های همسایه به‌خصوص روسیه و ورود به این بازار‌ها را رقم بزنیم.

خاکی بیان کرد: برای افزایش صادرات غیرنفتی همواره باید تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌ها و تسهیل آن برای ورود به کشور در دستور کار دولت قرار گیرد و کنترل قیمت‌های ارزی در بازار و همچنین تامین نقدینگی کارخانه‌ها و جلوگیری از هر مانع‌تراشی برای تولید، شرایط را برای سرمایه‌گذاران حوزه تولید فراهم شود.

 رییس اتاق بازرگانی قم تصریح کرد: برخی فعالان اقتصادی معتقدند شاه کلید حل مشکلات، افزایش حقوق کارگران و احیاء بخش کشاورزی است.

او اضافه کرد: حل مشکلات تولید به‌صورت کلی در بخش صنعت، معدن و کشاورزی همراه با صادرات کالا در سطح گسترده راه نجات کشور است و موفق‌ترین کشور‌های دنیا متکی به صادرات‌هایی هستند که ایجاد اشتغال می‌کند و ارزش‌افزوده زیادی را به همراه دارد.

او ادامه داد: کشور‌هایی مثل چین، کره، ژاپن و حتی کشور‌هایی مثل مالزی، سنگاپور و اندونزی در منطقه آسیا روند بسیار خوبی را از بابت صادرات محصولات خود دارند.

خاکی افزود: نقدینگی نقش تاثیرگذاری در تمامی معاملات ایفا می‌کند که مهم‌ترین موضوع توان خرید کل توسط اقشار جامعه است.

 رییس اتاق بازرگانی قم گفت: مساله مهم در کنترل تورم موضوع نقدینگی است که با افزایش قیمت‌ها نیاز بازار به سرمایه‌گذاری و تهیه نقدینگی هر روز بیشتر می‌شود و در رابطه با تجارت خارجی چه در مورد واردات و چه در مورد صادرات نقدینگی نیاز اصلی است.

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر