خزان صنعت پوشاک مشهد در قرنطینه پاییزی

صنف پوشاک مشهد در روز‌های کرونایی از آسیب‌های قرنطینه در امان نبود و امروز نه‌ تنها وضع خوبی ندارد بلکه کارگاه‌های کوچک در آستانه ورشکستگی کامل است.

خزان صنعت پوشاک مشهد در قرنطینه پاییزیبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،تعطیلات و قرنطینه ناشی از کرونا در ابتدای سال باعث وارد شدن صدمه و زیان به فعالان و مغازه‌داران حوزه پوشاک شد و فعالان این حوزه چشم به بازار خرید در ایام زمستان داشتند که با قرنطینه فعلی نیز امکان فروش نیست و بازهم تولیدکنندگان و فروشندگان ضرر دیگری را متحمل می‌شوند.

بازاری برای فروش نیست و تولیدکننده انگیزه‌ای برای تولید ندارد

جواد حسین پور، تولیدکننده پوشاک در مشهد می‌گوید: بازار آن‌چنانی برای فروش پوشاک باقی نمانده و همچنین از طرفی، تولیدکنندگان دیگر انگیزه‌ای برای تولید پوشاک ندارند.

او ادامه می‌دهد: مواد اولیه تولید نیز یا کمیاب شده و یا گران است، از طرف دیگر در سال جاری خرید مواد اولیه برای تولید کالا نیز به دلیل نوسان قیمت ارز به‌صورت نقدی باید انجام شود که این مسئله نیز کار تولید را سخت‌تر می‌کند.

این تولیدکننده پوشاک همچنین، یکی از مسائل تولید پوشاک در مشهد را واحد‌های تولیدی کوچک دانست و ادامه می‌دهد: حدود دو هزار واحد تولیدی کوچک در مشهد فعال است که به دلیل توان مالی کم و کوچک بودن به‌راحتی از عرصه رقابت بازمانده و توانایی برند سازی، رقابت و صادرات کالا را ندارند.
خزان صنعت پوشاک مشهد در قرنطینه پاییزی
وضع کارگاه‌ها و تولیدکنندگان کوچک بغرنج‌تر است

حسین پور بیان می‌کند: یکی از برند‌های پوشاک که وابسته به دولت است و سفارشات سازمانی می‌گیرد وضع بهتری دارد، اما کارگاه‌ها و تولیدکنندگان کوچک وضع بغرنجی دارند، تقریباً تولیدکنندگانی که پیش‌بینی این تعطیلات و قرنطینه اخیر را کرده بودند و برند معتبری هستند، می‌توانند در بازار موفق باشند.

او همچنین در رابطه با مبلغ پرداختی حق بیمه تامین اجتماعی تصریح می‌کند: یک تولیدکننده پوشاک علاوه بر پرداخت سالانه مالیات، حق بیمه نیز به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کند که این مبلغ، ۱۰ برابر هزینه‌ای است که بابت مالیات سالانه پرداخت می‌شود، ولی در مقابل تأمین اجتماعی خدمت چندانی به کارگر ارائه نمی‌دهد.

حدود ۸۰ درصد از فروشندگان پوشاک دارای مغازه استیجاری هستند

این تولیدکننده پوشاک تاکید می‌کند: حدود ۸۰ درصد از فروشندگان پوشاک دارای مغازه استیجاری هستند و پرداخت وام‌هایی با مبلغ یک‌میلیون تومان از سوی دولت به مردم نیز دردی از آن‌ها دوا نخواهد کرد. فروشندگان منطقه ثامن مشهد، بسیار وضع نگران‌کننده‌ای دارند، مقدار چک‌های برگشتی زیاد است و پیش‌بینی می‌شود وضعیت بدتر نیز بشود.

حسین پور اظهارمی کند: متأسفانه در شهر مشهد هیچ‌گونه بانک اطلاعاتی وجود ندارد تا بتوان در رابطه با میزان افرادی که شغل خود را ازدست‌داده‌اند یا کارگاه‌هایی که تعدیل نیرو داشتند تحقیق کرد، درحالی‌که قطعاً در این مدت اخیر بسیاری از کارگاه‌ها و فروشندگان تعدیل نیرو داشته‌اند.

سعید رحیمیان، یکی از فعالان حوزه پوشاک مشهد می‌گوید: در ابتدای آغاز محدودیت‌ها بر اثر شیوع ویروس کرونا و در ایام تعطیلات عید نوروز، اجناس و پوشاک به دلیل باز نبودن و فعال نبودن مغازه‌های پوشاک به فروش نرفت و این خسارت به صنف پوشاک وارد شد.

او ادامه می‌دهد: درحالی‌که از اول اردیبهشت‌ماه محدودیت‌ها کمتر شده و روال فروش در حال بازگشت به سابق بود و همچنین فروشندگان در حال تسویه بدهی‌های خود بودند، دوباره تعطیلات و قرنطینه پاییز شروع شد.

خزان صنعت پوشاک مشهد در قرنطینه پاییزی
انبار‌های پوشاک آماده عرضه لباس‌های زمستانی است

این تولیدکننده پوشاک درباره مشکلات فروشندگان پوشاک بیان می‌کند: هم‌اکنون که فصل فروش لباس گرم است و مغازه‌داران اجناس و کالا‌های زمستانی خود را برای فروش آماده کرده‌اند، دوباره محدودیت‌ها آغاز شد، درحالی‌که انبار‌های پوشاک آماده عرضه لباس‌های زمستانی است.

رحیمیان تصریح می‌کند: موجران و مستأجران با توجه به شرایط موجود با هم توافق می‌کنند تا شرایط سخت را بتوانند با سختی کمتری سپری کنند، اما دولت با تعطیلی‌های اخیر، هیچ تسهیلات و مساعدتی را انجام نداده و تنها وعده داده است.

این تولیدکننده پوشاک تاکید می‌کند: تقریباً حدود ۷۰ درصد از حجم بازار پوشاک مشهد نسبت به پارسال کوچک‌تر شده و همچنین صدمه‌دیده است. حتی برخی مغازه‌داران توانایی پرداخت قبوض و اجاره مغازه را ندارند.
 

رحیمیان اظهار می‌کند: دو شهرستان طرقبه و شاندیز ازنظر ویروس کرونا دارای وضعیت نارنجی است، اما بازهم مغازه‌های پوشاک در آن محدوده بسته است؛ درحالی‌که تعطیلی و قرنطینه تنها مربوط به مناطق با وضعیت قرمز است.

ضرر قابل توجه صنف پوشاک در زمان شیوع کرونا

جواد مفیدی، رئیس اتحادیه پوشاک مشهد می‌گوید: ازآنجایی‌که صنف پوشاک با مد مرتبط است و همچنین یک شغل فصلی است و ارزش‌افزوده ندارد، در مدت شیوع ویروس کرونا ضرر قابل‌توجهی به این صنف واردشده است.

 او ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه بیشتر فروش صنعت پوشاک مربوط به ایام عید یا فصل‌هایی مانند زمستان است، تعطیلات مختلف در ایام شیوع ویروس کرونا خسارت زیادی را به فروشندگان پوشاک تحمیل کرد، در ایام قرنطینه در ابتدای سال، مغازه‌های پوشاک بسته بود و در حال حاضر نیز که فصل فروش لباس گرم است، دوباره تعطیلات دوهفته‌ای و قرنطینه باعث ضرر به این صنف می‌شود.خزان صنعت پوشاک مشهد در قرنطینه پاییزی
حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک ورشکست شده‌اند

رئیس اتحادیه پوشاک مشهد ادامه می‌دهد: به جرأت می‌توان گفت که حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در این حوزه ورشکست شده‌اند، یعنی دیگر سودی برای آن‌ها وجود ندارد، در حقیقت فروشندگان از محل سرمایه خود در حال ارتزاق هستند و به گفته اقتصاددانان وضعیتی که یک فروشنده سودی نداشته باشد و از سرمایه خود استفاده کند، یک ورشکسته محسوب می‌شود.

مفیدی بیان می‌کند: ازآنجایی‌که شهر مشهد، شهری است که اقتصاد آن بستگی به حضور زائر دارد، تعطیلات اخیر ضربه سختی را بر بدنه پوشاک وارد کرده است؛ منطقه ثامن که اطراف حرم مطهر رضوی است، وضع بسیار بغرنجی دارد، موجران اجاره مغازه خود را به یک‌پنجم نسبت به گذشته تقلیل داده‌اند و فروش مغازه‌ها نیز بعضاً به یک‌پنجم تا یک‌دهم نسبت به پارسال رسیده است.

او تصریح می‌کند: میزان فروش مغازه‌های پوشاک در اطراف حرم رضوی بسیار افت داشته است مخصوصاً منطقه ثامن، اما مغازه‌ها و فروشگاه‌های محلی که دورتر از حرم هستند به نسبت وضع بهتری دارند، البته آن‌ها نیز با افت فروش مواجه شده‌اند. یکی دیگر از مصائب، گرانی اجناس است که برای جایگزین کردن جنس فروخته‌شده باید سرمایه بیشتری را برای خرید جنس جدید تقبل کنند.

مساعدت نشد، ولی مالیات هم دادیم

رئیس اتحادیه پوشاک مشهد با بیان اینکه برگشتن به حالت گذشته و معمول در این صنف زمان‌بر است، تاکید می‌کند: صنف پوشاک جزو مشاغل آسیب‌دیده بر اثر شیوع ویروس کرونا تشخیص داده شد، اما نه‌تن‌ها مساعدتی نشد بلکه مالیات مثل سال‌های گذشته گرفته شد.

مفیدی اظهار می‌کند: در طول مدت تعطیلات و از زمستان سال گذشته، تنها یک وام ۶ میلیون تومانی تحت عنوان وام کارا به برخی فروشندگان ارائه‌شده که البته همه فروشندگان نیز آن را دریافت نکردند، سود این وام، ۱۲ درصد است و برای کسی که هیچ فروشی ندارد، بازپرداخت وام نیز سخت است.


بیشتر بخوانید


او در رابطه با سختی دریافت این وام نیز ادامه می‌دهد: اعلام شده بود برای دریافت این وام نیازی به ضامن نیست، اما برخی بانک‌ها شرط حضور ضامن برای دریافت وام را داشتند، این در حالی است که اجاره برخی مغازه‌ها بالاتر از این مبلغ است.

رئیس اتحادیه پوشاک مشهد همچنین در رابطه با خسارت پاساژ‌های پوشاک می‌گوید: مجتمع‌ها و پاساژ‌های پوشاک ضرر بیشتری را در این مدت داشتند، چون به‌ناچار در پاساژ در ایام قرنطینه بسته بود و علاوه بر هزینه اجاره، هزینه شارژ نیز بر مغازه‌داران تحمیل می‌شد.

مفیدی ادامه می‌دهد: فصل پاییز، اوج فروش لباس گرم و مخصوص زمستان است و تولیدکنندگان با تولید تولیدات مخصوص این فصل، سرمایه و مواد اولیه خود را تبدیل به پوشاک کرده و در انتظار فروش کالای خود هستند، اما شرایط به‌گونه‌ای است که پیش‌بینی آینده شغلی فروشندگان و تولیدکنندگان این حوزه مبهم است.


منبع: مهر

انتهای پیام//م. م
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر