کد خبر: ۷۵۷۳۴۰۹
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
کد خبر : ۷۵۷۳۴۰۹
گروه : همدان » همدان

۴۸۰ هکتار اصلاح و احیای مراتع شهرستان‌های رزن و درگزین

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رزن و درگزین از اجرای ۴۸۰ هکتارعملیات اصلاح و احیا مراتع شهرستان‌های درگزین و رزن با مشارکت بهره بردان محلی خبر داد.

ناصرمحققی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رزن و درگزین در گفت و گو با خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، از انجام ۴۸۰ هکتار عملیات اصلاحی و احیا در مراتع دو شهرستان رزن ودرگزین با اعتبار ۲۵۳ میلیون تومان خبر داد و افزود:تامین اعتبار این عملیات از محل صندوق توسعه ملی انجام گرفته است که با مشارکت مجریان و بهره برداران منابع طبیعی صورت پذیرفت.

محققی افزود: از این میزان سطح ۲۵۰ هکتار بذر پاشی، کپه کاری با گیاهان داروئی وبذر پاشی در ۱۰۰ هکتار مراتع روستا‌های نینج و ۵۰ هکتاردر مراتع روستای قرایلرو ۱۰۰ هکتار در مراتع روستای ماد اباد شهرستان رزن اجرا شده است.

رئیس منابع طبیعی رزن ودرگزین گفت:در شهرستان درگزین نیز سطحی معادل ۲۳۰ هکتاربذر پاشی، کپه کاری بابذر گیاه داروئی گلرنگ وبذر پاشی با بذر گیاه داروئی بابونه در ۱۵۰ هکتار ازمراتع روستا‌های عین آباد، و ۸۰ هکتار در مراتع روستای سنگرانکوه اجرا شده است.

او اضافه کرد: طرح کپه کاری در مراتع تخریب یافته وبا پوشش گیاهی فقیر اجرا خواهد شد واین طرح با انتخاب گونه‌های گیاهی بومی و سازگار با شرایط محیطی منطقه موفقیت کامل پروژه کپه کاری را به دنبال خواهد داشت.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری رزن ودرگزین، اولویت اجرای این طرح‌ها را انتخاب گونه‌های بومی اعلام کرد و گفت: گونه‌های بومی قادر به رقابت با دیگر گیاهان بوده و همچنین دارای خوشخوراکی زیاد، قدرت ترمیم وزاد اوری، رشد مجدد و محافظ خاک در مقابل فرسایش هستند.

محققی مهمترین هدف از اجرای پروژه کپه کاری را ایجاد چراگاه‌های دائمی بیان کرد و افزود: آموزش‌های لازم در خصوص نحوه صحیح چاله کنی، میزان بذور مورد استفاده در هر چاله و نکات کاربردی پیش از اجرای پروژه توسط کارشناس مرتع منابع طبیعی جهت توجیه بهره برداران ارائه شد.

او بیان کرد: عملیات اصلاح و احیا مراتع در قسمت‌هایی از اراضی ملی که مرتع پوشش گیاهی خود را از دست داده است انجام می‌پذیرد و هدف از آن تامین علوفه دام، جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از ایجاد سیلاب است که با کشت گیاهان دارویی به تقویت اقتصادی ذینفعان بومی بوده و در آینده منبع درآمدی برای مرتعداران تبدیل می‌شود.

کپه کاری یکی از روش‌های بذر کاری، تقویت پوشش گیاهی و مدیریت در مراتع کوهستانی است که به علت فشار چرای دام در دراز مدت از نظر کمی و کیفی تحلیل رفته و گیاهان خوش خوراک آن با گونه‌های نامرغوب جایگزین می‌شود.

این طرح بامک کندن چاله‌های کوچک با تراکم سطحی مناسب و کاشت بذور گیاهان مرتعی درآن و پوشاندن آن‌ها با خاک انجام می‌شود، در این طرح نیروی کار از جوامع محلی تامین و بالتبع دارای مشارکت مردمی بالایی است، کپه کاری باعث تقویت پوشش گیاهی، تثبیت خاک، کاهش فرسایش، افزایش ذخیره آبی خاک و تقویت ظرفیت مراتع و افزایش تولید علوفه می‌شود.
انتهای پیام/ا

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر