کد خبر: ۷۵۷۳۶۸۵
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
کد خبر : ۷۵۷۳۶۸۵
گروه : همدان » همدان

ضرورت ایجاد مجتمع‌های قضایی ویژه اطفال در حمایت از حقوق آنان

رئیس کل دادگستری استان همدان ایجاد مجتمع‌های قضایی ویژه اطفال در همدان را یک ضرورت برشمرد.

ضرورت ایجاد مجتمع‌های قضایی ویژه اطفال در حمایت از حقوق آنانمحمدرضا عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان همدان در گفت گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،با اشاره به اینکه در حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان قوانین استوار و قضات مجرب و آموزش دیده فعالی وجود دارند، گفت: با این حال به دلیل نبود امکانات با هدف ایجاد مجتمع‌های قضایی ویژه اطفال در تمامی استان ها، تا تحقق نهایی برنامه‌های خود فاصله داریم.

او ادامه داد: کودکان و نوجوانان از این منظر که شرایط جسمی، سنی و روانی خاصی دارند در مقایسه با بزرگسالان آسیب پذیرتر هستند و بیشتر هم در معرض بزه دیدگی قرار دارند.


عدالتخواه اظهار داشت: اسفند ۱۳۷۲ مجلس شورای اسلامی اجازه الحاق جمهوری اسلامی به کنوانسیون حقوق کودک را با حفظ قوانین داخلی و رعایت آن و نیز موازین شرعی پذیرفت، با این حال قوانین مرتبط با حقوق کودکان و نوجوانان جامعی در کشور داریم.

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به حقوق چهارگانه کودکان بیان کرد: عدم تبعیض، رعایت منافع و احترام به دیدگاه‌های کودکان و نیز حق حیات و بقاء و رشد، چهارگانه حقوق کودک محسوب می‌شود.

این مسئول قضایی افزود: این حقوق در قوانین داخلی کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و حتی در حمایت از مادر و جنین وی قبل از تولد، قوانین استواری وضع شده است.


عدالتخواه با بیان اینکه درخصوص حمایت از حقوق کودک باید نگاه و توجه ویژه‌ای به کودکان و نوجوانان در معرض خطر داشت، تصریح کرد: کودکان در حوزه‌های بهداشت، سلامت جسمی و روانی و همچنین امنیت، اخلاق و شرایط آموزش و تحصیل می‌توانند در معرض تهدید و آسیب قرار گیرند.

او با اشاره به اینکه کودکان در معرض خطر، نیازمند حمایت ویژه حقوقی هستند،اعتیاد، هرزگی، طلاق، بی بند و باری والدین و یا ابتلای آنان و یا خود کودکان به بیماری‌های روانی و جسمانی را ازعوامل خطرزا برای کودکان برشمرد.

او عنوان کرد: وادار کردن کودک به قاچاق، سرقت، تکدی گری، فساد و فحشا و یا کودک آزاری هم از جمله موارد دیگری است که زمینه ساز از بین بردن حقوق کودکان می‌شود.


رئیس کل دادگستری استان همدان به مسئله بد سرپرستی و عدم ثبت واقعه ولادت و محروم کردن کودک از حق تحصیل توسط والدین را هم به عنوان عواملی برای در معرض خطر بودن کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: بنابراین وحدت تمامی بخش‌ها برای حمایت از حقوق کودکان یک ضرورت است.

عدالتخواه ادامه داد: علاوه بر پیش بینی‌هایی که قانون برای حمایت از کودکان و نوجوانان دارد، باید متولیان مرتبط با آنان به ویژه قضات، ضابطان، مددکاران و مشاوران نیز در مواجه با اطفال به نکاتی همچون نرم خویی، صبوری و سعه صدر، ملایم بودن و ملاطفت توجه ویژه‌ای داشته باشند.


او گفت: می‌طلبد تا قضات، ضابطین و کلیه متولیان مرتبط با امور کودکان اعم از اداری و ... آموزش‌های لازم راجع به مفاهیم و شیوه اعمال آن در برخورد با کودک را نیز بیاموزند.

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به اینکه فراهم ساختن فضا و مکانی مناسب در قالب مجتمع‌های قضایی ویژه اطفال برای رسیدگی بهتر و مناسب‌تر به پرونده‌های مرتبط با حقوق کودکان و نوجوانان نیاز جامعه امروزی است، عنوان کرد: متأسفانه در این خصوص عمده استان‌های کشور با مشکل کمبود اعتبار و امکانات روبرو هستند و از این مجتمع‌های خاص بی بهره اند.

عدالتخواه ادامه داد: قوانین استوار و محکمی برای حمایت از کودکان مصوب شده، تا جایی که برای قاچاق کودک، قانون گذار حبس درجه سه را در نظر گرفته است، از طرفی قضات آموزش دیده خوبی هم در این حوزه فعال هستند، اما به دلیل نبود مجتمع‌های قضایی ویژه کودکان تا تحقق حمایت همه جانبه از آنان فاصله داریم.
انتهای پیام/ج

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر