کد خبر: ۷۵۷۷۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
کد خبر : ۷۵۷۷۲۲۵

حقایقی کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی که نمی‌دانستید

در مطلب زیر حقایق دزدان دریایی را برای شما معرفی می‌کنیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در مطلب زیر حقایق جالبی از دزدان دریایی را برای شما خوانندگان معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱. پدیده دزدی دریایی بیش از دو هزار سال پیش و در یونان باستان آغاز شده است.

۲. دزدان دریایی در آن زمان در مسیر کشتی‌های تجاری کمین می‌کردند و با وسایل اولیه‌ای که داشتند، مسیر عبور کشتی‌ها را دید می‌زدند و هر کشتی که از آن مسیر عبور می‌کرد را غارت می‌کردند.

۳. هر وقت اسم دزد دریایی می‌آید اولین تصویری که در ذهن به وجود می‌آید دریانوردی یک چشم است که خنجری بزرگ در دست دارد و همچنین لباس‌های پاره به تن کرده است.

۴. در گذشته به دزدان دریایی، رابین هود‌های دریایی گفته می‌شده که البته کاملا غلط است. زیرا دزدان دریایی کسانی بودند که حتی اجازه نمی‌دادند یک حلبی ناچیز هم به دریا بیفتد، چه برسد که بخواهند آن را بین مردم تنگدست بذل و بخشش کنند.

۵. دزدان دریایی بسیار خودخواه و بی رحم بودند و جز منافع خود، به چیز دیگری توجه نداشتند.

۶. اوج دزدی‌های دریایی از سال ۱۶۲۰ تا ۱۷۲۰ میلادی بوده و به این دوران، عصر طلایی دزدان دریایی گفته می‌شود.

۷. دزدان دریایی به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شدند و گروهی از آن‌ها دزد دریایی قانونی بودند و از طرف حکومت‌های خود، حمایت و پشتیبانی می‌شدند.

۸. دزدان دریایی قانونی، پول و اسلحه از دولت‌های خود دریافت می‌کردند و اجازه داشتن به کشتی‌های دیگر کشور‌ها حمله و هر چه کالا و اشیاء به دست آمد را با حکومت خود تقسیم کنند.

حقایقی کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی که نمی‌دانستید

فرانسیس دریک

۹. فرانسیس دریک از مشهورترین دزدان دریایی تاریخ است. او سود حاصل از کشتی‌های تجاری و دزدی از آن‌ها را با الیزابت اول “ملکه سابق انگلیس” تقسیم می‌کرد و به خاطر همین خوش خدمتی‌ها هم لقب شوالیه نجیب زاده را از ملکه دریافت کرد.

حقایقی کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی که نمی‌دانستید

هنری مورگان

۱۰. دیگر دزد دریایی دولتی کاپیتان هنری مورگان بود که در سال ۱۶۶۰ از طرف دولت انگلستان ماموریت یافت که هر نقطه از جهان که با کشتی‌های اسپانیایی رو به رو شد، به آن‌ها حمله کند و محموله آنان را به نفع دولت انگلیس مصادره کند و یا اینکه هنری مورگان دزدی‌های به ظاهر قانونی خودش را به مدت یک دهه ادامه داد و هر آنچه که به دست می‌آورد را با حکومت انگلستان تقسیم می‌کرد.

۱۱. دزدان دریایی علاوه بر این، بنا بر مختصات جغرافیایی نیز دارای تقسیم بندی‌هایی بودند. مثلا دزدان دریایی کارائیب، دزدان دریایی هند و دزدان دریایی مدیترانه که البته هر یک از آن‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را داشتند.

۱۲. در آن دوران و تا همین اواخر قرن نوزدهم بسیاری از دریانوردان به امید ثروتمند شدن وارد گروهان دزدان دریایی می‌شدند و البته که کسب ثروت در این راه راحت نبود. چون دزدان دریایی قوانین خودشان را داشتند و کاپیتان کشتی در اکثر مواقع اجازه نمی‌داد تا افراد زیردست، چیز قابل توجهی از اموال سرقت کرده را بردارند و به اصطلاح خودشان تک خوری در کشتی ممنوع بود.

حقایقی کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی که نمی‌دانستید

۱۳. اگر یکی از دریانوردان بدون اجازه کاپیتان و مخفیانه یکی از اشیا سرقت کرده را برای خودش برمی داشت، مجازات مرگ با اعمال شاقه که حکم آن توسط کاپیتان صادر می‌شد در انتظارش بود و در خوش بینانه‌ترین حالت، پیاده شدن او در یک جزیره خشک و دورافتاده بود تا آرام آرام از تشنگی و گرسنگی زجرکش شود.

۱۴. یکی از شگرد‌های دزدان دریایی برای پایین آوردن سرعت کشتی‌هایی که از محدوده آن‌ها عبور می‌کردند، رها کردن الوار‌های بزرگی در مسیر حرکت آن‌ها بود و وقتی که سرعت کشتی‌ها پایین می‌آمد، دزدان با طناب‌های قلاب دار خودشان را به عرشه کشتی شکار شده می‌رساندند و آن را به اشغال کامل خودشان درمی آوردند.

۱۵. کشتی‌های تجاری هم برای مقابله با دزدان دریایی، شگرد‌های خاص خودشان را داشتند و بر روی عرشه کشتی‌های خود روغن و یا خورده‌های شیشه و ساچمه‌های کوچک می‌ریختند تا دزدان سر بخورند و به آسانی خلع سلاح و دستگیر شوند.

۱۶. بیشتر سلاح‌های دزدان دریایی برای مبارزات تن به تن طراحی شده بودند. مانند تپانچه، خنجر و نوعی از شمشیر و نارنجک‌هایی دست ساز که با بطری‌هایی حاوی باروت ساخته می‌شدند.

۱۷. دزدی‌های دریایی تا پایان قرن نوزدهم به شدت ادامه داشت و یا اینکه کشور‌ها با بیشتر کردن راه‌های امنیتی، زمینه را برای حملات دزدان دریایی کم رنگ کردند.


بیشتر بخوانید

۱۸. دزدان دریایی بسیار خرافاتی بودند. مثلا معتقد بودند که سوت زدن بر روی عرشه کشتی باعث طوفانی شدن هوا می‌شود و یا وجود یک زن بر روی کشتی بدشانسی می‌آورد و برای همین زنان حاضر در کشتی، لباس‌های مردانه می‌پوشیدند و رفتار‌های مردانه از خودشان نشان می‌دادند.

۱۹. زنان معروفی در تاریخ دزدان دریایی بودند که از آن‌ها به عنوان قوی‌ترین دزدان دریایی نیز یاد می‌شود. مانند آنا بِنی، چنگ شی و ماری رید.

۲۰. یک جمجمه و دو استخوان نماد کشتی دزدان دریایی بود که توسط بلک بارت “خشن‌ترین دزد دریایی” ابداع شده بود. او توانسته بود در چهار سال ۴۰۰ کشتی تجاری را غارت کند و از این نظر رکورد دار شود.

حقایقی کمتر شنیده شده درباره دزدان دریایی که نمی‌دانستید

بلک بارت و انا بنی

۲۱. بلک بارت “خشن‌ترین دزد دریایی” با آنا بنی “قوی‌ترین دزد دریایی زن” ازدواج کرد و آن‌ها صاحب دو فرزند شدند.

۲۲. ادوارد تیچ ملقب به ادوارد ریش سیاه یکی از باهوش‌ترین دزدان دریایی تاریخ لقب گرفته بود. او قبل از اینکه به یک کشتی حمله کند لباسی سیاه به تن می‌کرد و تعداد زیادی تپانچه به دور سینه اش می‌بست و کلاه بسیار بزرگی هم بر روی سرش می‌گذاشت. سپس لای مو‌ها و ریش‌های خودش، فیتیله‌های مخصوصی روشن می‌کرد که آرام آرام بسوزند و هاله‌ای از دود را در اطراف او به وجود بیاورند.

هاله دود اطراف ادوارد تیچ به همراه لباس سیاه رعب انگیز و کلاه بزرگ و تپانچه‌های دور سینه اش، تصویری شیطانی به او می‌بخشیدند که دل هر بیننده‌ای را به لرزه درمی آورد.

۲۲. در حال حاضر هم دزدان دریایی وجود دارند که از مهمترین آن‌ها دزدان دریایی سومالی هستند. البته این دزدان دریایی از نظر شکل ظاهری با دزدان دریایی قرن‌های پیش متفاوت هستند.

منبع: تن تاپ

انتهای پیام/

 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
جالب بود در انگلیس دزد نجیب محاسبه می شود
ناصر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
متاسفانه جدیدن به دزدی لقب دیگری بنام اختلاس داده اند ولی در قران دست درازی به اموال بیت المال یا افراد دیگری را سرقت یا همان دزدی نام می برد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
ای کاش اسم دزدهایی که روی خشکی به بیت المال هم دست درازی میکنند رو هم تو تاریخ ثبت کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
خخخخ
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
عالی بود ...
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر