عزم جدی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در به ثمر رساندن پژوهش‌های کروناویروس

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بر عزم جدی پژوهشگران این دانشگاه برای به ثمر رساندن پژوهش‌های مرتبط با کروناویروس خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مهرزاد لطفی، شرایط پاندمی کروناویروس را موجب افزایش چالش در امر پژوهش عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز همانند دانشگاه‌های دیگر، در حوزه پژوهش فعالیت ها، اقدامات و دستاورد‌های موثری داشته است.

او ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز متشکل از ۱۷ دانشکده و مرکز آموزش عالی، ۶۶ مرکز تحقیقاتی و هفت مرکز رشد فناوری و با برخورداری از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته و روز دنیا، بستری مناسب و مشوق را برای فعالیت‌های پژوهشی، فناورانه و نوآورانه هزاران عضو هیات علمی، دانشجو، کارمند و پژوهشگر خود فراهم آورده است.

لطفی بیان کرد: تصویب بیش از دو هزار طرح پژوهشی، انتشار بیش از دو هزار مقاله پژوهشی در مجلات علمی معتبر بین المللی، افزایش تعداد مراکز تحقیقاتی به ۶۶ مرکز، فعالیت ۶ مرکز مطالعات جمعیتی کوهورت با بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش، انتشار بیش از ۲۰ مجله علمی پژوهشی معتبر در پایگاه‌های مختلف اطلاعاتی، ثبت بیش از دو هزار و ۷۰۰ پیام اجرایی استخراج شده از طرح‌های پژوهشی خاتمه یافته، در پایگاه نتایج پژوهش‌های کشور با هدف اطلاع رسانی و بهره گیری پژوهشگران، مدیران و سیاستگذاران عرصه سلامت و سایر افراد مرتبط، انتشار ۱۰ عنوان کتب علمی تخصصی پزشکی، برگزاری ۹ وبینار علمی کشوری و ۲۸ وبینار علمی بین المللی، از دستاورد‌های پژوهشی دانشگاه به شمار می‌رود.

ثبت ۲۱ اختراع داخلی، افزایش تعداد مراکز رشد فناوری دانشگاه به هفت مرکز، افزایش واحد‌های فناور به ۱۲۵ واحد، ثبت تجاری ۲۷۴ محصول فناورانه و ۹ پروژه فناورانه، عقد ۱۴ قرارداد ارتباط با صنعت، از دیگر دستاورد‌های دانشگاه در زمینه فناوری، نوآوری و ارتباط با صنعت بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست مطرح کرد.

او با اشاره به کسب رتبه دوم دانشگاه در حوزه پزشکی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و قرار گرفتن در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا در حوزه پزشکی بر اساس رتبه بندی بین المللی QS در سال ۲۰۱۹ میلادی، افزود: همچنین کسب رتبه سوم دانشگاه در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از نظر کمیت تولید علم، تعداد مقالات انتشار یافته، بر اساس اطلاعات مستخرج از سامانه علم سنجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور (USID)، کسب رتبه سوم دانشگاه در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، از نظر مقالات ۱۰ درصد برتر SNIP براساس اطلاعات مستخرج از سامانه علم سنجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور (USID)، از دستاورد‌های حوزه پژوهش دانشگاه به شمار می‌رود.

لطفی در ادامه به دستاورد‌های این دانشگاه در حوزه فناوری پرداخت و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حوزه فناوری سلامت و سامانه کشوری نظارت و ارزشیابی فعالیت‌های توسعه فناوری (HTDO)، توانست رتبه سوم را به خود اختصاص دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخش دیگری، بخشی از فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری مرتبط با بیماری کووید۱۹را به عنوان یکی از اولویت‌های ستاد دانشگاهی مدیریت کروناویروس تعریف کرد.

او گفت: همزمان با همه گیری بیماری کووید۱۹ و با توجه به ناشناس بودن این ویروس و کمبود دانش بشری در این خصوص، دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای رسالت خود در حوزه تولید دانش و فناوری، اقدامات عملی موثری را آغاز کرد که تاکنون با تمام توان و جدیت ادامه دارد.

لطفی اظهار کرد: در این راستا ضمن بررسی و داوری علمی، تصویب و عقد قرارداد بیش از ۳۳۰ طرح پژوهشی با موضوع کووید۱۹، راه اندازی نظام ثبت داده‌ها و بانک زیستی برای بیماری کووید۱۹ در استان فارس، کتاب راهنمای بهداشت شغلی ویژه پیشگیری از بیماری کووید در ۲۷۰ صفحه انتشار یافته است، همچنین براساس اطلاعات موجود در پایگاه معتبر Scopus، تاکنون ۲۲۳ مقاله علمی در حوزه کووید۱۹ با نام دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتشر شده است.

او برگزاری هشت وبینار کشوری و ۲۸ وبینار بین المللی با موضوع کووید۱۹ از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز را دیگر دستاورد علمی دانشگاه در این ایام برشمرد و ادامه داد: تولید انبوه کیت آزمایشگاهی تشخیص کووید۱۹، ماسک‌های نانو، شیلد، گان و محلول‌های ضدعفونی کننده از سوی شرکت‌های دانش بنیان زیر مجموعه دانشگاه نیز از اقدامات در عرصه فناوری و نوآوری بوده است.

در این آئین دکتر «امیدرضا فیروزی»، دکتر «طاهره طلایی»، دکتر «محمودرضا معین»، دکتر «احمد منبتی» و دکتر «جعفر حسن زاده» به عنوان پنج پژوهشگر و فناور برتر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور استاندار فارس تقدیر شدند. 

انتای پیام/ 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر