شرکت‌های ترکیه درصدد افزایش همکاری با ایران هستند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه گفت: طی ۲ سالی که من در ترکیه حضور دارم هیچکدام از شرکت‌های این کشور به خاطر تحریم به دنبال توقف همکاری با ایران نبوده است بلکه در شرایط تحریم شرکت‌های ترک به دنبال گسترش مراودات با کشور ما با استفاده از ظرفیت‌های موجود هستند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،محمد فرازمند سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه روز سه شنبه در ارتباط ویدیوی با استاندار آذربایجان شرقی گفت: یکی از مشکلات ما با کشور‌هایی همچون چین و هند بلوکه شدن منابع‌مان است که خوشبختانه هیچ منبع بلوکه شده‌ای در کشور ترکیه نداریم.

اوافزود: در حدود ۱۵ میلیون دلار در دوره تحریم‌های جدید در بانک‌های خصوصی ترکیه مانده است، ولی این مشکل در بانک‌های دولتی ترکیه وجود ندارد و به راحتی توانسته ایم از منابع مان در این کشور استفاده کنیم.

او با اشاره به اهمیت ارتباطات بین ۲ کشوراظهار کرد: استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز همواره در روابط ایران و ترکیه نقش مهمی ایفا کرده است.

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با بیان اینکه کشور ترکیه یکی از همسایگان بسیار جدی و پراهمیت برای جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی با شرایط بسیار ناخواسته‌ای مواجه شدیم که تاثیر بسیار زیادی در حجم مراودات ایران و ترکیه داشت.

فرازمندادامه داد: اولین ضربه‌ای که در روابط ایران و ترکیه به وجود آمد قطع صادرات نفت بود، که در حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد صادرات ما به ترکیه را شامل می‌شد و این موضوع موجب شد مبلغ بسیار زیادی را در مبادلاتمان با ترکیه از دست دادیم.

او با اشاره به اینکه شیوع کرونا تجارت جهانی را برهم زد و این موضوع ضربه دیگری بود که به روابط تجاری ایران و ترکیه وارد شد، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم مناسبات اقتصادی و سیاسی خود با ترکیه را در این بازه از طریق تماس‌های ویدویی ادامه دهیم.

او با اشاره به کاهش میزان حجم مبادلات بین ۲ کشور، گفت: حجم معادلات تجاری ما با کشور ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۱۰ میلیارد دلار، در سال ۲۰۱۹ میلادی در حدود ۶.۳ میلیارد دلار و در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۰ میلادی نزدیک ۳ میلیارد دلار بوده است.

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه افزود: به دلیل اشتیاق زیادی که در سطح رسمی و مردمی برای تقویت روابط بین ۲ طرف وجود دارد ناامید نیستیم و مطمئن هستیم با برطرف شدن کرونا و رفع تحریم‌ها شاهد گشوده شدن ظرفیت‌ها و بالا رفتن حجم تجارت ۲ کشور خواهیم بود.

فرازمند با اشاره به ظرفیت حمل و نقل ریلی بین ۲ کشور، گفت: در سه ماهه اول شیوع کرونا ظرفیت حمل و نقل از راه آهن "رازی" به "کاپی کوی" در حدود سه برابر افزایش یافته است.

او ادامه داد: طرح اتصال نقطه دوم ایران با ترکیه نیز (خط راه آهن "جلفا" به "چشمه ثریا") مطرح شده است که طرف‌های ترک بسیار استقبال کرده اند و به دنبال عملیاتی شدن این پروژه در سال ۲۰۲۱ هستند.

او اضافه کرد: درخواست‌های زیادی از طرف هلدینگ‌های بزرگ ترکیه برای فعالیت در جمهوری اسلامی ایران به خصوص استان آذربایجان شرقی داریم که این نشان از علاقه سرمایه داران ترکیه برای سرمایه گذاری در ایران است.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه اظهار کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان مسئولیت توسعه روابط و همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی با کشور‌های همسایه را به استان آذربایجان شرقی محول کرده است.

اوافزود: آذربایجان شرقی با بیش از پنج هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی یکی از قطب‌های صنعتی کشور و همچنین از مراکز مهم معدنی کشور است به طوری که دارای رتبه اول معادن مس، طلا و کانی‌های غیرفلزی است.

اوادامه داد: تبریز از دیرباز به عنوان مرکز بازرگانی و تجاری مشهور بوده و بازار تبریز طولانی‌ترین بازار مسقف خاورمیانه است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به موقعیت استراتژیک و جغرافیایی آذربایجان شرقی گفت: ۲۷۰ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان شمالی خود داریم و مرز‌های ایران و ترکیه در طول ۴۰۰ سال گذشته همواره مرز امن و مناسبی برای مراودات اقتصادی و تجاری و بازرگانی بوده است.

پورمحمدی  با اشاره به اینکه روابط دیرینه خوبی بین ایران و کشور دوست و برادرمان ترکیه برقرار بوده است اظهار کرد: افق تعیین شده برای حجم تجارت بین ۲ کشور ۳۰ میلیارد دلار است.

او خاطرنشان کرد: تا شرایط مطلوب فاصله زیاد است و به دنبال توسعه فعالیت‌های تجاری، کشاورزی، صنعتی و دانشگاهی بین ۲ کشور هستیم.

او بااشاره به علاقمندی تقویت همکاری‌های تجاری بین تجار ترک در ایران، ادامه داد: ۴۰ درصد واحد‌های تولیدی مستقر در شهرک سرمایه گذاری تبریز متعلق به صنعتگران ترکیه است.

او گفت: اولین درخواست ما این است که ترتیبی اتخاذ شود تا ارتباطات فعالان حوزه‌های تجاری، صنعتی و تولیدی دو کشور بازنگری و تقویت شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات موجود در ارتباطات تجار بین ۲ کشور گفت: تنگنا‌هایی همچون مشکلات بانکی، مسایل مربوط به نقل و انتقالات، مشکلات بازرسی کالا‌های صادراتی به خصوص در مرز ورودی ترکیه، بازنگری در تعرفه‌های ترجیحی و مشکلات ترانزیتی که در هر دو طرف وجود دارد که نیاز به دیدار مسولان سیاسی و فعالان اقتصادی است.

پورمحمدی افزود: توانمندی‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف را دارا هستیم که نیاز است به اطلاع فعالان اقتصادی کشور ترکیه برسانیم و عزم دولت و مسوولان استانی به تقویت روابط با کشور ترکیه است.

در این نشست رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه مشکلات مربوط به افت حجم تجاری بین ۲ کشور، رییس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز نیازمندی‌های استان و کشور در بخش کشاورزی و نهاده‌های دامی و معاون اتاق بازرگانی استان نیز مشکلات تجار آذربایجان شرقی در خصوص حساب‌های بانکی در ترکیه را مطرح کردند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر