کد خبر: ۷۶۲۷۸۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
کد خبر : ۷۶۲۷۸۶۹

تسهیل صدور مجوز‌های گلخانه‌ای در لرستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: شرایط استان برای توسعه کشت گلخانه‌ای فراهم است و صدور مجوز‌های اداری برای حضور سرمایه‌گذاران در این بخش تسهیل می‌شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از لرستان، اسفندیار حسنی مقدم،رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در جلسه بررسی نشست تخصصی توسعه کشت گلخانه‌ای استان اظهار کرد: کشاورزی از مهمترین محور‌های توسعه لرستان محسوب می‌شود و زیرساخت‌های طبیعی برای گسترش گلخانه در این منطقه وجود دارد.

او با اشاره به سابقه فعالیت ۲۵ ساله گلخانه‌ای در لرستان گفت: با وجود سابقه بالای کشت گلخانه‌ای در استان، اما نهضت کشت محصولات این بخش در قیاس با سایر نقاط کشور چندان درخور و شایسته نبوده است.

او ادامه داد: بر اساس برنامه افق ۱۴۰۰ باید سه درصد سطح زیر کشت گلخانه‌ای کشور معادل ۲ هزار هکتار در لرستان ایجاد شود در صورتیکه این رقم اکنون ۶۸ هکتار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: باتوجه به شرایط خشک و نیمه خشک کشور، توسعه گلخانه‌ها یک ضرورت محسوب می‌شود که زیرساخت‌های اقلیمی برای این مهم در لرستان وجود دارد.

حسنی مقدم تصریح کرد: پایین بودن درجه ابرناکی، تابش مناسب خورشید، محدود نبودن منابع خاک و وجود منابع آبی از جمله مزیت‌های لرستان برای توسعه گلخانه‌ها است که می‌توان نسبت به راه اندازی این نوع کشت و کار با کمترین هزینه در نقاط معتدل استان اقدام کرد.

او اضافه کرد: در کشت گلخانه‌ای ۹۰ تا ۹۵ درصد مصرف آب کم می‌شود، حجم تولید محصولات و اشتغال نیز نسبت به کشاورزی در فضای باز ۱۰ برابر خواهد شد.

او تاکید کرد: باید برای توسعه کشت محصولات گلخانه‌ای اقدام جهادی داشت چراکه با روند کند فعلی، لرستان به افق‌های توسعه در این بخش نخواهد رسید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: در حال حاضر محصولات گلخانه‌ای این استان با استاندارد‌های روز دنیا به روسیه و کشور‌های حوزه خلج فارس صادر می‌شود که بسیار رضایتبخش وخوشایند است.

حسنی مقدم تاکید کرد: باید برای توسعه کشت گلخانه‌ای از حضور بخش خصوصی استفاده کرد و جهاد کشاورزی نیز در این راستا نسبت به تامین زمین از منابع ملی بر اساس قانون، آمادگی دارد.

او گفت: صدور مجوز‌ها در کوتاهترین زمان و با کمترین تشریفات اداری برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد، اما افرادی که قصد سرمایه گذاری در این بخش را باید برای ارتقای دانش فنی و مهارت خود تلاش کنند.

او با تاکید بر تسریع در پرداخت تسهیلات با سود کم برای گلخانه داران گفت: برای اصلاح، بازسازی و به روزرسانی گلخانه‌های موجود نیازمند کمک‌های دولتی هستیم.

به گفته حسنی مقدم ۶۸ هکتار گلخانه‌های لرستان شامل ۴۵ هکتار سبزی و سیفی، ۲.۵ هکتار گیاهان دارویی، ۴.۵ هکتار گل‌های شاخه بریده است و ۱۶ هکتار سایر گیاهان زینتی است.

سالانه ۱۳ هزار تن محصولات گلخانه‌ای شامل گوجه، خیار، فلفل دلمه‌ای وآلوئورا در لرستان تولید می‌شود.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر