استقبال پزشکان نهاوند از طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی

رییس نظام پزشکی نهاوند گفت: طرح نسخه نویسی الکترونیکی به طور جدی و عملی در داروخانه‌ها و مطب‌ها اجرایی شده و مورد استقبال پزشکان این شهرستان قرار گرفته است.

پزشکان نهاوند از طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی استقبال کردندبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، غلامرضا مسعودی، رئیس نظام پزشکی نهاوند با اشاره به اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک گفت: در حال حاضر تمام پزشکان نهاوند که طرف قرارداد با بیمه‌های تامین اجتماعی هستند از اجرای طرح استقبال خوبی کرده‌اند به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از ۹۹ درصد آن‌ها در اجرای طرح همکاری کرده‌اند.

او گفت: با اجرای این طرح بیمار می‌تواند در هر نقطه‌ای از کشور خدمات دارویی مورد نیاز خود را به شکل الکترونیکی از داروخانه دریافت کند ضمن اینکه مشکلات مربوط به نسخه‌نویسی کاغذی که بعضا ممکن است به صورتی ناخوانا نوشته شود برطرف خواهد شد.

مسعودی ادامه داد: نسخه‌نویسی الکترونیکی مزایای فراوانی دارد که می‌توان به نظام‌مند شدن اقلام دارویی، بهینه کردن مصرف دارو و صرفه‌جویی اقتصادی ناشی از آن اشاره کرد.

رئیس نظام پزشکی نهاوند افزود: نسخه پیچی به صورت الکترونیکی به سود پزشک و بیمار است، به طوری که اعمال کنترل لازم و پیشگیری از تداخل دارویی، افزایش سرعت و دقت بیشتر در زمان صدور نسخه، عدم نیاز به چاپ دوباره دفترچه، امن و محرمانه بودن اطلاعات بیمار از محسنات این طرح به شمار می‌رود.

مسعودی کاهش هزینه‌های درمانی برای بیمه‌گذار و بیمار را از دیگر نتایج طرح برشمرد و یادآور شد: اجرای این طرح موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های سازمان‌های بیمه‌گذار و بیمار می‌شود و از تحمیل هزینه‌های اضافی مانند گرفتن آزمایش‌های غیر ضروری و یا تکراری بر بیمار جلوگیری می‌کند.

او به جلوگیری از برخی سوء استفاده‌ها از جمله فروش دارو و یا برخی زد و بند‌ها اشاره کرد و گفت: برای نمونه تا قبل از اجرای طرح خرید و فروش انسولین از جمله مواردی بود که با نوشتن نسخه از داروخانه‌ها دریافت شده و به فروش می‌رسید، اما با اجرای طرح نسخه الکترونیک چنانچه یک پزشک انسولین تجویز کند پزشک دیگر نمی‌تواند این کار را انجام دهد و لذا جلوی سوء استفاده گرفته شده است.

رئیس نظام پزشکی نهاوند در خصوص مدت زمان اجرای طرح نیز گفت: مدت ابلاغ اجرای این طرح شاید به یک سال می‌رسد، اما حدود چند ماهی است که بر اساس تاکید‌های صورت گرفته به طور جدی و عملی در داروخانه‌ها و مطب‌ها اجرایی شده و خوشبختانه استقبال خوبی هم در سطح شهرستان از آن به عمل آمده است.

مسعودی در خصوص نظارت بر اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی گفت: برای اجرای طرح نیاز به نظارت نیست، چون چنانچه پزشک طرف قرارداد با بیمه‌های تامین اجتماعی از این شیوه استفاده نکند پولی به وی پرداخت نمی‌شود.

او افزود: برای اجرای هر چه بهتر این طرح نیاز به تامین بستر مکانیزاسیون و اینترنت مناسب برای پزشک و داروخانه ضروری است، زیرا با افزایش حجم مراجعات نسخه‌های الکترونیک پروسه تجویز پزشک و پذیرش نسخه در داروخانه طولانی‌تر خواهد شد.

انتهای پیام/م

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: نسخه نویسی ، مطب
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر