معاون حقوق عامه دادستان کل کشور:

شکایتى از دستگاه‌هاى متولى درباره آلودگی هوا مطرح نشده است

خشنودی درباره معضل آلودگی هوا و اقدامات لازم برای حل این مشکل توضیحاتی داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه‌ای با موضوع آلودگی هوا و به ریاست معاون حقوق عامه دادستان کل کشور و با حضور نمایندگان دستگاه‌های متولی در اجرای قانون هوای پاک صبح امروز در دادستانی کل کشور برگزار شد.

رضا خشنودی معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در بخش پایانی نشست بررسی آلودگی هوا، ضمن قرائت مصوبات جلسه مذکور و یادآوری مراتب پیگیری و مطالبه‌گری دادستان‌ها گفت: لازم است وزیر کشور در اجرای وظایف قانونی مکاتباتی را با استاندار‌ها داشته باشد و وظایف آن‌ها را به ویژه در کلان‌شهر‌ها یادآوری کند، از طرفی لازم است در محدوده اعمال محدودیت‌ها نیز تجدید نظر صورت گیرد و پیشنهاد این است در صورت امکان از هشتگرد تا ورامین شامل اعمال محدودیت‌ها شود.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور خاطر نشان کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست دستگاه متولی است و لازم است تدبیر مشخصی توسط رییس این سازمان اتخاذ شود و در عمل، دغدغه حفظ محیط زیست را داشته باشند، چرا که اگر دغدغه داشتند باید شخصاً در این جلسه شرکت می‌کردند.

وی اظهار کرد: پیشنهاد اصلاح قوانین و مقررات در قسمت‌هایی که در قانون هوای پاک جرم‌انگاری شده است از دیگر مصوبات این جلسه است و نیروی انتظامی و سازمان حفاظت محیط زیست در جلوگیری از عرضه سوخت‌های غیر استاندارد وظیفه ذاتی دارند. تعجب می‌کنم از اینکه علی‌رغم زحمات زیادی که دستگاه‌های ذیربط می‌کشند در خصوص نقض قوانین موجود در هوای پاک اقدامی صورت نگرفته است.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور بیان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست مشخصاً با کارشناسی دقیق باید علت آلودگی‌ها را تعریف کند و راهکار متناسب را جهت پیگیری‌های لازم ارائه دهد.

وی تأکید کرد: سازمان ملی استاندارد به صرف اینکه بودجه و ساز و کار لازم را ندارد نمی‌تواند خود را از اجرای وظایف قانونی معاف بداند.

وی افزود: اهتمام جدی راهور باید در اجرای تمام مقررات ناظر بر هوای پاک باشد و این موضوع وظیفه‌ای نیست که راهور بخواهد در خصوص آن مسامحه کند.

خشنودی با بیان اینکه صنعت خودرو را به مانند درخت شکسته می‌داند، گفت: این صنعت باید ارتقا یابد و ظرفیت این مهم وجود دارد. صنعت خودرو باید به یک صنعت پویا و کارآمد تبدیل شود.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در ادامه بیان کرد: شهرداری تهران باید در سیاست‌های کنترلی در خصوص تردد شبانه کامیون‌ها تجدید نظر کند.

وی گفت: وزارت صمت به وظایف قانونی خود عمل نکرده است زمان مماشات با تولیدکنندگان خودرو به اتمام رسیده و وزارت صمت باید وظایف قانونی خود را اعمال کند؛ از طرفی وزارت نفت نیز باید وظایف مشخصی را در دستور کار قرار دهد چرا که این وزارتخانه در تأمین گاز مصرفی صنایع ناتوان است و باید چاره‌اندیشی صورت گیرد.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور خاطر نشان کرد: دادستان‌ها در سراسر کشور و نیروی انتظامی موظف به رصد فعالیت جایگاه‌ها هستند و باید اقدامات قانونی در برخورد با سوخت‌های غیر استاندارد را در دستور کار قرار دهند.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: دستگاه‌های ذیربط اقدامات خود را هر یک ماه یکبار به معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور اعلام کند و به عنوان مدعی‌العموم پیگیر تمامی وظایفی که ناظر به دولت است هستیم. لازم است تمام دستگاه‌های متولی که هر مکاتبه‌ای را که در خصوص قانون هوای پاک و آلودگی هوا با دولت دارند از آن به ما رونوشت دهند تا پیگیری‌ها لازم را به عمل آوریم.

رضا خشنودى، معاون حقوق عامه دادستانى کل کشور در جمع خبرنگاران و در حاشیه این نشست نیز، اظهار کرد: متاسفانه دستگاه‌هاى متولى در انجام وظایف قانونى خود براى ارتقای کیفى هوا هیچ یک پرونده قابل دفاعى ندارند و نمره قبولى به آن‌ها اختصاص داده نمى شود.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: امروز به مناسبت روز هواى پاک این جلسه را با توجه به تاکید ریاست قوه قضاییه برگزار کردیم.

وى اظهار کرد: این جلسه مصوبات خوبى داشت و امیدواریم اجراى این مصوبات به افزایش همدلى، همراهى و تعامل بین دستگاه هاى متولى انجام وظایف مصرحه در قانون هواى پاک منجر شود.

خشنودى گفت: دادستانى کل کشور مباشرتى در انجام این امور ندارد و از باب نظارت بر استیفاى حقوق عامه ورود کرده و این حق از جمله حقوقى است که ما نمى توانیم بر آن مسامحه و مصالحه اى داشته باشیم؛ ما براى تقویت سایر حقوق مردم نمى توانیم از حق دسترسى مردم به هواى پاک صرف نظر کنیم.

معاون حقوق عامه دادستانى کل کشور در ادامه اذعان کرد: قانون هواى پاک برخى از ترک فعل‌ها را جرم انگارى کرده و ظرفیت هاى مشخصى در قانون وجود دارد که برخى از آن‌ها به شکل جزاى نقدى اعمال مجازات شده که ناظر به وظایف دستگاه هاست. بر اساس دستورالعمل ترک وظایف قانونى مدیران به دنبال این هستیم تا از ظرفیت هاى مغفول این قانون استفاده کنیم و از دادستان هاى سراسر کشور تقاضا کردیم از ظرفیت موثر و مفید دستورالعمل حداکثر استفاده را کنند.

وى افزود: حسب اعلام نماینده دادستان تهران متاسفانه در خصوص آلودگى هوا شکایتى از سوى دستگاه هاى متولى مطرح نشده است. در این جلسه از دادستانی خواسته شد در این زمینه جدیت بیشترى داشته باشند و با رصد کردن وظایف سازمان‌ها نسبت به تعقیب قضایى آن‌ها اقدامات لازم را به عمل آورند.

خشنودى در ادامه عنوان کرد: سازمان متولى در خصوص هواى پاک سازمان حفاظت از محیط زیست است و این وظیفه را دارد که اقدامات قانونى لازم را در دستور کار قرار دهد.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور افزود: یقینا دستگاه هاى اجرایى در کنار سازمان حفاظت از محیط زیست رابطه طولى دارند و دولت وظیفه دارد بودجه لازم را براى این موضوع ببیند و ردیف مشخصى به آن اختصاص دهد.

وى ادامه داد: حسب اعلام نماینده سازمان حفاظت از محیط زیست براى اجراى قانون هواى پاک بودجه مشخصى ندارند، لذا از دولت تقاضا داریم در تنظیم برنامه بودجه امسال ردیف مشخصى را براى اجراى وظایف دستگاه هاى اجرایى در قانون هواى پاک در نظر گیرد.

خشنودى در پایان بیان کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست باید به انتظارات مردم پاسخ مثبت دهد و افکار عمومى نمره قابل قبولى به این سازمان نمى دهد.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر