صدور ۱۹۸ مجوز اشتغال برای ۳۰۴ هنرمند حوزه صنایع‌دستی در نهاوند

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهاوند از صدور ۱۹۸ مجوز فعالیت برای اشتغال ۳۰۴ هنرمند این شهرستان در بخش صنایع دستی خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، محسن جانجان، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهاوند گفت: امسال تا پایان آذر برای ۶۱ متقاضی در شهرستان نهاوند پروانه تولید انفرادی، برای ۵۳ نفر کارت شناسایی، برای ۶ نفر پروانه تولید کارگاهی و برای ۱۲ نفر جواز تأسیس کارگاهی صادر و برای ۶۶ نفر تمدید پروانه تولید انفرادی با تعهد اشتغال ۳۰۴ نفر انجام شده است.

او افزود: در این مدت ۱۴۰ نفر صنعتگر برای بهره‌مندی از بیمه روستایی و عشایری به معاونت صنایع‌دستی استان معرفی و مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نهاوند عنوان کرد: ۱۲ پرونده در رشته منبت در روستای دهفول نیز در قالب طرح تسهیلاتی، «یک روستا، یک محصول» به صندوق کارآفرینی معرفی و ۱۲ جواز تأسیس کارگاهی برای صنعتگران مبل و منبت برای احداث کارگاه در شهرک صنعتی مبل و منبت دهفول نیز صادر شده است.

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان گفت: ۱۲ طرح احداث و تبدیل تاسیسات گردشگری با حجم سرمایه گذاری۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۳۹۵ نفر به تصویب کمیته فنی معاونت سرمایه گذاری استان همدان رسید.

علیرضا قاسمی با بیان اینکه تصویب این ۱۲ طرح احداث و تبدیل تاسیسات گردشگری در شهر‌های همدان، رزن، تویسرکان، ملایر و اسدآباد اظهار داشت: طرح‌های مصوب شده عبارتند از ۲ طرح هتل، سه طرح مجتمع گردشگری، ۲طرح سفره خانه سنتی، یک طرح مرکز سرگرمی تفریحی، یک طرح اقامتگاه سنتی و سه طرح اقامتگاه بومگردی که بزودی اجرایی می‌شود.

او از تصویب اعتبار تسهیلاتی سه میلیارد تومانی برای سفره‌خانه سنتی در روستای تفریجان خبر داد و افزود: در جلسه کمیته فنی تسهیلات توسعه و اشتغال روستایی استان با احداث سفره خانه سنتی به زیربنای هزار و ۲۱۴ متر مربع و حجم سرمایه گذاری بالغ بر سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به عاملیت صندوق کارآفرینی امید مطرح و با تسهیلات طرح به مبلغ سه میلیارد تومان موافقت شد.

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان از مزایای این طرح، موقعیت قرار گیری این سفره خانه در مسیر تفریحی سد اکباتان و دسترسی آسان به دلیل استقرار پروژه در ابتدای ورودی روستا اعلام کرد و از پیش بینی اشتغال برای ۱۵ نفر در زمان بهره بردای این سفره خانه خبر داد.

قاسمی در کمیته برنامه ریزی شهرستان کبودراهنگ گفت: مطالعات منطقه نمونه گردشگری غارعلیصدر به اتمام رسیده و به شرکت سیاحتی نیز ابلاغ شده است و منتظر مصوبه کارگروه کار و گردشگری استان برای اعلام فراخوان و جذب سرمایه­ گذار بخش خصوصی هستیم.

مدیرکل میراث ­فرهنگی، گردشگری و صنایع ­دستی استان همدان ادامه داد: عنوان کرد: با توجه به ظرفیت خوب علیصدر، مهم­ترین و بهترین منطقه نمونه برای بخش خصوصی، منطقه ویژه گردشگری غارعلیصدر در شهرستان کبودراهنگ است.

مالمیراظهار داشت: در روستای علیصدر نیز به دلیل نبود بافت تاریخی، جداره سازی کوچه‌ها را الگو سازی و طراحی کردیم تا به‌عنوان سایت گردشگری جدید برای گردشگران جذاب باشد و برای این امر توانستیم از اعتبارات ملی ۴۴۰ میلیون تومان برای روستای علیصدر جذب کنیم.

او ادامه داد: مطالعات مجموعه قلی آباد با پیگیری فرماندار در سال گذشته به اتمام رسیده و منتظر مصوبات کارگروه شهرستان و استان، جهت ورود بخش دولتی برای زیر ساخت­‌ها و بخش خصوصی برای اجرای پروژه هستیم.

مدیرکل میراث ­فرهنگی، گردشگری و صنایع ­دستی استان همدان ادامه داد: با اشاره به اقدامات سال جاری در خصوص بازار کبودراهنگ ادامه داد: با توجه به اتمام مطالعات این بازار در سال گذشته و با توجه به تایید شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ­دستی مبنی بر واجد ارزش بودن این بازار، در سال ۱۴۰۰ کار مرمت این بازار آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر