ظریف در حاشیه جلسه هیئت دولت:

تخت روانچی مذاکره‌ای با آمریکا نداشته است/ آمریکا باید به تعهدات خود برگردد

وزیر امور خارجه گفت: آقای تخت روانچی سه هفته‌ای است در تهران بودند و خبرنگار فیگارو بی حساب صحبت کرده است.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدجواد ظریف پیش از ظهر امروز( چهارشنبه) در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا مذاکراتی میان آقای تخت‌روانچی و تیم آقای بایدن در نیویورک رخ داده است، اظهار کرد: خیلی جالب است که خبرنگار فیگارو چک نکرده است که آقای تخت‌روانچی در سه هفته گذشته ایران بوده و تازه دوشنبه به نیویورک برگشته است و کسانی که به آمریکا برمی‌گردند یک هفته در قرنطینه هستند. بنابراین بسیار بی‌حساب صحبت کرده است.

ظریف در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه دولت بایدن گفته آمریکا به دنبال توافق مستحکم با ایران است تا موضوعات منطقه‌ای و موشکی را در بر بگیرد و آیا ایران مجددا درباره برجام مذاکره می‌کند؟ تاکید کرد: ما یک توافق مستحکم داریم که شورای امنیت سازمان ملل در یک قطعنامه‌ای که اتفاقاً آمریکا هم بانی آن بوده است، به اتفاق آراء به آن رای داده است. نکاتی که در این توافق هست و نیست، با توافق انجام شده است. مواردی که برخی مطرح می‌کنند بحث زمانبندی است.

وی ادامه داد: موضوع زمانبندی ها یکی از طولانی ترین موضوعات مذاکره بوده است و امکان ندارد درباره آن دوباره مذاکره شود. آمریکایی‌ها باید این ایده‌ای که همیشه داشتند مبنی براینکه «آنچه مال من است برای خودم است و آنچه برای توست را می‌توانیم درباره‌اش مذاکره کنیم» را کنار بگذارند. اگر این اصل در قبال ایران جواب داده، درباره ایران جواب نخواهد داد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در مورد مسائل منطقه‌ای و موشکی از ابتدا توافق کردیم که این موضوعات در برجام بوده و نخواهد بود، گفت: به همین دلیل پذیرفتیم که محدودیت‌های تسلیحاتی تا پنج سال و محدودیت‌های موشکی تا هشت سال ادامه پیدا کند. این در قطعنامه وارد شد زیرا ما حاضر نشدیم راجع به آن صحبت کنیم بنابراین ما هزینه صحبت‌نکردن را پرداختیم.

ظریف تصریح کرد: دولت جدید آمریکا و اروپایی‌ها بدانند مشکل منطقه ما از ایران نیست، مشکل منطقه از آنهاست. مشکل سلاح در منطقه ما از مقدار محدود تسلیحاتی که ایران تولید می‌کند نیست، بلکه فروش سلاح‌های آنهاست که منطقه را تبدیل به انبار باروت کرده است.

وی ادامه داد: وقتی فرانسه و آمریکا می‌خواهند راجع به تسلیحات در منطقه صحبت کنند باید اول فروش ۲۵ درصد سلاح دنیا به این منطقه را متوقف کنند. بعید می‌دانم کسانی که صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه ما که روی سر مردم یمن و فلسطین خراب می‌شود، دست بردارند و سپس بیایند صحبت کنند.

وزیر امور خارجه گفت: این مباحث موضوعاتی است که بحث شده و به توافقاتی هم در رابطه با آن رسیدیم. آنها باید از گذشته درس بگیرند. دولت ترامپ امروز به زباله دان تاریخ می‌رود. مردم آمریکا این دولت را به زباله دان تاریخ فرستادند. این دولت دولتی است که برای رسیدن به اهدافش حتی به کنگره آمریکا و مرکز دموکراسی هم رحم نکرد.

ظریف خاطرنشان کرد: این دولتی نیست که بخواهند از اقدامات خلاف قانون آن به‌عنوان سرمایه استفاده کنند. اگر آنها می‌پذیرند که حمله به کنگره برای ترامپ سرمایه بود، باید بپذیرند اقداماتی که علیه ایران، آدم کشی‌ها و بچه‌کشی‌هایی که در ایران کرده و کودکان پروانه‌ای که در ایران بخاطر اقدامات ترامپ زجر کشیدند هم برای آنها یک سرمایه است.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم سابقه ترامپ و تصویری که از او در خود آمریکا وجود دارد برای افراد جدید و متحدین‌شان کافی باشد. آنها باید بدانند اگر این روش ها با افراد دیگری کار می‌کرد و جواب می‌داد، با مردم ایران کار نمی‌کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا برای احیای برجام مذاکراتی خواهد شد؟، گفت: نیازی به مذاکره نیست. آنچه اتفاق افتاده این است که دولت آمریکا قانون و تعهدات خود را شکسته است. هیچکس نمی‌تواند برای اینکه تعهدات خودش را اجرا کند مذاکره ای انجام دهد. اجرای تعهدات موضوع مذاکره نیست.

ظریف تاکید کرد: امروز آقای رئیس‌جمهور این مسئله را به صراحت اعلام کرد و در سخنرانی رهبر انقلاب در ۱۹ دی هم کاملا مشخص بود. آقا فرمودند ما عجله‌ای نداریم و اگر آنها تعهداتشان را انجام دادند یعنی تحریم ها را برداشتند، ما هم تعهدات مان را اجرا می‌کنیم. ما بحث های ریز حقوقی نداریم.

وی تاکید کرد: ترامپ تعدادی از تحریم ها را برگردانده و تعداد تحریم هم اضافه کرده است. وظیفه بایدن این است که این تحریم‌ها را بردارد. اگر برداشت، ما به تعهدات خودمان برمی‌گردیم و عجله ای هم نداریم. البته دوست داریم سریعتر این کار اجرا شود ولی عجله ای نداریم. مردم ما تحمل کردند و هنوز هم تحمل می‌کنند.

وزیر امور خارجه گفت: این امکان وجود دارد که اگر آمریکایی ها تعهدات خودشان را اجرا کردند، با فاصله بسیار کمی ایران هم تمام تعهداتشان را اجرا کند.

ظریف تصریح کرد: آنچه آمریکا باید انجام دهد این است که کل تعهداتی که از آن خارج شده است را باید انجام دهد، معنی صریح آن این است که تحریم‌ها باید رفع شود. تحریم ها و اسامی که ترامپ اضافه کرده است؛ سرشاخه ها یا «لیبلینگ‌» هایی که او اضافه کرده است باید رفع شود.

هدف ترامپ نابودی برجام بود

وی خاطرنشان کرد: هدف ترامپ نابودی برجام بود، همانطور که هدف ترامپ نابودی دموکراسی بود. امروز مشخص شد که او مردم را به کنگره فرستاد. اینکه چطوری این تعهدات انجام شود یک کار تکنیکی است که در زمان خودش باید انجام شود.

وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات با هیئت کره جنوبی گفت: پیشنهاداتی که این هیئت برای ایران آورده بود، پیشنهادات مناسبی نبود و ما هم گفتیم پول بانک مرکزی صرف غذا و داروی مردم می‌شود و شما به دستور آمریکا غذا و داروی مردم ایران را نگه داشتید و بدانید که این مسئله در آینده درباره نحوه نگرش مردم ایران به کره جنوبی تاثیر خواهد گذاشت و بازنده نهایی کره جنوبی و صنایع آن است.

ظریف در پاسخ به مخالفانی که مدعی هستند مسیر مذاکره دولت اشتباه بوده و در رابطه با اینکه آیا راه دیگری برای مذاکره وجود داشته و دارد که چنین انتقاداتی مطرح می‌شود، گفت: مثالی هست که می‌گوید، املای نوشته نشده غلط ندارد. توافق و نوشتن یک متن یعنی هم شما باید راضی باشید هم طرف مقابل.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آقایانی که این صحبت ها را می‌کنند بیایند به من نشان دهند که دو صفحه توافق نوشته اند. آقایانی که می‌گویند ما این توافق را نخواندیم بیایند همان دو صفحه توافقی که خودشان امضا کرده اند را نشان بدهند. توافق یعنی نه آنچه که شما می‌خواهید و نه آنچه طرف مقابل می‌خواهد در غیر این صورت می‌شود تسلیم.

وی ادامه داد: دوستان ما اگر بخواهند چنین توافقی انجام دهند باید خیلی زحمت بکشند و اگر روزی توافقی بهتر از این نوشتند من جلوی آنها سر تعظیم فرود می‌آورم و دستشان را می‌بوسم. آنها هم اگر نمی‌خواهند جلوی ما تعظیم کنند حداقل از پشت به ما خنجر نزنند.

ظریف با اشاره گشت زنی آمریکا در منطقه، گفت: هزینه پرواز این B-۵۲ ها کم نیست. هزینه ۳۶ ساعت پرواز مستقیم و یکسره است. هزینه پرواز این هواپیماها ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار نیست بلکه هزینه آن نجومی است. آنها این هزینه را می‌کنند که ایران را بترسانند؟ ما که قصد نداشتیم به کسی حمله کنیم. ما ۲۵۰ سال است به کسی حمله نکردیم اما نشان دادیم هرکس با هر مقدار توانی بخواهد درمقابل ما قلدری کند، باید عاقبت صدام را ببینند. صدام تانک هایی داشت که از زرورق باز نشده بود. عربستان ۷۵ میلیارد دلار به صدام کمک کرد اما در آخر از سورخ موش بیرون آمد.

وی ادامه داد: آمریکایی باید یادشان باشد که این مردم در برابر زور مقاومت می‌کنند اما قصدی هم ندارند به کسی تجاوز کنند. کسانی هستند که رژیم صهیونیستی نفوذ کرده و می‌خواهد اقدام کند و دست دولت آینده آمریکا را برای سیاست خارجی ببندد. مردم ما دنبال درگیری و جنگ نیستند اما مردم سربلندی هستند و از خودشان دفاع می‌کنند.

وزیر امور خارجه با اشاره به میانجیگری قطر، گفت: میانجیگری در کار نیست، قطر پیشنهاد گفت‌وگو داده است و ما هم گفتیم همواره از گفت‌وگو حمایت می‌کنیم. ما با دولت قطر روابط بسیار خوبی داریم و خوشحالیم این دولت توانست با مقاومت به خواسته های خود برسد و اجازه نداد کسانی که قطر را محاصره کرده بودند به خواسته هایشان برسند. خوشحالیم که در کنار قطری ها ایستادیم و امیدواریم قطر این نقش مثبت را برای آینده ایفا کند.

ظریف با اشاره به مسئله برجام، گفت: آقای رئیس جمهور خیلی صریح گفت که دولت جدید آمریکا یک کار باید بکند و آن این است که شرایط را به قبل از دوران منحوس ترامپ برگردانند. خودشان معتقدند ترامپ دموکراسی را نابود کرده است و پایه های حیثیت آمریکا را از بین برده است. باید خودشان این مسئله را رفع کنند و این مشکل ما نیست.

وی ادامه داد: آنچه که ما باید انجام دهیم را صرح اعلام کردیم. ما یک دستگاه ناظر به نام آژانس بین المللی انرژی اتمی داریم و گفتیم به محض اینکه آمریکا تعهدات خودش را انجام داد، ما هم به تعهداتمان عمل می‌کنیم. این حرف را رهبر ناقلاب گفتند و حجت را برای کل دنیا تمام کردند که ایران به تعهدات خودش پایبند است.

وزیر امور خارجه گفت: ما دنبال کاغذبازی نیستیم، دنبال امضا نیستیم بلکه دنبال اقدام هستیم. در خود برجام هم وجود دارد که ما نتیجه را می‌بینیم نه صرفا اعلام را؛ این هم در مورد آمریکا و هم در مورد اروپایی‌هاست. هم دوستان داخلی و هم طرف های خارجی ضمیمه دو را مطالعه کنند که آماده است نتیجه اهمیت دارد. الان هم ما نتیجه را ببینیم به تعهداتمان پایبند خواهیم بود.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۷ ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
این آمریکایی ها سردار دلها شهید کردن چقدر جوانان ما رو شهید کرون شما بعد میدین مذاکره بامریکا خبیث میکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۹ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
این داستان بایدن دوست ماست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۱ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
دیگه این حرفا به مردم فهیم ایران نزنید. نداشته است از زبان شما یعنی داشته است خوبم داشته است.
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۲۱:۴۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
اقای ظریف بجا ودرست جواب سوالات رو دادن ممنون از هوش بالایش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۱۳ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
تف
تو
fatf
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۴ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
من هیچ اعتمادی به ظریف و تخت روانچی ندارم ، تجربه هشت سال این رو برام ثابت کرده .
Iran (Islamic Republic of)
کریمی
۱۹:۵۹ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
ممنون ازهمه تلاشهاتون آقای ظریف نهایت تلاشتون کردین واکربرجام دچارمشکل شدبخاطرتغییردولت امریکابودشما وتیم تون مقصرنبستین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۰ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
من قسم می خورم که دروغ میگه و تخت روانچی مذاکره کرده.کسانی که به این راحتی در مورد مسائل ظاهری دروغ میگن پس در مورد اون مسائل که پشت پرده هست دیگه انتظاری ازشون نیست .خدا می دونه چه تعهداتی دادند در پشت پرده که بعدا گندش در بیاد ..چرا این دولت هنوز راس کاره نمی دونیم و چرا مسؤاین خائن اعدام نمیشن از عجائبه
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۸:۳۶ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
به نام خدا
((ای کسانی که ایمان آورده اید
دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگیرید
به گونه ای که با آنان مهربانی کنید
حال آنکه آنان به دین حقی که برای شما آمده است،کفر ورزیده اند))
سوره ممتحنه، آیه اول
Iran (Islamic Republic of)
هادی فر
۱۸:۱۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
برجام ===خسارت محض!

رهبر انقلاب: برجام یعنی سم مهلک و خسارت محض!

رهبری انقلاب چنین چیزی در مورد برجام گفته حالا دارو دسته برجامی های جوری میگن برمی گردیم به برجام انگار واقعا برجام باغی بوده که از هر گوشه آن صدای بلبل شنیده میشد!

چطور روتون میشه که میگید برمی گردیم به خسارت محض؟سربازِ کجا هستید؟!
Iran (Islamic Republic of)
کاربر
۲۲:۳۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
احسنت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
ما مذاکره نمیخواییم بخدا دوران ریاست شما ۱۴۰۰ تموم بشه فقط تو ایران نمونید که امنیت نخواهید داشت از مردم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۱ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
ساده لوح های بدبخت بشینید تا زیر پاهاتون علف سبز بشه کسی که به خدا اعتماد نکنه همون بهتر که با اعتماد کردن به دشمن خار و ذلیل بشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۵ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
مطمئن باشید آمریکا تا مساله موشکها رو هم وارد برجام نکنه .کوتاه نمیاد. ما تحریم هستیم اونها که تحریم نیستند. ملت ما تاوان تحریم رو پس میده . آمریکا که مشکلی براش پیش نیونده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
مذاکره نمی کنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
این سخنان مایه تاسف است به زودی ۱۴۰۰خواهدرسید وپاسخ ملت ایران به این اقدامات مشخص خواهدشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۵ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
زیزیرکی قول بدید وامضا کنید و ازمردم پنهانش کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۸ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
تمام عالم و آدم میدونند که مخفیانه به دنبال سازش با امریکا هستید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
به این بچه یانکی‌های پر رو بفرمایید
اگر به برجام برگردید هنوز 5 سال از وضعیت امروز ما در برجام عقب ترید
اول باید همه گذشته را جبران کنید تا به نقطه سر به سر برسیم
بعدا ببینیم چی میشه
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر