مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛

شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور/ احتمال بهبودی سرطانی‌ها در ایران چقدر است؟

استوار گفت: سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده پنج سرطان شایع در کشور هستند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، افشین استوار مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره آمار ابتلا و مرگ و میر سرطان در کشور، گفت: بروز و مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر است، بروز سرطان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به ۱۵۵ در صد هزار و در زنان ۱۲۸ درصد هزار است.

وی ادامه داد: براساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۹۶ است، سالانه نزدیک به ۱۳۵ هزار ابتلا در کشور ثبت می‌شود که ۵۲ درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می‌شود.

استوار با بیان اینکه براساس برنامه ملی مراقبت سرطان (ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت) ابتلا به این بیماری ۱۶۸.۸۹ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، خاطرنشان کرد: برای مردان ۱۸۰ در ۱۰۰ هزار و برای زنان ۱۶۰ در ۱۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

شایع ترین سرطان ها در ایران

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در کشور هستند.

وی به آمار ابتلا به تفکیک جنسیت در کشور اشاره و تصریح کرد: بالاترین بروز در مردان سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید، و معده است.

استوار با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در سال‌های اخیر سبب شده است که از سال ۹۰ تاکنون سرطان پروستات در مردان جایگزین سرطان معده شود، درباره نتایج ثبت سرطان جمعیتی طی چهار سال در کشور، توضیح داد: براساس این آمار بروز سرطان از ۱۱۲ در ۱۰۰ هزار در سال ۹۳ به ۱۳۵ در ۱۰۰ هزار در سال ۹۶ افزایش پیدا کرده است.

۱۶ درصد مرگ و میر‌ها به سرطان مربوط می‌شود

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۶ درصد مرگ و میر‌ها به سرطان مربوط می‌شود که بعد از بیماری‌های قلبی عروقی دومین عامل مرگ و میر در کشور است، عنوان کرد: نزدیک به ۵۱ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۴ درصد افراد در ایران در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می‌شوند که این آمار در دنیا ۲۰ درصد است، بیان کرد: هفت درصد افراد به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند و احتمال بهبودی در مبتلایان ۵۰ درصد است.

استوار به پیش بینی صورت گرفته در یک بازه زمانی ۲۰ ساله در حوزه سرطان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد افزایش حدود ۱۱۵ درصدی در ابتلا به سرطان خواهیم بود که این آمار بسیار نگران کننده و قابل تامل است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرطان بیماری است که در افراد مسن رخ می‌دهد، یادآور شد: افزایش امید به زندگی و پیر شدن جمعیت از عوامل افزایش آمار مبتلایان در کشور است. امید به زندگی در سال‌های اخیر از ۴۵ به ۷۶ سال افزایش پیدا کرده است که در خانم‌ها از آقایان بیشتر است.

سرطان، پرهزینه‌ترین بیماری در ایران و دنیاست

وی افزود: کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر و سیگار و عوامل محیطی از دیگر دلایل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان است. در برنامه ریزی‌های بین المللی برای بیماری‌های غیرواگیر، آلودگی هوا در سال گذشته به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی اضافه شده است.

استوار گفت: سرطان، پرهزینه‌ترین بیماری در ایران و دنیا است که متاسفانه دو سوم افرادی که به هر دلیلی به این بیماری مبتلا می‌شوند متحمل هزینه‌های کمرشکنی (بیش از ۳۰ درصد درآمد خانوار را برای درمان هزینه می‌کنند) می‌شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه سرطان به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های بخش سلامت است، به تدوین برنامه ملی مدیریت سرطان در سال‌های اخیر اشاره و مطرح کرد: در این برنامه، حوزه‌های پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به عنوان فرآیند‌های اصلی اشاره شده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: سرطان ، درمان سرطان
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر