انجام مطالعات و مستندنگاری برج خلعت پوشان تبریز

 معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از انجام مطالعات، مستندنگاری و تهیه طرح مرمت برج خلعت پوشان تبریز خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،قوچی معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: اداره‌کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی به عنوان متولی اصلی حفاظت و صیانت از آثار و بنا‌های تاریخی همواره اهداف و برنامه‌های خود را در این راستا به صورت مستمر و تخصصی انجام می‌دهد، در این راستا انجام مطالعات و ارائه طرح مرمتی برای تحقق اهداف صیانتی و حفاظتی از بنا‌های تاریخی امری ضروری است.

او گفت: طی یک سال اخیر مطالعات و مستندنگاری برج خلعت پوشان توسط معاونت میراث فرهنگی استان انجام شده و فاز نخست عملیات مرمتی آن همزمان با انجام مطالعات با کسب مجوز مرمت در بخش بنا و محوطه سازی انجام شد که ادامه روند مرمت در حال حاضر نیز مراحل اجرایی خود را سپری می‌کند.

او به شرح اقدامات انجام گرفته در مراحل مطالعات و مستندنگاری برج خلعت پوشان تبریز پرداخت و افزود: در مرحله نخست، مطالعات و جمع‌آوری اسناد مکتوب و مصور از برج خلعت پوشان و همچنین مطالعات میدانی، مستندسازی و گردآوری اطلاعات مربوط به معماری طبقه اول، هندسه و فرم کوشک، انجام مطالعات تطبیقی و بررسی نمونه‌های هم دوره در راستای دستیابی به طرح معماری کوشک در دستور کار قرار گرفت.

قوچی گفت: در ادامه انجام مطالعات برج خلعت پوشان فاز اول و دوم طرح مرمت معماری آن با اقداماتی نظیر تهیه نقشه‌های مرمتی، معماری، تزئینات وابسته به معماری، ارزیابی، معرفی و ارائه پیشنهادات مداخلات سازه‌ای، تهیه و ارائه نقشه‌های مورد نیاز باز زنده‌سازی معماری طبقه اول و نمای ساختمان و ... اجرا شده است.

او با بیان این‌که در مرحله پایانی مطالعات و مستندنگاری برج خلعت پوشان تبریز تهیه طرح مرمت جداره‌ها در دستور کار قرار گرفت، گفت: در راستای اجرای عملیات مرمتی، طرح مرمتی برج خلعت پوشان تبریز به دنبال سیاستگذاری، ارائه طرح و ضوابط راهبردی کلی برای حفاظت از اثر و برآورد ریالی عملیات اجرایی انجام شد.

انتهای پیام/ک

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر