توصیه‌های دامپزشکی به دامداران آذربایجان شرقی

 مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به برودت هوا در فصل زمستان و افزایش عوامل بیماری زا در این فصل دامداران با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت صحیح از تلفات دام‌ها جلوگیری کنند.

توصیه‌های دامپزشکی به دامداران آذربایجان شرقیبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز، بهداد مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با ارائه توصیه‌های دامپزشکی به دامداران در فصل زمستان گفت: بسیاری از دامداران در فصول سرد سال به علت برودت هوا، روش نگهداری دام‌ها را تغییر داده و آن‌ها را در آغل‌های سنتی و مسقف نگهداری می‌کنند که در این روش نگهداری، بیماری‌های متعددی می‌تواند سلامت دام‌ها را تهدید کند.

او با بیان این‌که فضای کوچک آغل‌ها و نبود تهویه مناسب علاوه بر تکثیر و افزایش میزان عوامل بیماری زا می‌تواند باعث تجمع گاز‌های خطرناک از جمله گاز آمونیاک شود، گفت: همچنین این عوامل می‌تواند دستگاه تنفس حیوانات را تحت تاثیر قرار دهد و عوامل بیماری زای فرصت طلب به راحتی وارد سیستم تنفسی حیوان شده و باعث تشدید مشکلات تنفسی شوند.

او گفت: انتقال عوامل بیماری زا در این فضا‌ها از دام‌های بیمار به دام‌های سالم به علت تراکم بالا، سریعتر انجام می‌شود و اگر دامدار به موقع اقدام نکند و اقدامات پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون را به صورت مرتب انجام ندهد، باعث فراگیری بیماری‌هایی مختلف از جمله تب برفکی در دام‌ها خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی استان بهداشتی کردن جایگاه و محل نگهداری دام‌ها را از مهمترین راه‌های جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا در فصل زمستان عنوان کرد و گفت: با رعایت ضوابط بهداشتی و واکسیناسیون به موقع، دامداران از تلفات بی رویه دام مصون خواهند بود.

او با بیان اینکه استفاده از آغل‌های قدیمی، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و بهترین توصیه در این زمینه تغییر سیستم دامداری از سنتی به صنعتی است، افزود: در جایگاه دام‌ها باید حداقل دو متر مربع فضا برای هر راس دام سبک در نظر گرفته شود و محل نگهداری دام‌ها از تهویه مناسب نیز برخوردار باشد.

او با بیان این‌که حتما از نظرات دامپزشکان و کارشناسان ادارات دامپزشکی در پرورش صنعتی دام استفاده شود، گفت: با انجام این اقدام از خسارات اقتصادی متعدد ناشی از عدم آگاهی دامداران از عوامل پیشگیرانه در مقابل بیماری‌ها جلوگیری می‌شود این امر قطعا به سود صنعت دامپروری و دامداران خواهد بود.

بهداد گفت: در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار راس دام سنگین و شش میلیون راس دام سبک در آذربایجان شرقی وجود دارد.

انتهای پیام/ک

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر