ستاری:

فناوری‌های پیشرفته را در دوران تحریم بومی‌سازی کردیم

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: همه فناوری‌هایی که در اختیار کشور‌های پیشرفته قرار داشت را توسط دانشمندان جوانمان بومی سازی کردیم و خودکفا شدیم.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در سومین روز سفر خود به کنیا با رایشل اومامو وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت و گو کرد. 

معاون علمی و فناوری رییس جمهور کشورمان در این دیدار با ارائه گزارشی از فرآیند توسعه علمی و فناوری کشورمان در طول ۴۰ سال اخیر، گفت: زمان زیادی از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و در آستانه ایام دهه فجر قرار داریم. ایران در این ۴۰ سال مورد تحریم‌های ظالمانه ابرقدرت‌های جهانی قرار گرفته است.

خوش یمنی تحریم‌ها برای ایران

ستاری افزود: این تحریم‌ها اتفاقی خوش یمن برای ایران بود و ما را در تامین نیازهایمان خودکفا کرد. یعنی همه فناوری‌هایی که در اختیار کشور‌های پیشرفته قرار داشت را توسط دانشمندان جوانمان بومی سازی کردیم و خودکفا شدیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: نمونه بازر این موفقیت‌ها را در روز‌های شیوع کرونا شاهد بودیم. در این روز‌های بحرانی همه تجهیزات توسط شرکت‌های دانش بنیان و جوانان کشورمان به تولید رسید.

ستاری در ادامه بیان کرد: ما تلاش کردیم به همه قول‌هایی که در سفر پیشین خود داده بودیم عمل کنیم. مثلا راه اندازی مرکز نوآوری ایران در کنیا و کنار یکدیگر قرار گرفتن شرکت‌های دانش بنیان و خلاق ایرانی و کنیایی از جمله این قول‌ها بود که در سفر دوم خود آن را عملیاتی کردیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به ایجاد خانه نوآوری ایران در کنیا، گفت: این مرکز مسیر صادرات محصولات دانش بنیان ایران‌ساخت به کنیا را هموار می‌کند و فناوری‌های بومی شده دانشمندان و فناوران کشورمان را در اختیار شرکت‌های کنیایی قرار می‌دهد.

ستاری با ابراز علاقه به توسعه روابط فناورانه ایران و کنیا، بیان کرد: ما علاقه مندیم که این روابط را توسعه دهیم و همکاری‌ها و پروژه‌های مشترکی در حوزه انتقال فناوری تعریف کنیم.

کنیا آماده استفاده از تجربیات ایران در حوزه توسعه فناورانه است

همچنین خانم رایشل اومامو وزیر امور خارجه کشور کنیا نیز در این سفر ضمن تشکر از اقدامات ایران در کنیا، گفت: ایجاد مرکز نوآوری ایران در کشورمان یک اتفاق خوب فناورانه است. این کار‌ها می‌تواند توسعه همکاری‌های جنوب جنوب را هموار کند.

وی همچنین بیان کرد: بسیاری کشور‌ها قول همکاری به ما می‌دهند، اما اقدامات آن‌ها زمان زیادی می‌برد. شما خیلی زود به قول‌هایی که داده بودید عمل کردید و این یک شگفتی برای ما بود. ما آماده استفاده از تجربه ایران در حوزه شکل دادن استارتاپ ها، شرکت‌های دانش بنیان و اتصال دانشگاه به صنعت هستیم.

توسعه صادرات محصولات فناورانه

معاون علمی و فناوری رییس جمهور برای دومین بار در راس هیاتی ۴۰ نفره از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به کشور کنیا سفر کرده است تا زمینه برای توسعه صادرات محصولات فناورانه این شرکت‌ها فراهم شود. همچنین در دومین روز از این سفر با حضور معاون علمی و فناوری مرکز نوآوری ایران در کنیا افتتاح شد.


بیشتر بخوانید:


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۵ ۰۹ بهمن ۱۳۹۹
درود به شرف و غیرت ایرانی
"الله اکبر"
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر