ضرورت توجه به نقش زیست‌بوم تخت‌جمشید برای توسعه گردشگری

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید بر لزوم توجه به زیست بوم و ظرفیت‌های طبیعی دشت مرودشت به عنوان بخشی از منظر تخت‌جمشید تاکید و آن را در توسعه گردشگری این منطقه بسیار تاثیرگذار توصیف کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حمید فدایی با اشاره به اینکه زیست بوم و ظرفیت‌های طبیعی دشت مرودشت به عنوان بخشی از منظر تخت جمشید، از مهمترین عوامل ایجاد و توسعه تمدنی چند هزارساله این منطقه بوده است، گفت: به همین دلیل شاهد حضور لایه‌های مختلف استقراری و سکونتی در قالب محوطه‌ها و تپه‌هایی از هزاره پنجم قبل از میلاد تا عهد حاضر در این محدوده هستیم، بنابراین احترام به زیست بوم منطقه و حفاظت از یکپارچگی تاریخی و طبیعی در منظر میراث جهانی تخت جمشید از مهمترین برنامه‌های راهبردی این پایگاه است.

فدایی گفت: بخشی از یگان حفاظت شهرستان تحت عنوان گشت موتوری، متولی صیانت و حراست از محدوده حرایم تخت جمشید است؛ این محدوده شامل آثار تاریخی و ظرفیت‌های طبیعی منطقه نظیر کوهستان رحمت، کوه حسین یا کوه نقش رستم و ... است و کار سرکشی به شکل مداوم انجام می‌شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در رابطه با حفاظت، نگهداری و بهره‌برداری متناسب از ظرفیت‌های محیط زیست طبیعی دشت مرودشت، گفت: توجه به آموزش‌های عمومی و تخصصی در زمینه‌های میراث فرهنگی و محیط زیست برای بهره مندی هر چه بیشتر از ظرفیت مشارکت‌های شهروندی از یک سو و توجه به هم افزایی واحد‌های مرتبط با موضوع با بهره گیری از مشارکت میان دستگاهی از سوی دیگر زمینه‌ساز برداشته شدن گام‌های اساسی در توسعه پایدار با محوریت میراث فرهنگی و محیط زیست و موضوع گردشگری است.

فدایی اظهار کرد: توجه به ظرفیت‌های موجود در حریم تخت جمشید از قبیل سازه‌ها و منابع آبی دوران باستان، توجه به پیوستگی فرهنگی و طبیعی در منظر میراث جهانی تخت جمشید، به‌کارگیری سیاست‌های حمل و نقل پاک در مسیر و محوطه جهانی تخت جمشید، مدیریت پسماند در محوطه با رویکرد فرهنگ سازی و زیباسازی محیطی و بررسی عوامل مخرب انسانی، جانوری و طبیعی در محیط زیست محوطه‌های گردشگری، از مواردی است که می‌تواند ترسیم کننده راهبرد‌های حفاظتی ما در قبال تاریخ و زیست بوم باشد و بین موضوع حفاظت و توسعه پایدار پیوند مطلوب برقرار کند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر