زارع در نشست خبری:

نرخ ارز ترجیحی کالا‌های اساسی ۴۲۰۰ تومان معین شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه به تشریح مصوبات امروز این کمیسیون پرداخت.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در نشست خبری امروز خود اظهار کرد: کمیسیون تلفیق با نرخ ارزترجیحی ۴۲۰۰ تومان برای کالا‌های اساسی موافقت کرد.

وی افزود: به این منظور کمیته‌ای با حضور رئیس بانک مرکزی و وزرای اقتصادی تشکیل شد تا کالا‌ها به موقع به دست مردم برسد.

زارع متذکر شد: نرخ ارز ۴۲۰۰تومانی به اصرار دولت با این هدف مصوب شد که سال آینده شاهد توزیع کالا‌ها با همین قیمت باشیم و تورم صورت نگیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: کمیته مذکو ربه منظور جلوگیری از ایجاد رانت و فساد بر نحوه هزینه کرد ارز ۴۲۰۰تومانی نظارت داشته و گزارشات خود را به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه خواهد داد.

وی تصریح کرد: بر اساس پیشنهاد دولت و مصوبه کمیسیون تلفیق مقرر شد که سهم صندوق توسعه ملی تا سقف فروش یک میلیون بشکه نفت در روز بیست درصد معین شود؛ البته اگر فروش نفت بیشتر باشد سهم صندوق توسعه ملی ۳۸درصد خواهد بود و مبلغ مابه التفاوت ۱۸ و بیست درصد به عنوان بدهی و استقراض دولت از صندوق توسعه ملی برای آینده محاسبه خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق متذکر شد: منابع حاصل از فروش مازاد نفت (بیش از یک و نیم میلیون بشکه) برای طرح‌های تملک دارایی، توسعه زیر ساخت‌های آموزشی، حمل و نقل عمومی، سلامت، دولت الکترونیک، باز آفرینی شهری، تحقیقات کشاورزی و... مصرف خواهد شد.

زارع در ادامه گفت: اگر میزان ارز تخصیص یافته به کالا‌های اساسی و دارو‌ها با نرخ روز ارز محاسبه شود، منابع مالی برای کنترل قیمت کالا‌های اساسی مانند مرغ و گوشت و در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بیان کرد: دولت نرخ ارز را در لایحه اصلاحی بودجه با ETS محاسبه کرده بود، اما طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، دولت مجاز خواهد بود تا دو درصد زیر نرخ ETS محاسبه کند تا به این صورت بازار ارز کنترل شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق خاطر نشان کرد:کمیسیون تلفیق قبلا مصوب کرد که حدود دو هزار میلیارد تومان برای گازرسانی تخصیص یابد در حالی که دولت این مبلغ را در لایحه اصلاحی به هزار و پانصد میلیارد کاهش داده است، اما با تصمیم امروز همکاران تلفیق همان مبلغ قبلی منظور شد و همچنین ۵۰۰ میلیارد در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفت تا مناطق آسیب دیده بهسازی و بازسازی شود، هزینه گازرسانی مدارس، کلانتری‌ها و مساجد در همان مناطق گازرسانی شده رایگان محاسبه می‌شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر