۴۳ روستای استان سمنان تا پایان دولت دارای دهیار می‌شود

مدیرکل دفتر امور روستایی و شورا‌های استانداری سمنان گفت: ۴۳ روستای با جمعیت ۲۰ خانوار دارای شورای اسلامی استان که فاقد دهیار هستند دهیاری می‌شوند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی صمیمیان مدیرکل دفتر امور روستایی و شورا‌های استانداری سمنان، با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید برای ۸۴ روستای استان سمنان مجوز تاسیس دهیاری صادر شده است، ابراز داشت: اکنون ۲۵۶ روستای استان دهیاری دارد.

او ادامه داد: برخورداری روستا از دهیار نقشی مهم در عمران، آبادانی و توسعه آن دارد و همچنین تخصیص اعتبارات به روستا‌ها نیز به وجود دهیار بستگی دارد.

صمیمیان بیان کرد: رونق و توسعه روستا‌ها یکی از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده و برخورداری روستا‌ها از دهیار کمک کننده در تحقق رویکرد دولت در روستا‌ها است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شورا‌های استانداری سمنان خاطر نشان کرد: میزان دانش و سواد دهیاران نقشی مهم در ابتکار عمل و اتخاذ تصمیم‌های خلاقانه برای توسعه روستا‌ها دارد و استان سمنان از لحاظ سواد دهیاران نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

صمیمیان یادآور شد: ۹ درصد دهیاران استان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، ۳۷ درصد دهیاران دارای مدرک تحصیلی کارشناسی، ۱۵ درصد دارای مدرک تحصیلی کاردانی، پنج درصد دارای تحصیلات حوزوی و ۳۸.۵ درصد دارای دیپلم هستند.

او تصریح کرد: توانمندسازی دهیاران نقشی مهم در تحقق راهبرد جهش تولید و توسعه و رونق روستا‌ها دارد و استان سمنان در این زمینه پیشرو است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شورا‌های استانداری سمنان تصریح کرد: دهیاران، سفیران سلامت، فرهنگ و آبادانی هستند و باید با جدیت و رفتار مسئولانه برای تحول و جهش تولید در روستا‌ها تلاش کنند.

بر اساس سرشماری نفوس ومسکن سال ۱۳۹۵ کشور، از کل جمعیت بیش از ۷۰۲ هزار نفری استان سمنان ۴۵ هزار و ۸۱۶ خانوار روستایی با جمعیت ۱۴۱ هزار و ۸۵۸ نفر در ۵۴۹ روستا و آبادی استان زندگی می‌کنند و ۹۰ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شورا‌های اسلامی روستایی و ۸۸ درصد تحت پوشش دهیاری‌ها قراردارند.

استان سمنان دارای ۳۰۸ روستای برخوردار از شورای اسلامی است و ۲۵۶ روستای استان هم دهیاری دارد.

 

انتهای پیام/پ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر