امیرعبداللهیان:

صلح و امنیت پایدار در افغانستان فقط با وحدت ملی گروه‌های مختلف در این کشور ممکن می‌شود

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: امنیت پایدار و صلح در افغانستان با وحدت ملی و همراهی همه گروه‌ها و احزاب افغانستان حاصل خواهد شد.

به گزارش حوزه  مجلس گروه  سیاسی باشگاه  خبرنگاران  جوان،  رئیس کنگره ملی افغانستان با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان فضای کنونی افغانستان را با توجه به تحولات داخلی و مداخلات خارجی و بویژه دخالت‌های آمریکا حساس و در خور توجه دانست.

وی با اشاره به پیوند عمیق دو کشور و دیرینگی همبستگی تاریخی، فرهنگ و زبان مشترک، توسعه روابط دو کشور را، ناشی از عوامل و اشتراکات متنوع و از جمله درک مردم دو کشور در پیوند‌های تاریخی و فرهنگی بیان کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل، امنیت افغانستان را امنیت ایران دانست و با تأکید بر ضرورت تمرکز بر وحدت ملی در افغانستان گفت: امنیت پایدار و صلح در افغانستان با وحدت ملی و همراهی همه گروه‌ها و احزاب افغانستان حاصل خواهد شد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی‌خواهد از این رو باید بر قانون اساسی، دولت و وحدت گروه‌های افغانی تکیه کرد. ناامنی و اقدامات تروریستی در این کشور با اتحاد همه گروه‌ها و اقوام افغانی از این کشور رخت خواهد بست.

وی گفت: مذاکرات با گروه‌های افغانی با محوریت دولت مرکزی، کمک به ایجاد صلح واقعی در این کشور و تقویت افغانستان قدرتمند و قانونمدار خواهد بود». ایشان در ادامه افزود: رفتار غیرمسئولانه آمریکا در جهان بر مبنای بی دولت کردن کشورها، سیاست نخ نمایی است که از جمله در لیبی اجرا شده است و تبعات نامطلوبی دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اشاره به مهمان وازی جمهوری اسلامی ایران از برادران و خواهران افغانی، آن را نمونه‌ای از دوستی، برادری و وحدت دو ملت خواند.

در ادامه این دیدار، عبدالطیف پدارم رئیس حزب کنگره ملی افغانستان نیز روابط دو کشور ایران و افغانستان را برادرانه و در سطح عالی همسایگی بیان کرد و گفت: جمهوری اسلام ایران علاوه بر همسایگی با افغانستان دارای دین، زبان و فرهنگ مشترک است و ملت افغانستان هرگز همدلی و مساعدت ایران طی سال‌های متمادی به مردم افغانستان را از یاد نخواهد برد.

رئیس حزب کنگره ملی افغانستان دخالت‌های بیگانگان در کشورش را عامل بی ثباتی دولت وقت افغانستان دانست و اظهار کرد: دخالت‌های نابجای آمریکا و بعضی از کشور‌های منطقه مسیر صلح و ثبات افغانستان را به خطر انداخته است.

وی تصریح کرد: اراده محکم در افغانستان و همدلی گروه‌های مختلف این کشور، ثبات و آرامش را به افغانستان باز خواهد گرداند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر