گورباچف خواستار اتحاد هسته‌ای آمریکا و روسیه شد

رهبر اسبق جماهیر شوروی خواستار دیدار روسای‌جمهوری آمریکا و روسیه با هدف اتحاد هسته‌ای بین این دو کشور شد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «میخائیل گورباچف» آخرین رئیس‌جمهور اتحاد جماهیر شوروی، امروز (شنبه) از «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، و «جو بایدن» رئیس‌جمهورآمریکا، خواست تا دیداری برای اتحاد هسته‌ای بیشتر دو کشور داشته باشند.

گورباچف در مصاحبه‌ای خواست تا روسای‌جمهوری روسیه و آمریکا برای محدودیت بیشتر استفاده از سلاح هسته‌ای تلاش کرده و دیدار‌هایی در این باره داشته باشند.

این مقام سابق جماهیر شوروی در بخشی از سخنان خود گفت: «دیدار روسای‌جمهوری روسیه و آمریکا ضروری است. مهمترین مسئله در این باره عدم جنگ هسته‌ای است و اتحاد برای پرهیز از جنگ واجب است. در این میان باید تمایل ما به خلع سلاح هسته‌ای و تقویت امنیت باشد تا به این هدف برسیم.»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، در تاریخ ۲۱ نوامبرسال گذشته میلادی، خروج واشنگتن از پیمان آسمان‌های باز با روسیه را تایید کرد؛ بنابراین آمریکا از ۲۲ نوامبر رسما از این پیمان خارج شد.

پیش از این واشنگتن ضمن اتهام‌زنی به مسکو مدعی شده بود روسیه مفاد این پیمان را نقض می‌کند. مسکو نیز تمامی اتهامات را رده کرد.

بسیاری از کشور‌های اروپایی از اقدام ترامپ ابراز تاسف کرده و امیدوارند که کاخ سفید در این مورد تجدیدنظر کند.

۲۳ کشور عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا، مارس ۱۹۹۲ پیمان آسمان‌های باز را امضا کردند. اهداف اصلی از اجرای رژیم آسمان‌های باز، ایجاد شفافیت، کمک به تبعیت از پایش در خصوص توافق‌های تسلیحاتی موجود یا آینده، گسترش احتمالات برای مانع شدن از بروز بحران و مدیریت موقعیت‌های بحرانی است.

این پیمان موجب ایجاد برنامه‌ای از پرواز‌های نظارت هوایی غیرمسلحانه بر فراز سراسر قلمرو کشور‌های عضو می‌شود. پیمان مذکور یکی از بزرگترین گام‌های غرب در کنترل اشاعه تسلیحات از زمان جنگ سرد تاکنون بوده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر