درختان یزد شناسنامه دار می‌شوند

معاون خدمات شهری شهرداری یزد بر لزوم بررسی سلامت درختان سطح شهر و شناسنامه دار شدن آن‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، جعفر امین مقدم، معاون خدمات شهری شهرداری یزد در نشست بررسی و تهیه شناسنامه سلامت برای درختان شهر یزد (توموگرافی) گفت: پایداری و توسعه فضای سبز برای مناسب سازی اقلیم شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

او افزود: پوشش گیاهی و فضای سبز در هر شهر جزو سرمایه و ثروت آن جامعه به حساب می‌آید و حفاظت از این گنجینه ارزشمند در توسعه و آبادانی آن شهر نقش مهمی را ایفا می‌کند.

امین مقدم اظهار داشت: با توجه به اهمیت تهیه شناسنامه اشجار مسن معابر سطح شهر و نیز اطلاع از وضعیت سلامت آنها، روش علمی تخصصی بنام توموگرافی برای این مهم پیشنهاد شده که در این روش بر اساس مباحث علمی و بر پایه گذراندن امواج با طول موج مختلف در اطراف تنه گیاهان نمودار‌های حرارتی ایجاد می‌شود که می‌توان میزان پایداری و سلامت گیاهان را به صورت موردی سنجید.

این مسئول ادامه داد: از آنجا که اقلیم کویری شهر یزد در بیشتر ایام سال در معرض وزش باد‌های موسمی قرار گرفته و این امر تاثیر به سزایی در شکست تاج و تنه اشجار مسن با ارتفاع زیاد دارد لذا شناسایی اشجار در معرض خطر از این طریق و اقدامات پیشگیرانه برای آن‌ها می‌تواند سهم زیادی در احیا و نگهداشت آن‌ها داشته باشد.

امین مقدم اضافه کرد: باتوجه به اینکه در شهر یزد پارک‌ها و اماکن عمومی زیادی وجود دارد که دارای درختان با ارزش بوده و نگهداری و ماندگاری آن‌ها حائز اهمیت است به نظر می‌رسد به صورت محدود و در اماکن اولویت دار این پایش انجام شود.

سید علیرضا رسولی، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری نیز در این نشست ضمن بیان اهمیت استفاده از روش‌های نوین در پایش درختان، گفت: در این روش برای هر درخت به صورت میدانی این بررسی انجام و علاوه بر آن ارتفاع درخت، موقعیت مکانی آن و سایر اطلاعات، به عنوان شناسنامه درختان تهیه می‌شود.

او افزود: همچنین در این طرح وضعیت مورفولوژِی، و وضعیت سلامت درختان نیز بررسی می‌شود.

انتهای پیام/و

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر