جهانگیری:

سیاست‌های تنظیم شده برای جنگ اقتصادی با تغییر شرایط کشور اصلاح خواهد شد

معاون اول رئیس جمهور گفت: سیاست‌هایی که در جنگ اقتصادی تنظیم و اجرا شد باید متناسب با شرایط جدید اصلاح شوند.

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در جلسه‌ای در خصوص مسائل مربوط به فرش دستباف کشور با اشاره به جایگاه صنعت فرش در صادرات غیرنفتی کشور گفت: در سال‌های گذشته گاهی صادرات فرش به یک میلیارد دلار می‌رسید که ۵۰ درصد از صادرات غیرنفتی آن سال‌ها را تشکیل می‌داد، اما امروز رقم این صادرات به ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار کاهش یافته که موضوعی متأثر کننده است و باید تلاش کنیم تا صنعت فرش دستباف بتواند جایگاه گذشته خود را به دست آورد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حضور رقبای جدید در صنعت فرش دستباف، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز ملی فرش ایران و اتحادیه‌های مرتبط با این صنعت ضرورت دارد ضمن آسیب شناسی، راهکار‌های لازم برای جبران این عقب ماندگی را ارائه کنند.

جهانگیری تصریح کرد: زندگی بخش عظیمی از مردم ایران وابسته به صنعت فرش دستباف است و نمی‌توانیم نسبت به کاهش درآمد آن‌ها و آسیب دیدن اقتصاد زندگی روستاییان و عشایر بی تفاوت باشیم، زیرا این آسیب ممکن است به مهاجرت روستاییان و پدیده حاشیه نشینی یا زندگی دشوار و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) منجر شود.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید به اینکه همه اجزای دولت از استانداران و فرمانداران و متولیان سایر دستگاه‌ها باید موضوع فرش را تبدیل به مسأله جدی حوزه فعالیت خود کنند، گفت: همه باید در این زمینه با جدیت تلاش کنیم تا زندگی کسانی که مرتبط با این صنعت هستند، به مخاطره نیفتد.

جهانگیری افزود: حتماً ستاد راهبری فرش به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت باید به طور مستمر و ماهیانه با حضور دستگاه‌ها برگزار شود تا موانع پیش روی صنعت فرش دستباف از زنجیره تولید تا موضوع صادرات و فروش برطرف شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اظهارات یکی از حاضران در جلسه در خصوص واردات پشم و از بین بردن مواد اولیه در داخل کشور؛ از وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی خواست تا موضوع آتش زدن پشم گوسفندان در کشتارگاه‌ها را پیگیری کند و از همه مواد اولیه لازم برای کمک به تولیدکنندگان استفاده کنند.

جهانگیری با بیان اینکه مسأله آموزش و مهارت موضوعی جدی است و نمی‌توان با اتکا به آموزش‌های سنتی چشم به بازار‌های جهانی داشت از آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خواست با برنامه ریزی در این خصوص چشم انداز جدیدی پیش روی تولیدکنندگان کشور باز کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ضرورت ارائه تسهیلات به کارگاه‌های بزرگ و کوچک تولید فرش در کشور، تصریح کرد: می‌توانیم با برنامه ریزی و شناخت نیاز‌های مصرف کنندگان به تدریج از عقب ماندگی‌ها را در تولید و صادرات فرش کاهش دهیم.

جهانگیری در ادامه با اشاره به شرایط دشوار کشور در سال ۱۳۹۹ از نظر منابع درآمدی گفت: مردم و اقتصاد کشور در شرایط سختی قرار گرفتند با این وجود ایران دارای ظرفیت‌های فراوانی است به طوری که در ده ماهه سال جاری بانک‌های کشور بیش از یک میلیون و چهارصد هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه کرده اند. این در شرایطی است که کل منابع مورد نیاز برای صنعت فرش دستباف کشور شاید به هزار میلیارد تومان نرسد، از وزارتخانه‌های تعاون کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی می‌خواهم که از منابع خود برای تأمین سرمایه در گردش و تسهیلات ایجاد کارگاه فرش رقم خوبی اختصاص دهند.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد حتماً یکی از بازار‌های بزرگ فروش فرش، بازار داخلی ایران است البته باید تقاضا در بازار را تحریک کرد، می‌توان با هماهنگی نظام بانکی تسهیلات چندساله برای خرید فرش دستباف به متقاضیان ارائه کرد. اینگونه اقدامات و ایجاد انگیزه نوعی حمایت از تولید در سال جهش تولید محسوب می‌شود که می‌تواند آثار خوبی به دنبال داشته باشد.

وی با ارائه توضیحاتی در خصوص قوانین سختگیرانه برای صادرکنندگان و تجار در یکی دو سال اخیر گفت: دولت بعد از سال ۱۳۹۷ که تحریم‌های جدی از سوی آمریکا اعمال شد برای اداره اقتصاد کشور نیازمند اتخاذ سیاست‌های تجاری مناسب با اوضاع شد هر چند ما طرفدار استقرار این سیاست‌ها نبودیم چنان که از برنامه سوم توسعه هیچ مانع اداری جز تعرفه برای واردات و صادرات وجود نداشت و این از افتخارات کشور بود.

جهانگیری با بیان اینکه تلاش ما در این برهه حساس برای اداره کشور کاستن از میزان تقاضای ارز در بازار بود، گفت: مکرر گفته ام در زمان لازم در این خصوص صحبت خواهم کرد، اما عده‌ای با بی انصافی حرف‌هایی می‌زنند که موجب سرخوردگی مدیران کشور می‌شود. در جنگ اقتصادی که تلاش کرده ایم با چنگ و دندان مانع از فروپاشی اقتصاد کشور شویم برخی فرصت را غنیمت شمرده و انتقاد‌های ناروایی مطرح می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در این دوره واردات بیش از دو هزار پانصد ردیف تعرفه‌ای ممنوع شد که تنها یک مورد آن خودرو بود که به تنهایی می‌توانست تقاضای ارز را به شدت بالا ببرد. این یک واقعیت است که هیچ کس در این مقطع نمی‌تواند بگوید که ما صادرات می‌کنیم و مابه ازای آن را به اقتصاد کشور برنمی گردانیم.

جهانگیری تصریح کرد: ممکن است این سیاست‌ها در بخش‌های دیگری فشار ایجاد کرده باشد، به ویژه زندگی مردم دشوارتر شده است، اما ما توانستیم از این مقطع سربلند بیرون بیاییم آن هم در شرایطی که آمریکایی‌ها فکر می‌کردند در همان شوک اول اقتصادی قیمت ارز در ایران سرسام آور شده و اقتصاد کشور به فروپاشی می‌انجامد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه به آینده کشور خوشبین هستم، گفت: رئیس جمهور و تیم جدیدی که درآمریکا بر سر کار آمدند فهمیده اند که سیاست فشار حداکثری سیاستی شکست خورده است و مجبور هستند در برابر ملت بزرگ ایران با زبان احترام و منطق سخن بگویند، بهتر نتیجه می‌گیرند.

جهانگیری تأکید کرد: سیاست‌هایی که در جنگ اقتصادی تنظیم و اجرا شد باید متناسب با شرایط جدید اصلاح شوند همینطور سیاست‌های مرتبط با واردات و صادرات کشور تصحیح خواهد شد.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور داشتند وزیر صنعت معدن و تجارت با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت فرش دستباف کشور راهکار‌ها و اقدامات این دستگاه با کمک اتحادیه‌های فرش دستباف برای رونق تولید، اشتغالزایی، صادرات، بیمه فرش بافان، و خانه‌های فرش و شناسنامه دار کردن فرش ایرانی خبر داد.

در این جلسه محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با ارائه گزارشی در خصوص صنعت فرش دستباف گفت: این صنعت، صنعتی استراتژیک و نماد فرهنگ و تمدن کشور است و بیش از دو میلیون نفر به طورمستقیم در آن اشتغال دارند.

همچنین رافع رئیس مرکز ملی فرش ایران و برخی از روسای اتحادیه تولیدکننده و صادرکننده فرش، نظرات و دیدگاه‌های خود را به طور مبسوط بیان کردند.

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر