رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران:

۳ هزار شنوایی‌شناس در حال خدمت به مردم هستند

یزدی گفت: انجمن شنوایی شناسان ایران با بیش از ۳ هزار شنوایی‌شناس در حیطه‌های مختلف اعم از پیشگیری، تشخیص و توان‌بخشی در مراکز خصوصی، دولتی، خیریه و بهزیستی خدمت‌رسانی دارد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ناصر یزدی رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران در نشست خبری انجمن شنوایی شناسان ایران به مناسبت ۳ مارس؛ روز جهانی شنوایی و با شعار «مراقبت از شنوایی برای همه» اظهار کرد: انجمن شنوایی‌شناسان ایران در سال ۷۱ به عنوان اولین تشکل حقوقی این انجمن توسط مؤسسان آن که اکنون از پیشکسوتان هستند تأسیس شده است.

او افزود: در ابتدای مسیر نیاز به تعیین خط مشی و هدف گذاری نهایی وجود داشت که باید برنامه ریزی ویژه مانند بهره‌مندی از تجربیات و ظرفیت‌های مشورتی در قالب بهره‌مندی از نظرات مشاورین عالی، ساختارسازی و سازماندهی ارکان و امکانات این انجمن، آسیب‌شناسی و دریافت مطالبات به روز اعضا، چالش زدایی در قالب مکاتبات متعدد با نهاد‌ها و دستگاه‌ها، ارائه ابزار‌های حمایتی در این مسیر تدارک دیده می‌شد.

رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران گفت: در این بین سازمان‌های مختلفی مانند اداره کل تجهیزات پزشکی و کمیته تخصصی سمعک و فناوری‌های شنوایی در حصول نتایج مطلوب و جذب خدمت‌رسانی متخصصین شنوایی‌شناسی با دانش به روز این متخصصین، انجمن را همراهی و حمایت کردند، همچنین با توجه به کمبود پروتز سمعک در بین نیاز‌مندان و مددجویان به دلیل تحریم‌های ظالمانه، حداکثر تلاش و حمایت خود را برای رفع این کمبود به کار بسته‌اند.

یزدی با قدردانی از سازمان بیمه سلامت ایران تصریح کرد: این سازمان با دیدگاه مثبت و قانون‌مند به بیمه‌شدگان این سازمان و پذیرفتن نقش شنوایی‌شناسان به عنوان تنها مرجع تصمیم گیر و ارائه دهنده و تجویز کننده پروتز سمعک به نیازمندان، این انجمن را یاری می‌کند.

رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران ضمن قدردانی از وزارت بهداشت، سازمان حمایت از مصرف کننده و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: این انجمن با بیش از ۳ هزار شنوایی‌شناس فارغ‌التحصیل از ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی کشور به عنوان اعضاء این انجمن مفتخر است در تمام شهرستان‌ها و شهر‌ها در حیطه‌های مختلف شنوایی‌شناسی اعم از پیشگیری، تشخیص و توان‌بخشی در مراکز خصوصی، دولتی، خیریه و بهزیستی در امر خدمت‌رسانی به ملت ایران اهتمام ورزد.

عدم استفاده از سمعک برای افراد کم‌شنوا مشکلات ارتباطی ایجاد می‌کند

در ادامه خسرو گورابی، عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی‌شناسان ایران گفت: وقتی ما از اقدامات جراحی و دارویی برای کم شنوایی نا امید می‌شویم، چاره‌ای نمی‌ماند، جز این‌که راه توانبخشی را طی کنیم.

او افزود: اولین قدم در راه توانبخشی شنوایی که مجموعه‌ای از توانبخشی گفتار و زبان است، تجویز سمعک است؛ یعنی این‌که ما صدا را به اندازه‌ای برای این فرد بلند کنیم که بتواند با استفاده از باقیمانده شنوایی خود زندگی مفیدی داشته باشد. اصطلاحا این باقیمانده شنوایی را، شنوایی طلایی می‌نامیم؛ یعنی این میزان شنوایی آن‌قدر ارزشمند است که باید آن را حفظ و از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کرد.


بیشتربخوانید


گورابی تصریح کرد: موقعی می‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم که تجویز مناسب سمعک، انتخاب مناسب آن و پیگیری‌های مناسب داشته باشیم. تهیه سمعک عملا یک پروسه زمان‌بر، هزینه‌بر و تخصصی است و شنوایی‌شناس آموزش دیده می‌تواند آن را انجام دهد؛ چرا که تمام همکاران ما در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش لازم را برای تجویز سمعک دیده‌اند.

عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی‌شناسان ایران بیان کرد: موقعی که دست خود را پشت گوش خود برده و احساس کردید که با بردن دست خود به پشت گوش بهتر می‌شنوید یا هر موقع از شما سوالی را پرسیدند و شما تقاضای تکرار کردید و پرسیدید که چه گفته‌اید بدانید که به نوعی کم‌شنوایی دارید.

او افزود: این کم شنوایی می‌تواند قبل، هنگام و پس از تولد بر اثر عواملی، چون سر و صدا یا کهولت سن اتفاق افتاده باشد.

گورابی اظهار کرد: به دلیل بالا رفتن سطح بهداشت جامعه و افزایش امید به زندگی با تعداد سالمندان دچار پیرگوشی بیشتری روبه‌رو هستیم یعنی هم سن سالمندی زیاد شده و هم به تعداد بازنشستگان نیازمند به سمعک اضافه شده است.

او ادامه داد: هرچه تعداد بازنشستگان زیاد می‌شود تعداد گوش‌های بازنشسته ۲ برابر می‌شود. باید این را بدانیم همچنان که به ۲ چشم برای دیدن نیاز داریم، به ۲ گوش نیز برای شنیدن نیاز داریم و همیشه ترجیح ما بر این است که هر فرد کم شنوا ۲ گوش فعال داشته باشد، بنابراین باید ۲ سمعک برای ۲ گوش وی تجویز شود.

به گفته عضو هیئت مدیره انجمن شنوایی‌شناسان ایران خوشبتختانه در ایران انواع برند‌های سمعک موجود است و نمایندگان مختلفی در ایران هستند. البته به دلیل محدویت‌های ارزی موجود ممکن است مقداری کمبود وجود داشته، ولی خوشبختانه با رایزنی‌هایی که با اداره تجهیزات انجام شده گشایش‌هایی صورت گرفته است، اما مردم باید بدانند که نقش حس شنوایی نقشی اساسی در زبان، گفتار و یادگیری دارد و اگر دچار کم شنوایی بوده و سمعک استفاده نکنند، زبان، گفتار و یادگیری دچار مشکل خواهد شد و موجب تشدید کم شنوایی شده و مشکلات ارتباطی را ایجاد می‌کند.

او گفت: سمعک وسیله‌ای مهم برای ارتباط بوده و نباید به ظاهر آن توجه کرد؛ اکنون نیز سمعک‌هایی وجود دارد که کمتر قابل دید بوده و درون گوش قرار گرفته و حتی اگر دیده هم شود شما به شخص مقابل این پیام می‌دهید که من به شما احترام گذاشته و به صحبت شما گوش می‌دهم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر