الزام درج نام محل تولید در اظهار نامه‌های صادراتی

با پیگیری استاندار فارس برای رفع مشکلات گمرکی بازرگانان، مقرر شد در فرم‌های مربوطه کد محل تولید محصولاتی که از فارس صادر شده به صورت الزامی درج شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عنایت الله رحیمی در دیدار با معاون وزیر اقتصاد و رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران به مشکلات حوزه گمرک، صادرکنندگان، وارد کنندگان و بازرگانان استان پرداخت.

تولید الکترود‌های مصرفی مورد نیاز در کارخانه فولاد و مشکلاتی که در زمینه نحوه محاسبه میزان مصرف در مجموعه تولید فولاد و اختلافات موجود با گمرک برای چگونگی محاسبه و بر گشت ارز از جمله این موضوعات بود که به گفته رحیمی با حضور مدیرعامل کارخانه فولاد در جلسه وگفت و گو‌های انجام شده با معاون وزیر منجر به کسب نتیجه مطلوب و حل مشکل شد.

استاندار فارس با اشاره به الزامی نبودن درج نام محل تولید در اظهار نامه‌های صادراتی، عنوان کرد: با توجه به اینکه صاردات محصولات مختلف استان به ویژه محصولات پتروشیمی، سیمان، فولاد و سنگ از طریق دریا و اسکله‌ها انجام می‌شود محل بارگیری و انتقال به کشتی این اقلام صادراتی به عنوان محل تولید در اظهارنامه‌ها ثبت می‌شود که این موضوع سبب نامشخص بودن آمار صادرات استان فارس شده است و استان از مزایای صادراتی که دارد باید برابر مقررات بهره‌مند گردد.

نماینده عالی دولت در استان فارس از رفع این مشکل در پی رایزنی‌های خود با رئیس گمرک ایران خبر داد و گفت: مقرر شد در فرم‌های مربوطه کد محل تولید محصولاتی که از فارس صادر شده به صورت الزامی درج شود.

الزام واحد‌های مستقر در مناطق ویژه به ثبت سفارش و همچنین اعمال مقررات محدود کننده در این مناطق که خلاف رویه‌های معمول در مناطق ویژه و آزاد است از دیگر موضوعات مورد توجه استاندار فارس در دیدار با معاون وزیر اقتصاد بود که رئیس گمرک ایران با درخواست رحیمی برای برداشتن این الزام موافقت کرد و مقرر شد با انجام پیگیری‌های لازم و طی مراحل قانونی واحد‌های مستقر در منطقه نیاز به ثبت سفارش و اعمال مقررات محدود کننده در آینده پس از موافقت مراجع ذیربط در این مناطق نداشته باشند.

رحیمی با اشاره به اینکه در سامانه گمرک ایران در زمان ثبت اظهارنامه گمرکی نوع صادرات برای گمرکات استان فارس زمینی اعلام می‌شود، عنوان کرد: این موضوع سبب می‌شود با ثبت تعداد زیادی از کامیون‌های حمل محصولات، میزان کوتاژصادراتی نیز افزایش یابد؛ بنابراین از رئیس گمرک کشور درخواست کردیم با تغییر نوع صادرات فارس به صادرات دریایی، زمینی و هوایی یکی از مشکلات مهم صادرکنندگان این استان را مرتفع کند که نظر مساعد دکتر میراشرفی را در پی داشت.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر