مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس:

تحمل‌ناپذیری و کم‌تحملی مشکل اساسی جامعه ایران است

اسماعیلی گفت: مشکل اساسی کشور ما تحمل‌ناپذیری افراد در جامعه است، عدم تحمل نقد یا کم‌تحملی از آن جمله است و برگزاری مناظره دانش‌آموزی فرصت مناسبی برای تقویت روحیه گفتگو در بین دانش‌آموزان است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، فرهاد اسماعیلی در آیین برگزاری مرحله نهایی نخستین دوره مناظره دانش‌آموزی استان فارس، ضمن ابراز رضایت از برگزاری طرح ملی مناظره دانش‌آموزی گفت: این مناظره‌ها در حد بحث‌های دانشگاهی و علمی است و من با شنیدن این مباحث بسیار نسبت به شما دانش‌آموزان امیدوارتر شدم؛ چرا که وقتی نسل ما اینچنین می‌تواند مناظره کند بحث کند و تحمل نقد را دارد گواه رشد فرهنگی و اجتماعی در بین دانش‌آموزان است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود: مشکل اساسی کشور ما تحمل‌ناپذیری ماست، تحمل نقد را یا نداریم یا کم‌تحمل هستیم، مناظره به این صورت خیلی عالی است.

او افزود: افق اندیشه‌ها در بین دانش‌آموزان گسترده شده است و این قابل تامل است به گونه‌ای که به ما این نوید را می‌دهد که در آینده قطعا شاهد جامعه‌ای پویا، فهیم و عمق‌نگر هستیم.

اسماعیلی ادامه داد: موضوعات متنوع و بسیار ژرف‌اندیش و عمقی است و پیشنهاد میکنیم که سازمان دانش‌آموزی این مناظره‌ها را برای مسوولان آموزش‌وپرورش در مقابل دانش‌آموزان را نیز برنامه‌ریزی کنند، چرا که طراز دانش‌آموزان بسیار علمی است و عالمانه به مسائل نگاه می‌کنند.

او با اشاره به اینکه باید به نظریات روز دنیا و تجربیات روزانه نزدیک‌تر شویم و با نگاه وسیع به مسائل بپردازیم، از دانش‌آموزان خواست تا از بکار بردن قید‌های مطلق و مطلق‌گرایی پرهیز کنند و در بحث‌های تحقیقی به دنبال منابع موثق علمی بروند تا همواره بتوانند در مباحث با منطق تحقیقی و علمی عمل کنند.

نخستین دوره مناظره ملی دانش‌آموزی با هدف توسعه فرهنگ گفتگو در بین دانش‌آموزان و تقویت مهارت تفکر خلاق و نقادانه و مهارت سخنوری و تقویت روحیه نقدپذیری در میان دانش‌آموزان به همت سازمان دانش‌آموزی در کشور اجرا شده‌است.

این دوره از مناظره ویژه دانش‌آموزان پایه‌های نهم تا دوازدهم برگزار شد و ۱۷ تیم دانش‌آموزی از ۱۱ منطقه استان فارس در قالب ۹ گروه خود را آماده این دوره از مسابقات مناظره‌ای کردند. مرحله اول این مناظره‌ها از ۲۶ بهمن ماه جاری آغاز و به مدت دو روز ۹ گروه دانش‌آموزی باهم به رقابت پرداختند و به صورت تک حذفی تیم‌های برگزیده به دور بعد مناظره راه یافتند.

تیم‌های دانش‌آموزی شرکت کننده در این مناظره از نواحی ۴ گانه شیراز و شهرستان‌های اقلید، مرودشت، فسا، کوهمره‌نودان، خفر، سروستان و کازرون هستند که در قالب ۱۷ تیم در ۶ گروه دختر و ۳ گروه پسر در این مناظره حضور دارند.

هر تیم مناظره متشکل از ۵ نفر است که یک نفر مربی پیشتاز به عنوان سرپرست تیم و ۲ دانش‌آموز مناظره کننده و ۲ نفر محقق از اعضای هر تیم هستند که محققین مسوولیت تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در خصوص موضوع مناظره و جمع‌آوری دلایل مخالفت یا موافقت خود را بر عهده دارند.

"استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه در مدارس، برگزاری امتحانات غیرحضوری در شرایط کرونایی، حذف کنکور، تنوع مدارس در ایران، تنوع و گسترش تشکل‌های دانش‌آموزی، گسترش موسسات علمی-آموزشی، گسترش کتاب‌های کمک آموزشی، اثربخشی تربیتی محتوای مهارت‌های تشکیلاتی موجود، اولویت آموزش مجازی بر آموزش حضوری در شرایط عادی، اعمال محدودیت بر شبکه‌های اجتماعی غیربومی، تاثیر محتوای کتب درسی در تربیت دانش‌آموزان"، از جمله موضوعاتی است که مناظره‌کنندگان با توجه به نظر مخالف یا موافق خود در خصوص آن‌ها تحقیق و از آرای خود در مناظره دفاع می‌کنند.

هریک از تیم‌های شرکت‌کننده بر اساس معیار‌هایی از جمله برنامه‌ریزی و هماهنگی و انسجام گروهی، رعایت اخلاق مناظره علمی و احترام به آرا و نظرات مخالف، طی کردن فرآیندی علمی و مستدل از طرح مساله تا نتیجه گیری، فن بیان و رعایت نکات دستوری، احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث، استفاده از چارچوب منطقی در بحث و خلاقیت در طرح مسئله از داوران امتیاز می‌گیرند و در صورت رعایت نکات و کسب امتیاز بیشتر، برنده مناظره محسوب می‌شوند.

فینال این مناظره اکنون با موضوع تنوع در مدارس بین دو تیم دختران ناحیه یک شیراز و کوهمره نودان در حال برگزاری است و پس از آن تیم‌های پسران ناحیه یک شیراز و اقلید با موضوع استفاده از تلفن همراه در مدارس باهم به مناظره می‌پردازند.

پیش از این جلسات توجیهی مسوولان سازمان دانش‌آموزی مناطقی که تیم برای حضور در مناظره ملی معرفی کرده‌اند و سرپرستان ۱۷ تیم شرکت‌کننده و داوران در روز‌های جداگانه برگزار شد و مسوولان و سرپرستان تیم‌ها و داوران نسبت به قوانین و نکات مهم در مناظره و شرایط برگزاری مناظره آشنا شدند.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر