کد خبر: ۸۰۰۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۰ - ۰۰:۱۰

آنكارا تهديد كرد در صورتی که پارلمان فرانسه طرح جرم بودن انکار نسل کشی ارامنه در جنگ جهانی اول را تصویب کند، سفیر خود را از پاریس فرا خواهد خواند.

به گزارش سرویس بین الملل بباشگاه خبرنگاران به نقل از شبكه پرس تی وی، سولاک اوغلو، معاون سفارت ترکیه در پاریس گفت: در صورتی که پارلمان فرانسه این طرح را هفته آینده تصویب كند، "تحسین بروکو اوغلو"، سفیرمان در پاریس به مدت نامعلومی به آنکار فراخوانده خواهد شد.
سولاک‌اغلو افزود: تصویب این طرح آسیب جدي به مناسبات ترکیه و فرانسه وارد خواهد کرد.
پارلمان فرانسه هفته آینده طرحی را به رای خواهد گذاشت که به موجب آن کسانی که نسل‌کشی ارامنه را انکار کنند به یک سال حبس و به پرداخت ۴۵ هزار یورو جریمه نقدی محکوم خواهند شد.
پارلمان فرانسه در سال ۲۰۰۶ طرحی را برای مجازات منکران نسل‌کشی فرانسه به تصویب رساند اما پیش از ارائه آن به مجلس سنا از دستور کار خارج شد.
نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در جریان سفر خود به ارمنستان با درخواست از ترکیه برای به رسمیت شناختن کشتار ارامنه، بار دیگر این موضوع را به جریان انداخت.
گفتني است، فرانسه سال ۲۰۰۱ کشتار ارامنه در آناتولی در جریان جنگ جهانی اول را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخت که این امر موجب تنش در روابط آنکارا و پاریس شده است./ا
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر