مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری:

۱۲۰۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت گردشگری آذربایجان غربی اختصاص یافت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان، نگاه ویژه‌ای به این حوزه شد، گفت: یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه‌های مهم میراث فرهنگی و گردشگری از محل این سفر اختصاص یافته که بتدریج هزینه خواهد شد.

جلیل جباری در نشست خبری گفت: احیای محراب‌های ضلع شرقی مسجد جامع ارومیه، بهبود زیرساخت‌های گردشگری تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران، ایجاد باغ موزه پادگان ارومیه، تداوم بهسازی مجموعه فرهنگی شمس خوی، آغاز عملیات اجرایی سایت موزه جنگ چالدران و دریافت مجوز موزه صلح سردشت از جمله طرح‌هایی بود که در این سفر به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: همچنین ایجاد چهار بازارچه صنایع دستی در آذربایجان غربی در راستای ارائه تولیدات صنایع دستی در شهرستان‌ها، در این سفر به تصویب رسید که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم، توجه بسیار ویژه و خاصی به موضوع میراث فرهنگی و گردشگری شده، گفت: توجه به سفر ارزان، فرهنگ سازی سفر، حضور گردشگری در زندگی مردم، توزیع متوازن سفر، معرفی مقاصد کمتر شناخته شده، معرفی آثار و محوطه‌های جدید و استفاده از مسیر‌های سنتی در سفر‌ها و همچنین تنوع بخشی به حوزه گردشگری از جمله مواردی است که در این دولت، دنبال می‌شود.

جباری در خصوص اقدامات یک سال گذشته در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: الکترونیکی شدن فرایند صدور مجوز‌ها در حوزه سرمایه گذاری و صنایع دستی، کسب رتبه دوم اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان صنایع دستی و گردشگری، صدور بسته‌های سرمایه گذاری بدون نام برای دریافت مجوز‌ها و آماده بودن برخی طرح‌ها برای ارائه به سرمایه گذاران بدون یک روز معطلی برای مجوز از جمله این اقدامات به شمار می‌رود.

وی از وجود ۴۲ باب آب گرم در آذربایجان غربی خبر داد و یادآور شد: سرمایه گذاری در این واحد‌های گردشگرپذیر و همچنین پشت سد‌های استان در دستور کار قرار دارد که ۲ مورد از آب گرم‌ها در چالدران و محور خوی - قطور با همراهی بخش خصوصی عملیاتی شده و به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۶ طرح با همراهی بخش خصوصی در آذربایجان غربی اجرایی می‌شود که شامل سه باب هتل پنج ستاره، ۲ بابا هتل چهارستاره، سه باب هتل سه ستاره و تعدادی مهمانپذیر، مجتمع گردشگری، اقامتگاه سنتی و مجتمع بوم گردی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تاکید کرد: با اجرای کامل این طرح‌ها، ۲ هزار و ۲۲۷ تخت اقامتی در قالب هزار و ۱۴۹ اتاق به اقامتگاه‌های استان اضافه خواهد شد.

جباری افزود: همچنین امسال ۳۱ طرح گردشگری با ۲۳۱ میلیارد تومان تسهیلات و اشتغالزایی ۴۹۸ نفر و ۵۳۸ طرح صنایع دستی با ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات و اشتغالزایی ۵۰۰ نفر اجرایی شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.